Styl eklektyczny - nowy trend w aranżacji wnętrz w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-21, sb 8-14, (bezpł.)

pn-pt 8-17

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

09

11.2012

Styl eklektyczny - nowy trend w aranżacji wnętrz

Jak czytamy na Wikipedii, eklektyzm to sposób na tworzenie czegoś nowego z rzeczy już istniejących. Dokładnie podają tak: eklektyzm, to „łączenie w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych”. W wydaniu definicyjnym, eklektyzm jest stylem architektonicznym. My spróbujemy jego charakterystyczne elementy przenieść do aranżacji wnętrz.

Styl eklektyczny. Źródło: meble.pl

Styl eklektyczny. Źródło: meble.pl

Chyba każdy kto kiedykolwiek robił jakieś dekoracje w pokoju czy mieszkaniu używał w pierwszej kolejności tego, co było pod ręką, bez specjalnego rozgraniczania z jakiego stylu ów przedmiot czy ozdoba pochodzi, prawda? Być może mamy do czynienia z eklektyzmem świadomym i eklektyzmem nieświadomym? W każdym razie, w tym tekście zajmiemy się eklektyzmem, jako czymś co zaczyna pojawiać się jako trend w dekorowaniu wnętrz.

Styl eklektyczny. Źródło: Jacob Studio

Styl eklektyczny. Źródło: Jacob Studio

Eklektyzm w wystroju wnętrza najlepiej chyba oddaje określenie swobodna improwizacja i kreatywność z zachowaniem dobrego smaku i gustu. Po prostu, w momencie, gdy zaczynasz kombinować, łączyć często wykluczające się elementy, (np. elementy stalowe w drewnianym wystroju, cegła obok ścian kartonowo gipsowych) gdy starasz się odnaleźć swój własny, niepowtarzalny styl urządzenia wnętrza i nie dbasz jakoś szczególnie o poprawność stylistyczną, czyli „czy coś do czegoś koniecznie musi pasować”, uprawiasz eklektyzm. Pamiętaj jednak, że całość powinna być harmonijna i tworzyć jako taki spójny obraz. Przekombinowanie z nadmiarem tworzy chaos i po prostu źle to wygląda.

Styl eklektyczny. Źródło: www.decoodesign.com

Styl eklektyczny. Źródło: www.decoodesign.com

Eklektyzm w wystroju wnętrz staje się popularny, bo jest stylem relatywnie tanim. Pozwala łączyć różne elementy, nadając całości spójnego charakteru. Nadaje się do przemeblowań istniejących już aranżacji, co jest szczególnie przydatne osobom, które często potrzebują inspiracji w swoim wnętrzu.

Styl eklektyczny. Źródło: :www.decoodesign.com

Styl eklektyczny. Źródło: :www.decoodesign.com

Eklektyzm może objawiać się łączeniem różnych kolorów, różnych ozdób, wplataniem jednego stylu w drugi. Przejawia się również „upozorowaniem bałaganu”, dlatego upozorowaniem, bo w naszym eklektycznym wnętrzu wszystko ma swoje miejsce i nic nie znajduje się w danym miejscu przypadkowo.

Styl eklektyczny. Źródło: PROJEKTOSKOP

Styl eklektyczny. Źródło: PROJEKTOSKOP

Możesz stosować dowolne konfiguracje ozdób i styli, ale zawsze miej na uwadze, że całość powinna być harmonijna, unikaj przesytu i nadmiaru. Najważniejszym arbitrem powinno być nasze poczucie estetyki i dobrego smaku. Tak więc…do dzieła!

Katarzyna Nawrocka

O autorze: Katarzyna Nawrocka jest redaktorem w firmie SAM-NET. Zajmuje się tworzeniem treści na rzecz sklepu internetowego SalonMeblowy.net.pl.

Prywatnie miłośniczka książek grozy i pasjonatka wykonywania czegoś z niczego. Uwielbia eksperymentować z wystrojem wnętrz i wciąż szuka nowych inspiracji.

Dołącz do na Google+

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Meble z nadrukiem
Meble z nadrukiem to ostatni krzyk mody. Meble z wybranym wcześniej nadrukiem pasują do każdego wnętrza. Ten rodzaj wzornictwa wnętrza jest o tyle ciekawy, czytaj więcej »
Pokój dla dziecka
Wbrew pozorom aranżacja pokoju dla dziecka to nie takie trudne. Wystarczy spojrzeć na malucha, i dostrzec jego potrzeby. Oczywiście nie ma co przesadzać najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka i jego dobry rozwój. czytaj więcej »
Być singlem
Bycie singlem w ostatnim czasie zrobiło się bardzo modne. Nic w tym dziwnego, że wiele firm stworzyło specjalne oferty dla osób, które decydują się mieszkać same. Wielu fachowców z dziedziny aranżacji czy projektowania wnętrz ma propozycję dla singli. czytaj więcej »
Funkcjonalny pokój dla dziecka
Dzisiejszy temat jest bardzo miły z dwóch względów: dotyczy dzieci i naszego projektowania wnętrz dla nich. Możemy na chwile pobawić się w projektanta wnętrza i zrobić idealny pokój dla naszego dziecka. czytaj więcej »