1. Skąd wziął się święty Mikołaj? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

07

11.2012

Skąd wziął się święty Mikołaj?

Już niedługo, bo 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Święto to zostało ustalone na pamiątkę biskupa z Miry który przez swe czyny zapisał się w historii jako Święty Mikołaj.

Święty Mikołaj. Źródło: świętymikołaj.com

Święty Mikołaj. Źródło: świętymikołaj.com

Pomimo iż historia świętego Mikołaja jest dość uboga, zapewniamy, że osoba o tym imieniu na pewno istniała...

W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w parafii w Azji Mniejszej, służącym w miasteczku o nazwie Mira. Jego działalność charytatywna i bardzo częste nawracanie grzeszników przyczyniły się do znacznego rozsławienia jego imienia. Legendy głoszą, że uratował trzy dziewczynki od prostytucji, wrzucając przez okno trzy torby złota na ich posag, wyzwalał od śmierci niesłusznie skazanych mężczyzn, ratował żeglarzy od utonięcia, wskrzeszał chłopców... Tak też Mikołaj został symbolem w kulturze chrześcijańskiej, i ku jego pamięci obchodzimy święto nazwane jego imieniem czyli mikołajki. Ale nie tylko: św. Mikołaj z Miry stał się patronem nie tylko Miry, ale też Antwerpii, Aberdeen, Berlina, Rosji, Moskwy, Nowogrodu, dzieci, kobiet pragnących zamążpójścia (jak podają inne źródła – starych panien), żeglarzy, podróżnych, piekarzy, cukierników, właścicieli lombardów, celników, kupców, więźniów, a nawet złodziei.

Święty Mikołaj.  Źródło: echo istnienia

Święty Mikołaj. Źródło: echo istnienia

Ile kultur tyle nazw.

Znany w Polsce święty Mikołaj w innych krajach znany jest również ale pod inną nazwą tak wiec we Włoszech jest to Babbo Natale, w Anglii nazywany jest Fatale Christmas, w Czechach - Mikulas, USA okrzyknęło go Santa Claus, w Rosji uznaje się go jako Dziadka Mroza a w niedalekich Niemczech po prostu Heilige Nikolaus. Tak czy inaczej cały czas chodzi o tego samego człowieka, który w niedalekiej historii odznaczył się wielkim sercem.

Święty Mikołaj.  Źródło: O.pl

Święty Mikołaj. Źródło: O.pl

Dzień 6 grudnia nie został wybrany przypadkowo bo to właśnie 6 grudnia obchodzona jest rocznica śmierci Mikołaja z Miry. I właśnie tego dnia powinniśmy obdarować najbliższych upominkami. Historia tego zwyczaju sięga aż do XVIII wieku zapoczątkowali je chrześcijanie zamieszkujący Polsce. Zwyczaj ten jednak z biegiem lat rozprzestrzenił się po całym świecie, i został przyjęty z niezwykłym entuzjazmem szczególnie u dzieci.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu?
Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tkaniny- opis
Plusze: czyli tkaniny pluszowe to miękkie przyjemne w dotyku materiały. Do pluszów zaliczam tkaniny welurowe, welwetowe jak i sztruksowe. Tkaniny pluszowe dzięki technice tkania odbijają podające na nie światło. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny
Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »
Meble w naturalnej okleinie dębowej
Stojąc przed dylematem zakupu nowych mebli na pewno zastanawiasz się jakie meble wybrać. Możesz kupić meble wykonane z litego drewna, płyty jaki i meble fornirowane. Postaram się dziś przedstawić zalety i wady mebli drewnianych jak i mebli fornirowych. czytaj więcej »