1. Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

08

11.2012

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne na co dzień mogą korzystać z tradycyjnych sprzętów. Jednak aby umożliwić normalne funkcjonowanie niektóre przedmioty powinny być dopasowane do ich możliwości.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: koło

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: koło

Przystępując do projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnej stoimy przed pytaniami, na które musimy sobie odpowiedzieć.

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to ile miejsca potrzebujemy. Osoba niepełnosprawna, a w szczególności osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie potrzebowała więcej miejsca niż osoba zdrowa.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: instalacja

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: instalacja

Następny dylemat z którym przyjdzie nam się zmierzyć to jakie rozwiązanie architektoniczne zastosować, aby było optymalne dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Na końcu pozostanie nam dobranie akcesoriów (co tylko z pozoru wydaje się łatwe) przeznaczonych do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: rejsy.pl

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: rejsy.pl

Pamiętając o tym, że osoby niepełnosprawne potrzebują więcej przestrzeni do poruszania się możemy zrobić szkic na którym powinniśmy zaznaczyć wszystkie sprzęty które będą znajdować się w pomieszczeniu. Taki szkic nie tylko pozwoli nam określić wygląd łazienki ale i pozwoli na wykluczenie w miarę szybko tak zwanych niedoróbek.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: bizeo.pl

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: bizeo.pl

Gdy już uporamy się z projektem i rozmieszczeniem sprzętów zastanówmy się, jakiego typu poręcze zamontujemy. Wiele firm zajmuje się sprzedażą uchwytów zaprojektowanych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie umożliwi osobie niepełnosprawnej bezpieczne korzystanie z ustępów, umywalki czy prysznica. Jeżeli zdecydujemy się na wannę to należy ją wyposażyć w specjalne siedzisko które znacząco ułatwia, a czasami wręcz umożliwia korzystanie z niej.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: murator dom.pl

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: murator dom.pl

Dobrym rozwiązaniem okazują się krany które wyposażone są w fotokomórki. Wówczas nie jest konieczne wychylanie się, żeby uruchomić baterię. Wystarczy że przyłożymy ręce w odpowiedniej odległości od sensora elektronicznego i woda sama zacznie płynąć. Dzięki takim udogodnieniom codzienne czynności związane z higieną osobistą nie będą takie trudne do wykonania.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Styl Prowansalski w łazience
Styl prowansalski znany jest już od lat. Styl pochodzi z regionów Francji i natchniony jest otaczającą przyrodą, lazurowym wybrzeżem czy polami lawendowymi. Aranżując pomieszczenia w stylu prowansalskim skupmy się na delikatnych odcieniach żółci, czytaj więcej »
Łazienka dla kobiet
Zastanówmy się czy łazienka specjalnie przystosowana dla kobiet powinna być jakaś szczególna? czytaj więcej »
Oświetlenie w łazience – podstawy
Oświetlenie w łazience ma duże znaczenie ze względu na rodzaj czynności, jakie w łazience wykonujemy: np. golenie, makijaż. Zobacz jak prawidłowo oświetlić łazienkę. czytaj więcej »
Wanna w podłodze
Wanna w podłodze wymaga dość dużo miejsca dlatego najlepiej już na pierwszym etapie budowy domu zamieścić ją w planach. czytaj więcej »