1. Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

07

01.2013

Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego?

Co roku każda para obchodzi swoje małe święto, dzień ten przypada na 14 lutego. Najczęściej zakochani spędzają ten dzień w sposób dla siebie wyjątkowy, niecodzienny, obdarowując się upominkami. Jednak, kto z nas zna prawdziwe pochodzenie Walentynek? I czemu w ogóle je obchodzimy?

Walentynki sięgają korzeni aż do średniowiecza. Już w starożytnym Rzymie obchodzono święto 14 lutego. Co prawda istniało pod inną nazwą i było to święto ku czci Fauna, bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Przy okazji tego święta urządzano przyjęcia i zabawy, na których kawalerzy wybierali partnerki na wieczór podczas losowania. Zwyczaj ten przetrwał aż do pojawienia się chrześcijaństwa. W późniejszych latach zwierzchnicy kościoła zdecydowali się przywrócić to święto, ale nie pod nazwą pogańskiego bożka lecz zasługującego na taki przywilej Walentego.

Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl

Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl

Postać Walentego jest dość okrojona w informacje historyczne, istnieje jednak wiele legend i przesądów dotyczącej całej historii Walentego. Wiemy jedynie, że święty Walenty był księdzem. Jedna z legend mówi, że w czasach cesarza legionistom zakazywano związków małżeńskich, jednak nie każdy legionista chciał zostać kawalerem. Potajemnie wraz ze swą wybranką udawali się do Walentego a ten w pełnej konspiracji udzielał im ślubu. Prawdopodobnie i za to zginął śmiercią męczennika.

Święto Walentego dość szybko zyskało na popularności zdobywając kolejnych zwolenników. Dziś w Święto Zakochanych wysyła się anonimowe kartki z wyznaniem miłosnym, obdarowuje się upominkami. Dziś Walentynki stały się świętem komercyjnym, jednak to od nas zależy w jak i w jaki sposób je przeżyjemy.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu