1. Drewno pochodzące z drzew iglastych • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

05

12.2011

Drewno pochodzące z drzew iglastych

Sosna pospolita.

Sosna pospolita daje materiał wyborowy, o równomiernych, wąskich słojach rocznych, silnym rdzeniu, który wpada w kolor czerwonawy, gdy drzewo wyrosło w górach. Twardziel ma zabarwienie czerwonobrunatne i charakteryzuje się intensywnym zapachem żywicy. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno sosny z drzew ściętych w wieku 80-120 lat. W drzewach starszych drewno jest mniej spoiste. Drewno sosny jest średnio ciężkie, ma dobre właściwości wytrzymałościowe, a dzięki dużej zawartości żywicy jest stosunkowo trwałe, odporne na działanie umiarkowanej wilgoci i dobrze zachowuje sie pod wodą. Biel daje sie dobrze nasycać impregnatami, podczas gdy twardziel jest praktycznie nieprzesiąkliwa. Drewno sosnowe ma uniwersalne zastosowanie w budownictwie. Wykonuje sie z niego konstrukcje nośne (dachowe, stropy, ściany, słupy, ramy, kratownice itp.), tarcice jako surowiec do dalszego przerobu, stolarkę budowlana, podłogi, sklejki, okleiny, obłogi i wyroby drewnopochodne. Drewno sosnowe dobrze przyjmuje farby i lakiery z wyjątkiem miejsc żywicznych.

Jodła.

Jej drewno zawiera najmniej żywicy spośród wszystkich drzew iglastych. Kolor tego drewna jest jednolicie biały lub żółtawobiały różowiejący ku rdzeniowi, czasem z odcieniem szarym lub zielonkawo-szarym. Drewno jodły ma kwaśny zapach garbników. Wzrokowo trudno je odróżnić od świerka. Jest to miękkie drewno, jednocześnie trwałe i odporne na wpływy powietrza i wodę. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku ok. 100 lat. Drewno jodłowe ma średnie parametry wytrzymałościowe. Jest miękkie, łupliwe, ma wiele sęków wypadających z tarcicy, skłonność do pękania i paczenia. Jest twardsze i trudniejsze w obróbce od świerka, jednocześnie tańsza i trwalsza od sosny. Drewno jodłowe ma zastosowanie w budownictwie wodnym, mostowym i budownictwie ogólnym.

Faktura sosny pospolitej

Faktura sosny pospolitej

Świerk.

Świerk rośnie w wilgotnym i zimnym klimacie nad brzegami mórz i w górach. Drewno świerka jest słabo żywiczne, ma twardziel białą z żółtym odcieniem u odmiany białej lub czerwonobiała u odmiany czerwonej. Ma wyraźne słoje roczne. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 80-120 lat. Drewno świerka jest lekkie, miękkie, ma średnie parametry wytrzymałościowe. Zawiera wiele żywicy, więcej niż jodła i sosna, jest też cięższym drewnem od nich. Jest łupliwe i „trudne” w obróbce mechanicznej. Przeważnie ma wiele sęków rozmieszonych w regularnych okółkach oraz pęcherze żywiczne. Drewno świerkowe jest materiałem trwałym, gdy jest stosowane w miejscach suchych i przewiewnych lub gdy stale znajduje sie pod woda. Świerk wysokogórski i północny ma lepsze właściwości wytrzymałościowe i jest trwalszy od świerka nizinnego. Nadaje sie do malowania i bejcowania, lecz nie do polerowania. Świerk ma zastosowanie podobne jak sosna, jest jednak materiałem od niej gorszym. Świerki często wykorzystuje się jako materiał do produkcji instrumentów muzycznych.

Modrzew.

Modrzew. W przekroju poprzecznym modrzewia wyróżnia sie wąski, żółtawobiały biel, czerwonobrązowa twardziel oraz wyraźne słoje roczne z szeroka strefą drewna późnego. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 100-120 lat. Drewno modrzewiowe jest ciężkie, żywiczne, twarde i łupliwe. Jest trudne w obróbce i skłonne do pękania. Ma zapach silnie żywiczny i wyraźny połysk. Drewno modrzewiowe jest najlepszym i najtrwalszym drewnem budowlanym.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Rodzaje drewna , czyli z czego i co możemy wykonać
Drewno jako jedyny materiał jest w pełni odtwarzalny co czyni go jednym z najlepszych materiałów budulcowych czytaj więcej »
Krzesło Alex-  to wytrzymałość oraz wygoda
Krzesła częściowo tapicerowane czyli twarde oparcie i miękkie siedzisko kierowane są w szczególności do sektorów publicznych. Oczywiście to nie wyklucza użytkowania ich w domu. czytaj więcej »
Buk- najbardziej modne drewno  ostatnich lat
Buk należy do rodziny z klasy dwuliściennych, w tej samej linii ważność jest oczywiście dąb i kasztan. Buk wraz z dębem jest najczęściej występującym drzewem liściastym, występującym w obszarze Europy Środkowej. Drzewo bukowe w idealnych warunkach osiąga wysokość 35 m i do 1,5 m pierśnicy. czytaj więcej »
Stoły rozkładane i nierozkładane - wady i zalety
Przyjemnie zasiąść do wspólnej kolacji przy eleganckim stole. Cudowne są chwile spędzone przy nim we dwoje, czy w większym gronie. Kupując go bierze się pod uwagę nie tylko jego wygląd ale również funkcjonalność. Przy stole zasiadają zwykle mieszkańcy, ale przy wzniosłych okazjach jest więcej osób. Więc jaki stół wybrać? Mniejszy ale rozkładany czy większy w całości? Porównajmy. czytaj więcej »