1. Trwałość drewna • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

06

01.2012

Trwałość drewna

Trwałość drewna jest to odporność na działanie czynników powodujących rozkład drewna. Jako trwałość rozumie się także opór, jaki drewno stawia czynnikom rozkładowym. Trwałość drewna zależy od rodzaju i stanu drewna oraz od czynników zewnętrznych, które hamują lub przyspieszają proces degradacji drewna.

Czynniki niszczące drewno dzielimy na trzy grupy: czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne. Jako przykład niszczących czynników chemicznych można przytoczyć przykład działania żrącego roztworów o odczynie kwaśnym lub alkalicznym. Światło i tlen zawarty w powietrzu powodują starzenie drewna. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zniszczenie drewna są warunki atmosferyczne: zmiany temperatur oraz opady. Czynniki te wpływają również na pęcznienie lub kurczenie się drewna. W konsekwencji tych procesów drewno pęka, przyspieszając proces rozkładu drewna. Do najważniejszych czynników biologicznych zalicza się grzyby, owady i bakterie.

Surowość drewna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Surowość drewna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Trwałość drewna zależy od gatunku i wieku drzewa, od rodzaju drewna (biel lub twardziel) oraz od jego gęstości. Drewno drzew twardzielowych ma większą trwałość niż drewno drzew beztwardzielowych. Wśród polskich gatunków modrzew i dąb mają intensywnie zabarwioną twardziel i wąski biel. W parze z tym idzie trwałość tych gatunków drewna. Trwałość twardzieli jest wielokrotnie większa od trwałości bielu: np. twardziel drewna dębowego zachowuje trwałość przez długie lata, podczas, gdy biel gnije w ciągu roku. Trwałość drewna zależy również od wieku drzewa. Najtrwalsze są drzewa ścinane w wieku od 100 do 140 lat.

Skład chemiczny a trwałość drewna. Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na trwałość drewna jest obecność ligniny. Lignina okrywa celulozę i utrudnia dostęp grzybom. Sama celuloza jest mało odporna i łatwo ulega uszkodzeniom. Większa trwałość drewna iglastego wynika w dużej mierze ze zwiększonego udziału ligniny w porównaniu z drewnem liściastym. Twardziel drzew iglastych zawiera rozpuszczalne substancje o cechach toksycznych. Duża trwałość drewna iglastego jest jedną z przyczyn szerokiego stosowania w budownictwie.

Sosna czarna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Sosna czarna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Wpływ czynników zewnętrznych na trwałość drewna. Drewno wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i związane z tym wahania temperatury i wilgotności zabezpieczone przed zaciekami może być użytkowane ok. kilku do kilkunastu lat. Drewno na wolnym powietrzu osłonięte dachem - od 20 do 50 lat. Drewno w okrytych dachem lecz nieogrzewanych budynkach, zabezpieczone przed zaciekami, może przetrwać kilkaset lat. Drewno znajdujące się w mniej więcej stałej temperaturze może zachować swoje właściwości przez okres 1000-2000 lat. Dużą trwałością odznacza się drewno znajdujące się na stałe pod wodą lub w ziemi.

w ziemi. Z punktu widzenia trwałości na wolnym powietrzu można drewno podzielić na trzy grupy: - drewno bardzo trwałe, jak modrzew, dąb, wiąz, cedr, cyprys, daglezja, grochodrzew, kasztan, orzech czarny, heban, eukaliptus, -drewno o średniej trwałości: jodła, sosna, świerk, jesion, -drewno o małej trwałości: brzoza, buk, jawor, kasztanowiec, lipa, olcha, osika, topola, wierzba. Trwałość drewna zanurzonego w wodzie przedstawia się następująco: -drewno bardzo trwałe (ponad 500 lat): modrzew, sosna, dąb, grab, grochodrzew, kasztan, wiąz -drewno o średniej trwałości (50-100 lat): świerk, jodła, buk, olcha. -drewno o małej trwałości (poniżej 20 lat): brzoza, jawor, jesion, kasztanowiec, lipa, topola, wierzba. W wodzie morskiej trwałość drewna jest mniejsza niż w wodzie słodkiej.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Rodzaje drewna , czyli z czego i co możemy wykonać
Drewno jako jedyny materiał jest w pełni odtwarzalny co czyni go jednym z najlepszych materiałów budulcowych czytaj więcej »
Krzesło Alex-  to wytrzymałość oraz wygoda
Krzesła częściowo tapicerowane czyli twarde oparcie i miękkie siedzisko kierowane są w szczególności do sektorów publicznych. Oczywiście to nie wyklucza użytkowania ich w domu. czytaj więcej »
Buk- najbardziej modne drewno  ostatnich lat
Buk należy do rodziny z klasy dwuliściennych, w tej samej linii ważność jest oczywiście dąb i kasztan. Buk wraz z dębem jest najczęściej występującym drzewem liściastym, występującym w obszarze Europy Środkowej. Drzewo bukowe w idealnych warunkach osiąga wysokość 35 m i do 1,5 m pierśnicy. czytaj więcej »
Stoły rozkładane i nierozkładane - wady i zalety
Przyjemnie zasiąść do wspólnej kolacji przy eleganckim stole. Cudowne są chwile spędzone przy nim we dwoje, czy w większym gronie. Kupując go bierze się pod uwagę nie tylko jego wygląd ale również funkcjonalność. Przy stole zasiadają zwykle mieszkańcy, ale przy wzniosłych okazjach jest więcej osób. Więc jaki stół wybrać? Mniejszy ale rozkładany czy większy w całości? Porównajmy. czytaj więcej »