Jak pielęgnować tapicerkę mebli?

Meble tapicerowane są ładne i ciepłe. Nadają charakter wielu wnętrzom i cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Jednak z upływem czasu ich blask może przygasnąć. Jeśli nie dba się o nie regularnie doprowadzenie ich do czasów świetności przysparza niemałego trudu. Wystarczy systematyczne czyszczenie i proste czynności pielęgnacyjne by przez lata nie rozważać myśli wyrzucenia ich na bruk.

Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej. Źródło: rainbow  Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej. Źródło: rainbow

Niezależnie od rodzaju obicia tapicerkę należy odkurzać i na bieżąco usuwać wszelkie plamy. Ponadto nie wystarczy przeczytanie zaleceń producenta ale wprowadzenie ich w życie. Ułatwieniem będzie zachowanie ulotki informacyjnej, która ułatwi pracę. Przygotowanie do pielęgnacji należy rozpocząć od przygotowania akcesoriów, pamiętając o ostrożności. Zbyt dziarskie czyszczenie może uszkodzić strukturę obicia. Najlepiej do tego celu używać miękkich ścierek i gąbek oraz przeznaczonego do danego materiału szamponu czy płynu. Szczegółowy sposób czyszczenia tapicerki zależy od materiału z jakiego jest wykonana. Środek czyszczący najpewniej jest wypróbować na niewidocznym elemencie. Dodatkową, ale praktyczną radą jest ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, które powodują blaknięcie i osłabienie struktury obicia – szczególnie bawełnianego czy z włosiem. Regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta należy oczyścić meble. Sposób zależy od rodzaju obicia.

Pielęgnacja mebli.Źródło: rainbow  Pielęgnacja mebli.Źródło: rainbow

Skóra ekologiczna
Zyskała dużą popularność ze względu na cenę jak i złudnie podobną strukturę do naturalnej oraz jej walory ekologiczne. Jest odporna na ścieranie oraz na promienie słoneczne. Utrzymanie jej w czystości nie przysparza wiele wysiłku ani nie wymaga wielkiego nakładu pieniędzy. Wystarczy przetrzeć obicie ściereczką zamoczoną w wodzie z szarym- naturalnym mydłem. Nie zaleca się stosowania ostrych środków chemicznych, które mogą odbarwić materiał, powodować jego zesztywnienie oraz zniszczenie struktury.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą fotele tapicerowane Sam-Net

Skóra naturalna
Obicie naturalna skórą jest eleganckie i piękne, ale dość wymagające uwagi. Koniecznie trzeba uważać na wysoką temperaturę, nadmierne nasłonecznienie a także na wodę. Te czynniki działają destrukcyjnie na skórę sprawiając, że traci swój blask, naturalny wygląd i staje się twarda. Nie ma elastyczności i jest wysuszona. Receptą są specjalistyczne środki, które nawilżają tapicerkę i ją pielęgnują. W ten sposób zabezpiecza się również strukturę obicia przed wilgocią i szybkim zabrudzeniem. Ważne jest codzienne odkurzanie suchą ściereczką. Każdą powstałą plamę należy niezwłocznie usunąć, przy czym nie można w żadnym wypadku używać środków chemicznych. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, a w przypadku gdy nie mamy takiego specyfiku nową plamę można bezpiecznie usunąć wodą z mydłem.

Zachowaj dom w czystości. Źródło: rainbow Zachowaj dom w czystości. Źródło: rainbow

Bawełna i tkaniny z włosiem
Obicia bawełniane nie należą do zbyt wymagających, te z włosiem są milsze w dotyku ale też wrażliwsze na uciskanie. Jednym i drugim należy im się systematyczne odkurzanie. Raz na jakiś czas dobrze jest je odświeżyć. Domowym i bezpiecznym sposobem jest położenie zwilżonej białej tkaniny – najlepiej pieluchy – i delikatne acz energiczne uderzanie miejsce w miejsce; przy czym jeśli chodzi o tkaniny z włosiem trzeba zrobić to naprawdę przy użyciu półsuchej szmatki. Cały kurz znajdzie się w mokrej tkaninie a obicie będzie świeże i czyste. Usuwanie plam powinno odbywać się na bieżąco. Można stosować środki piorące, jednak trzeba zwrócić uwagę na kolor obicia, żeby go nie odbarwić. Najbezpieczniej obicie prać przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki zamoczonej w wodzie z szarym mydłem. W przypadku obić z włosiem trzeba je bezwzględnie wysuszyć i delikatnie wyszczotkować powierzchnię.

Zobacz również: Jak zadbać o meble tapicerskie.

Publikacja: piątek, 27 lipca 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »