Poddasze wydaje się być idealnym miejscem na łazienkę. Jednak tu również może czekać na nas kilka niemiłych niespodzianek. Powierzchnia podłogi daje złudzenie, że wszystko się zmieści. Jednak zanim przystąpimy do prac powinniśmy wszystko wymierzyć. Pomyślmy również gdzie będzie się znajdował pion kanalizacyjny, schody i drzwi wejściowe.
Łazienka na poddaszu. Źródło: pomysł na łazienkę.
Przed zaaranżowaniem łazienki należy ocenić jej praktyczne zastosowanie. Zacznijmy od określenia obszaru podłogi, na którym możemy swobodnie stanąć. Wysokość powinni wynosić co najmniej 190 cm, im większe skosy tym powierzchnia użytkowa zmniejsza się. Pozostałą przestrzeń można wykorzystać na szafki, bądź małe schowki, w których będziemy mogli schować np. ręczniki.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Sam-Net
Najtrudniejszym zadaniem w przystosowaniu poddaszu na łazienkę jest zainstalowanie kabiny prysznicowej. Zaaranżowanie kabiny prysznicowej na poddaszu wymaga sporej powierzchni, standardowe kabiny mają 80 x 80 cm. Jednak wygodniejszym rozwiązaniem są kabiny o wymiarach 90 x 90 cm. Dla ułatwienia zadania można zamówić kabinę na wymiar, umożliwi to rozsądne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Jednym z funkcjonalnych pomysłów jest ustawienie kabiny tuż przy drzwiach wejściowych. Drzwi mają co najmniej 200 cm i są zainstalowane w najwyższym punkcie poddaszu.
Jak urządzić poddasze. Źródło: e-dach.pl
Drugim równe trudnym zadaniem jest usytuowanie umywalki. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Ponadto powierzchnia znajdująca się nad umywalką powinna być na tyle duża, by umożliwiała swobodne korzystanie domownikom.
Ceramika sanitarna wymaga odpowiedniej przestrzeni użytkowej jak i odpowiedniej wysokości mocowania. Musi umożliwiać swobodne i bezproblemowe korzystanie. Poddasze daje taką szansę jedynie wtedy, gdy wszystko wcześniej zaplanujemy. Pamiętajmy, że jeden błąd może zakłócić stworzenie funkcjonalnej powierzchni.
Zobacz również: Aranżując małą łazienkę.