Jak pielęgnować drewniane meble?

Meble pełnią nie tylko użytkową funkcję, są również elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia. To one jako pierwsze rzucają się w oczy naszym gościom, nadają wnętrzu charakteru. Drewniane meble są bardzo atrakcyjne, mają wyjątkowy wygląd, a widoczne na nich naturalne słoje są dodatkową atrakcją i pożądaną cechą. Aby jak najdłużej cieszyć się ich urokiem, należy zadbać o odpowiednią konserwację powierzchni, która uchroni przed mechanicznym uszkodzeniem i zabrudzeniem, utratą koloru oraz nadmiernym gromadzeniem się kurzu. Jak pielęgnować drewniane meble, aby nie straciły swojego uroku i pomimo upływu lat prezentowały się nieskazitelnie?

Tutaj wpisz opis zdjęcia Tutaj wpisz opis zdjęcia

Jak konserwować drewniane meble? Najważniejsze porady

Zanim przejdziemy do najważniejszych porad poświęconych pielęgnacji, warto zacząć od przypomnienia rzeczy, których drewniane meble nie lubią. Unikanie tych sytuacji to pierwszy krok, który pozwoli Ci cieszyć się pięknymi meblami przez długi czas.

Przede wszystkim drewno nie lubi wysokich temperatur. Meble stojące blisko kaloryfera bądź kominka mogą po pewnym czasie ulec wypaczeniu. Na drewnianych blatach nie powinno się również stawiać gorących półmisków z jedzeniem, garnków lub kubków z napojami. Należy pamiętać o zakupie specjalnych podkładek, które zapewnią ochronę przed wysoką temperaturą. Drewniane meble nie lubią również długiej ekspozycji na intensywne promienie słońca, które mogą powodować ich blaknięcie. Drugą rzeczą, która szkodzi meblom, jest woda. Rozlane napoje lub przecieranie powierzchni mokrą szmatką powoduje powolne rozmiękczanie materiału. Zwróć również uwagę na odpowiednią pielęgnację drewnianych mebli, ponieważ użycie, np. preparatów z alkoholem rozpuszcza lakier, zaś szorstka gąbka może zarysować blaty. Unikaj także zbyt wysokiej wilgotności powietrza, która dla bezpieczeństwa drewnianych mebli powinna wynosić 40-60 %.

Tutaj wpisz opis zdjęcia Tutaj wpisz opis zdjęcia

Jak zatem prawidłowo dbać o drewniane meble? Przede wszystkim korzystaj wyłącznie z produktów przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Inne preparaty mogą zawierać substancje szkodliwe dla tego materiału, przez co osiągniemy odwrotny skutek – zamiast zakonserwować powierzchnię, uszkodzimy ją i nie będziemy mogli cieszyć się jej wyrazistym charakterem.

Wspominaliśmy wcześniej, ze drewnianych powierzchni nie powinno się czyścić szorstką gąbką. Najlepiej wykorzystać do tego gąbeczki z miękkiego materiału, np. irchy z cienką skórą owczą bądź specjalnych nawilżanych ściereczek. Korzystając z delikatnych akcesoriów, unikniemy niepożądanych zarysowań. Drewniane powierzchnie przecieraj zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia.

Najpierw przetrzyj powierzchnię z kurzu, korzystając z delikatnej szczotki. Następnie przemyj blaty wilgotną, ale nie mokrą, szmatką. Tak przygotowane meble możesz wyczyścić specjalnym preparatem do drewnianych powierzchni. Złotą zasadą, którą należy kierować się podczas mycia drewnianych mebli, jest nakładanie środka czyszczącego na szmatkę lub gąbkę, a nie bezpośrednio na blaty. Jak pozbyć się z drewna tłustych plam? Polecamy, np. oliwkę dla dzieci. Niewielką ilość nakładamy na ściereczkę i delikatnie wcieramy w zabrudzoną powierzchnię.

Na koniec zadbaj o pielęgnacje, która pomoże Ci zachować nieskazitelny blask mebli na dłużej. W tym wypadku dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj mebli posiadamy, aby odpowiednie dobrać produkty. Wybierając prepataty do mebli woskowanych, należy zwrócić uwagę na ich odcień, gdyż na rynku dostępne są środki dedykowane różnym barwom. Pielęgnacje mebli woskowanych jest czasochłonna, ale tworzy ona na ich powierzchni dodatkową warstwę ochronną. Kupując środki do mebli lakierowanych, zwracamy uwagę na pożądany efekt końcowy – mat czy połysk. Ściereczką z mikrofibry wcieramy lakier w drewno, a następnie przecieramy suchą szmatką. Meble olejowane przecieramy wilgotną ściereczką, zaś co dwa miesiące używamy ścierki nasączonej olejem, którym meble były oryginalnie olejowane. Producenci zalecają również cykliczne pełne olejowanie wzdłuż słojów, co pozwala na wydobycie naturalnego piękna drewna oraz zabezpieczenie przed promieniami UV i wilgocią.

Publikacja: piątek, 21 kwietnia 2023r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »