Jak odnowić drewniane krzesła?

Stare, drewniane meble pięknie się prezentują i mogą stworzyć niepowtarzalny klimat w połączeniu z nowoczesnym wnętrzem. Obecnie bardzo łatwo możesz dać drugie życie kilku-kilkunastoletnim meblom, do czego wcale nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, umiejętności oraz drogi, profesjonalny sprzęt. Jesteś w stanie samodzielnie odświeżyć sprzęty, korzystając z kilku przydatnych porad. Dlatego zamiast wyrzucać lekko podniszczone krzesła po dziadkach, które długo stały w piwnicy, poświęć im trochę czasu i wydobądź na zewnątrz ich naturalne piękno oraz niesamowity charakter. Odnowienie drewnianych krzeseł da Ci z pewnością dużo satysfakcji i będzie powodem do dumy oraz pochwał od strony rodziny i znajomych. Dodatkowo starsze krzesła mają ciekawy wygląd i unikatowy charakter, świetnie pasują do wnętrz w stylu retro, industrialnych lub rustykalnych, a także tworzą wyjątkowe zestawienie z nowoczesnymi aranżacjami.

Masz stare, drewniane krzesła? Renowacja tchnie w nie drugie życie!

Zastanawiasz się jak prosto i efektownie odnowić drewniane krzesła? Nieważne czy krzesła potrzebują tylko lekkiego odświeżenia czy też są bardzo zniszczone. Samodzielnie poradzisz sobie z renowacją mebla. Przed przystąpieniem do pracy oceń kondycję drewna, aby odpowiednio dobrać potrzebne narzędzia i preparaty oraz zaplanować poszczególne etapy działania. Obawiasz się, że odnawianie krzeseł to kosztowny proces? Mylisz się! Stare krzesła znajdziesz w rodzinnej piwnicy lub kupisz za niewielkie pieniądze na pchlim targu. Podstawowe narzędzia oraz preparaty nie są wcale drogie, więc w ogólnym rozrachunku taniej wyjdzie Ci renowacja mebli niż kupienie nowych.

Tutaj wpisz opis zdjęcia Tutaj wpisz opis zdjęcia

Jakie narzędzia oraz materiał będą potrzebne do odnowienia drewnianego krzesła? Oczywiście wszystko zależy od jego stanu, ale podstawowe akcesoria to:

 • papier ścierny lub szlifierka;
 • środek do czyszczenia powierzchni drewnianych;
 • przybory malarskie – pędzel, wałek, kuweta;
 • szpachelka;
 • szmatka bezpyłowa;
 • skrobak;
 • kit lub masa szpachlowa;
 • klej do drewna, gwoździe lub wkręty;
 • śrubokręty – płaski i krzyżakowy;
 • impregnat do drewna, preparat gruntujący oraz wybrana farba lub lakier;
 • folia malarska do zabezpieczenia powierzchni, na której będziesz pracować.

Renowacja krzesła składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest rozkręcenie mebla. Dużo łatwiej będzie Ci pracować na poszczególnych elementach składowych niż na złożonym krześle. Jeśli jednak krzesło jest mocno sklejone, to nie zawsze warto je rozmontowywać, gdyż może się to skończyć połamaniem elementów. Podczas tego etapu pracy dobrze jest robić zdjęcia, aby później łatwiej było ponownie złożyć w całość mebel.

Następnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni. Jeżeli dobrze je wyszorujemy i odtłuścimy, to dużo prościej będzie nam później korzystać z papieru ściernego i szlifierki, w celu usunięcia starych powłok, np. lakieru i farb. Krzesło można wyczyścić szczotką lub szmatką nasączoną ciepłą wodą z mydłem. W przypadku trudniejszych zabrudzeń fachowcy rekomendują użycie specjalnego preparatu do gruntownego czyszczenia drewna oraz padów lub gąbek polerskich.

Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni, musimy pozbyć się starych powłok. Jeżeli farba się łuszczy i sama odchodzi, to wystarczy, że skorzystamy ze szpachelki oraz papieru ściernego. W przypadku mocniej trzymających się farb i lakierów, może być potrzebny specjalistyczny preparat. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zdobienia, ornamenty oraz załamania, aby dokładnie pozbyć się z nich starych warstw, które uniemożliwiałyby estetyczne pomalowanie oraz sprawiały, że nowa powłoka nie będzie się dobrze trzymać.

Tutaj wpisz opis zdjęcia Tutaj wpisz opis zdjęcia

Dokładnie oczyszczone krzesło poddajemy drobnym naprawom. Wszelkie ubytki zapychamy kitem, klejem lub masą szpachlową. Jeżeli jest to potrzebne, wzmacniamy konstrukcję krzesła za pomocą nowych gwoździ i wkrętów.

Kolejny etap to ostateczne szlifowanie. Za pomocą papieru ściernego wyrównujemy powierzchnię po użyciu kleju lub kitu, nadajemy jej gładkość.

Po szlifowaniu konieczne będzie odpylenie mebla. Odkurzamy całą przestrzeń, a następnie przecieramy lekko wilgotną szmatką. Po kilku godzinach ponownie przecieramy mebel, tym razem korzystając z pada lub bezpyłowej ściereczki.

Następnym krokiem jest malowanie i lakierowanie. Jeżeli podoba Ci się kolor drewna, to możesz je od razu polakierować lub użyć oleju bądź bejcy, które wyciągną naturalne piękno, podkreślą strukturę i słoje. Jeśli chcesz mieć krzesło w zupełnie innym kolorze, sięgnij po wybrany odcień farby, jednak upewnij się najpierw, czy nie trzeba będzie w pierwszej kolejności użyć gruntu. Preparaty nakładaj od góry do dołu, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Na samym końcu polecamy zastosowanie ochronnych preparatów, np. wosku pszczelego, lakieru lub impregnatu, dzięki czemu na dłużej będziesz cieszyć się wyjątkowym wyglądem odnowionego mebla.

Publikacja: piątek, 21 kwietnia 2023r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »