Meble tapicerowane: informacje ogólne - podział

Istnieją cztery zasadnicze podziały mebli tapicerowanych:


Ze względu na funkcjonalność mebli tapicerowanych

Funkcjonalność mebli tapicerowanych należy rozumieć jako dopasowanie mebla do cech fizycznych i użytkowych człowieka. W tej grupie wyróżniamy meble do siedzenia (krzesła, fotele do pracy, fotele do wypoczynku, fotele - bujaki), meble do leżenia (jedno lub kilku osobowe), meble wielofunkcyjne (kanapy, tapczany, wersalki, sofy, rozkładane fotele).

Meble tapicerowane. Źródło: bim-arte Meble tapicerowane. Źródło: bim-arte

Ze względu na przeznaczenie mebli

Zobacz naszą ofertę zestawy stołów i krzeseł

Ta kategoria opisuje warunki, w jakich dany meble ma być użytkowany. Meble różnią się od siebie kształtem i wykonaniem w zależności od tego, czy użytkować go mają dorośli czy dzieci, czy będzie używany w domu czy w hotelu, itd.

Meble tapicerowane. Źródło: olx Meble tapicerowane. Źródło: olx

Ze względu na konstrukcję i użyte materiały

Meble tapicerowane. Źródło: cztery kąty Meble tapicerowane. Źródło: cztery kąty

W tej grupie wymienić możemy meble wykonane z drewna, metalu, tworzyw sztucznych oraz meble o budowie mieszanej.
Meble wykonane z drewna najczęściej oparte są o wykonanie z litych kawałków drewna lub tworzyw drzewnych jak płyty wiórowe czy sklejka. Tu najczęściej mamy do czynienia ze stołem i krzesłami.
Meble wykonane z metalu posiadają konstrukcję wykonaną z rur metalowych lub prętów. Łączy się je za pomocą nitów, spawów lub skręcanych śrub. Meble te mogą posiadać powierzchnię chromowaną, niklowaną lub mosiądzowaną.
Meble z tworzyw sztucznych - ta kategoria dotyczy najczęściej mebli ogrodowych, barowych czy hotelowych.
Meble o budowie mieszanej wykonywane mogą być np. częściowo w oparciu o elementy drewniane i elementy z tworzyw sztucznych.

Zobacz również- Ława Werona wygoda i wygląd

Ze względu na technologię wykonania tapicerki

Meble tapicerowane. Źródło: olx Meble tapicerowane. Źródło: olx

Głównym kryterium podziału będzie miękkość tapicerki. Wyróżniamy w tej kategorii trzy rodzaje tapicerek:
Tapicerki miękkie - to takie, które posiadają dwie warstwy tapicerskie: sprężynującą oraz wyściełającą. Tapicerka taka jest bardzo komfortowa.
Tapicerka półmiękka posiada albo część wyściełającą albo sprężynującą.
Tapicerka twarda to taka w której twarde podłoże zostaje pokryte wyściółką.

Ponadto, każdą z wyżej wymienionych tapicerek można jeszcze rozróżnić na:
Tapicerki stałe - to takie, które stanowią integralną część mebla
Tapicerki nakładane - to takie, w których część tapicerowana jest nakładana na skrzynię.
Tapicerki luźne - to materace, poduszki i inne.

Zobacz również- Jaki stół?

Publikacja: sobota, 09 kwietnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »