Krzesła

Krzesło jako mebel towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów. Pierwowzór krzesła odkryty został już w neolicie i z pewnością służył do siedzenia. Wygląd krzesła zmieniał się w zależności od panującej mody czy kultury. Niemniej jednak krzesła znalezione w grobowcach egipskich władców nie różnią się zbytnio konstrukcją od mebli produkowanych jeszcze 100 lat temu. Daje to najlepsze wyobrażenie o tym, jak doskonałym meblem są krzesła.


Krzesło CC5. Źródło:Sam-Net  Krzesło CC5. Źródło:Sam-Net

Krzesło jest meblem do siedzenia o konstrukcji szkieletowej z oparciem i bez podłokietników. To jeden z najstarszych mebli w dziejach meblarstwa, a zarazem jeden z najbardziej prestiżowych mebli.

Krzesło CC4 - ozdabiane. Źródło: Sam-Net Krzesło CC4 - ozdabiane. Źródło: Sam-Net

Wykonuje się je najczęściej z drewna, stali, lub tworzyw sztucznych. Siedzisko i oparcie bywa tapicerowane. Obecnie najczęściej krzesło obite jest skóra ekologiczna. Krzesło należy do grupy mebli szkieletowych. Konstrukcja nośna (elementy stelaża) krzesła łączy się za pomocą połączeń, uzyskując dużą sztywność i wytrzymałość konstrukcji.

Siedziska krzeseł zwykle są osobnym elementem, ale mogą również być częścią stelaża. W zależności od przeznaczenia, siedziska krzesła wykonuje się z następujących elementów:
- tapicerek, wyprasek sklejkowych i tworzywowych, deseczek płaskich lub profilowanych, wylotów skórzanych, wiklinowych bądź rattanowych. Oparcie krzesła zapewnia przeniesienie masy ciała ludzkiego. Stanowi ono najczęściej formę połączenia nóg oparciowych. Spotykane są również oparcia będące samodzielnym elementem lub podzespołem montowany m do siedziska, ramy lub do oskrzydlenia. Podobnie jak w przypadku siedzisk, wypełnienie między pionowymi elementami oparcia wykonuje się w postaci tapicerowanej, z wyprasek sklejkowych i tworzywowych, deseczek płaskich lub profilowanych, wylotów skórzanych, wiklinowych bądź rattanowych.

Krzesło CC1. Źródło: Sam-Net Krzesło CC1. Źródło: Sam-Net

Obecnie wygląd krzeseł uwarunkowany jest przede wszystkim ich przeznaczeniem, zamożnością nabywcy oraz jego gustem. Najczęściej spotykanymi krzesłami są proste, funkcjonalne krzesła. Należy pamiętać że krzesła do jadalni dobiera się do stołu nie odwrotnie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie krzeseł dla siebie?


Zobacz naszą ofertę fotele tapicerowane

Krzesła nie powinny być zbyt niskie i rozłożyste. Pamiętajmy o wygodzie do swobodnego spożywania posiłku. Zbyt wysokie krzesła będą nas zmuszały do niezgrabnego i częstego schylania się do talerza. Odpowiednia wysokość krzesła do jadalni to taka, która zapewni wysoką swobodę ruchów rąk (sięganie do talerzy, posługiwanie się sztućcami) przy zachowaniu prawidłowej sylwetki. Z reguły, siedząc na krześle, stół powinien znajdować się w okolicy końca żeber.

Krzesło Florencja. Źródło: Sam-Net Krzesło Florencja. Źródło: Sam-Net

I ostatnia rzecz: dobre krzesła nie są tanie. Niestety. Na pocieszenie dodamy, że dobre krzesło będzie nam służyło przez wiele lat.
Sprawdź krzesła z naszej oferty

Zobacz również. Stoły rozkładane i nierozkładane wady i zalety

Publikacja: wtorek, 12 kwietnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »