Meble stylowe - słów kilka o trendach współczesnych

Od kilku lat obserwujemy na rynku mebli pojawienie się grupy mebli, które zaczęto nazywać meblami stylowymi. Są to współczesne meble, które swoim wyglądem imitują meble produkowane w minionych epokach meblarstwa.


Meble klasyczne. Źródło: meble.pl Meble klasyczne. Źródło: meble.pl

Powiedzmy sobie na wstępie: oryginalne meble stylowe są przepiękne, a przy tym niezwykle trwałe. Omawiać tutaj będziemy meble, które mają przypominać meble stylowe oraz wszelkiego rodzaju meble, które wykonane są w sposób budzący grozę.

Część z tych mebli nawiązuje swoją stylistyką w bezpośredni sposób do antycznych mebli. Istnieje również grupa mebli tzw. „stylowych”, które posiadają współczesne formy, na różne sposoby „postarzane” ,by swym wyglądem dopasować je do prawdziwych mebli stylowych. Taki efekt można uzyskać dzięki meblom bielonym .Efekt ten również można osiągnąć poprzez wymieszanie przeróżnych styli i elementów ozdobnych, które pojawiały się w ciągu ostatnich kilkuset lat.

 Sypialnia w stylu klasycznym.  Źródło: centrum.wnętrz Sypialnia w stylu klasycznym. Źródło: centrum.wnętrz

Tylko część tych tzw. „stylowych mebli” rzeczywiście wykonywana jest z prawdziwego drewna. Większość z nich wykonana jest z najtańszych płyt wiórowych, oklejonych folią z nadrukowanymi słojami. Gdy już znajdzie się na nich prawdziwy fornir, to najczęściej posiada on naklejone intarsje, następnie zamalowane lakierem.

Meble te najczęściej wykonywane są z zastosowaniem niewłaściwych metod produkcyjnych, co powoduje ich przyspieszoną degradację techniczną. Prawdziwie stare meble wraz z upływem czasu nabierają na wartości, natomiast meble je imitujące, nie dość, że starzeją się znacznie szybciej, to dodatkowo będą warte tyle, co nic.

Jadalnia w stylu klasycznym. Źródło: cassone Jadalnia w stylu klasycznym. Źródło: cassone

Przyspieszona degradacja tzw. „stylowych mebli” polega na ich rozklejaniu i pączeniu płycin drewnianych, następnie zmianie objętości w efekcie pękają okucia, meble kruszeją. Po kilku latach użytkowania takich mebli, nadają się one jedynie na opał.

Meble klasyczne. Źródło: meble.pl Meble klasyczne. Źródło: meble.pl

Podkreślmy - nie wszystkie meble z tej grupy ulegają takim zjawiskom i wykonywane są w tak nietrwałych technologiach. Kupując jednak meble tanie, które dodatkowo mają imitować stylowe meble bądźmy świadomi tych zagrożeń.

Zobacz również- Stoły stoły i stoliki czyli jak wybrać odpowiedni stół do salonu?

Najgorszy możliwy zakup mebli - to meble wykonane z płyt wiórowych. Szafa wyprodukowana z płyty wiórowej, pod wpływem swego ciężaru z czasem powoduje obluźnienie zawiasów, wykruszenie drewna, w efekcie obsunięcie się i wypadnięcie drzwi. Meble z płyt wiórowych, najtańsze na rynku, mają żywotność maksymalnie kilka lat.

Gabinet urządzony za pomocą mebli klasycznych. Źródło:  meble.pl Gabinet urządzony za pomocą mebli klasycznych. Źródło: meble.pl

Ciekawą kwestią jest również cena mebli wykonywanych z najtańszych komponentów. Otóż, nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy są one cenowo zbliżone do mebli bukowych czy dębowych. Tanio wykonane meble sosnowe czy z płyt wiórowych, które być może ładnie przyozdobione ciekawą stylistyką posłużą tylko kilka lat. Podczas, gdy rzekoma oszczędność na którą się decydujemy, kupując tanie meble, bardzo szybko odwdzięcza nam się trwałością góra trzech lat.

Zobacz naszą ofertę krzesła znajdziesz u nas duży wybór krzeseł

Dla własnego dobra, warto kupować meble wykonane przede wszystkim ze sprawdzonych komponentów, jak drewno bukowe czy okleiny dębowe. Dopłaćmy trochę więcej niż kosztują najtańsze meble na rynku, ale jednocześnie miejmy pewność, że był to zakup na wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Salonu

Publikacja: środa, 13 kwietnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »