Jak zaprojektować kuchnie?

Kuchnia dla większości z nas jest miejscem rodzinnym, w którym wbrew pozorom spędzamy bardzo dużo czasu. Zwykle kojarzy się głównie z gotowaniem, ale jeśli się dobrze przyjrzeć jej funkcjom okaże się, że jest miejscem do którego wpuszczamy wyłącznie najbliższe osoby. Ponieważ jest miejscem wielofunkcyjnym ważne jest jej wyposażenie, które zaczyna się od mebli kuchennych.

Aranżacja kuchni. Źródło: digsdigs Aranżacja kuchni. Źródło: digsdigs

Rynek mebli kuchennych to nie tylko zabudowa ścienna, ale też krzesła, stół, czy inne dodatki . Oczywiście ważna jest powierzchnia pomieszczenia. Nie zawsze jest możliwość połączenia standardowego przeznaczenia kuchni z miejscem do biesiadowania. Zawsze jednak pozostaje zadbanie o funkcjonalność. Na rynku meblarskim są gotowe rozwiązania systemowe jak również projekty na podstawie których można samemu zaprojektować meble.

Aranżacja kuchni. Źródło: ikrund.com Aranżacja kuchni. Źródło: ikrund.com

Krok pierwszy – projekt.
Należy zacząć przekładać wyobrażenia na papier, jednocześnie kierując się wymiarami i układem kuchni. Określmy jakie są nasze oczekiwania co do funkcjonalności. Łatwiej będzie zaprojektować dużą powierzchnię, przy mniejszej przydaje się metoda „praktyczna, pożyteczna i pod ręką”. Jeśli mamy małą kuchnię trzeba wykorzystać każdą powierzchnię. Szafki powinny być głębokie i pojemne. Warto skusić się na kosz na garnki i – jeśli jest taka możliwość – na zlew rogowy. Mając wstępny nasz projekt, określmy jaką kwotę chcemy przeznaczyć na meble kuchenne. To pozwoli nam wybrać materiał z jakiego mogą być wykonane nasze meble

Aranżacja kuchni. Źródło: ikrund.com Aranżacja kuchni. Źródło: ikrund.com

Krok drugi- wybór i zlecenie.
Z naszym projektem powinniśmy udać się do kilku firm, które specjalizują się w tej branży. W wyborze pomogą nam referencje, polecenia czy znana marka. Fachowcy dokonają pomiarów pomieszczenia, wezmą pod uwagę nasze sugestie i zarys, zaproponują odpowiadający naszym wymaganiom sprzęt AGD oraz przygotują projekt i kosztorys. Zastanówmy się nad materiałem z jakiego chcemy wykonać meble. Popularne i ekonomiczne są płyty mdf. Cieszą się popularnością ze względu na cenę oraz jakość. Blaty warto wykonać z kamienia, który jest odporny na zarysowania i wodę. Zlew i baterie powinny być wykonane z materiałów chromowanych z dłuższą gwarancją. Ważne są też takie detale jak otwieranie szafek. Praktyczne jest zastosowanie na tzw. „klik”. Fronty nie posiadają uchwytów, co szczególnie w mniejszych kuchniach jest istotne. Jeśli inwestujemy w meble drewniane upewnijmy się, że są wykonane z dobrze zaimpregnowanego drewna dobrej jakości. Upewnijmy się, że sprzedający oferuje również fachowy montaż. Przyjrzyjmy się uważnie umowie zwracając uwagę na termin realizacji, zgodność materiału jaki ustaliliśmy, cenę oraz warunki gwarancji.

Aranżacja kuchni. Źródło: digsdigs Aranżacja kuchni. Źródło: digsdigs

Krok trzeci – realizacja.
Przed przystąpieniem do montażu sprawdźmy bardzo dokładnie towar jaki został dostarczony. Ponieważ zwykle przy zakupie mebli zamawiamy również sprzęt sprawdźmy czy jest zgodny z naszym zamówieniem. Przyjrzyjmy się kolorowi mebli, fornirowi oraz ogólnemu wyglądowi. Jeśli wszystko się zgadza montaż może zostać rozpoczęty. Po zakończonej pracy, zanim podpiszemy gwarancję i protokół odbioru sprawdźmy czy wszystko jest w porządku i nie ma żadnych usterek. Jeśli jednak takie występują wpiszmy je do protokołu i ustalmy termin usunięcia usterek. Meble kuchenne to wybór na wiele lat. Nie spieszmy się nadto, za to wybierzmy ofertę najlepszą dla siebie i swojej rodziny. Dobra jakość mebli to łatwiejsza konserwacja w przyszłości. Pamiętajmy, że o gustach się nie dyskutuje, natomiast o jakości już tak. Dobre meble to miła kuchnia.

Jeżeli szukasz trwałych i stylowych mebli zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Sam-Net

Publikacja: poniedziałek, 17 września 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »