1. Jakie gniazdka do łazienki? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

18

10.2012

Jakie gniazdka do łazienki?

Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek.

Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek. Zasilanie pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno znaleźć się w wygodnym miejscu.

Aby gniazdka znalazły się na odpowiednim miejscu powinniśmy wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie. Właściwe rozmieszczenie gniazdek sieciowych zapewni komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektrycznych. Powinniśmy pamiętać że gniazdka narażone są na częsty kontakt z wodą dlatego powinniśmy dopasować odpowiedni stopień ochrony. Musimy również wiedzieć że przepisy dotyczące lokalizacji i doboru kontaktu są bardzo restrykcyjne i powinien je wykonywać osoba do tego przeznaczona. Da nam to gwarancie że gniazda sieciowe są właściwie i bezpiecznie zainstalowane

Strefy . Źródło: muratordom.pl

Strefy . Źródło: muratordom.pl

Według przepisów: Wytyczne dotyczące rodzaju urządzeń elektrycznych, które można stosować w łazience, a także ich lokalizacji, określa norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Poszczególne rodzaje sprzętów elektrycznych w łazience można podłączać w strefach określonych w normach:

Strefa 0- to przestrzeń w wewnątrz wanny bądź brodzika. Pamiętajmy że w tym obszarze można korzystać z urządzeń o maksymalnym napięciu do 12V

Strefa I- to przestrzeń do wysokości 2,25 m nad brodzikiem lub wanną. I tam mogą znajdować się urządzenia podgrzewające do wody, zabezpieczone blachą, objęte połączeniami wyrównawczymi.

Strefa II-to przestrzeń o szerokości 60 cm od granicy ze Strefą I – w jej obrębie mogą znaleźć się oprawy oświetleniowe.

Sterfa III- to przestrzeń i szerokości 240 cm od granicy ze Strefą II – w jej obrębie mogą znaleźć się gniazda wtykowe z uziomem, zabezpieczone wyłącznikiem różnicoprądowym, ponadto: puszki, odgałęźniki, rozgałęźniki, urządzenia rozdzielcze, sprzęt łączeniowy

Zasilanie pralki elektrycznej zaleca się montaż osobnego gniazdka wysokoprądowego, o natężeniu prądu 16 A. to samo tyczy się również sprzętów znajdujących się w kuchni.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Styl Prowansalski w łazience
Styl prowansalski znany jest już od lat. Styl pochodzi z regionów Francji i natchniony jest otaczającą przyrodą, lazurowym wybrzeżem czy polami lawendowymi. Aranżując pomieszczenia w stylu prowansalskim skupmy się na delikatnych odcieniach żółci, czytaj więcej »
Łazienka dla kobiet
Zastanówmy się czy łazienka specjalnie przystosowana dla kobiet powinna być jakaś szczególna? czytaj więcej »
Oświetlenie w łazience – podstawy
Oświetlenie w łazience ma duże znaczenie ze względu na rodzaj czynności, jakie w łazience wykonujemy: np. golenie, makijaż. Zobacz jak prawidłowo oświetlić łazienkę. czytaj więcej »
Wanna w podłodze
Wanna w podłodze wymaga dość dużo miejsca dlatego najlepiej już na pierwszym etapie budowy domu zamieścić ją w planach. czytaj więcej »