Jakie gniazdka do łazienki?

Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek.

Zobacz również- Jak zawiesić lustro w łazience?

Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek. Zasilanie pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno znaleźć się w wygodnym miejscu.

Zapraszamy do naszego sklepu w naszej ofercie znajdziesz modne krzesła drewniane, krzesła tapicerowane jak i stoły i krzesła

Aby gniazdka znalazły się na odpowiednim miejscu powinniśmy wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie. Właściwe rozmieszczenie gniazdek sieciowych zapewni komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektrycznych. Powinniśmy pamiętać że gniazdka narażone są na częsty kontakt z wodą dlatego powinniśmy dopasować odpowiedni stopień ochrony. Musimy również wiedzieć że przepisy dotyczące lokalizacji i doboru kontaktu są bardzo restrykcyjne i powinien je wykonywać osoba do tego przeznaczona. Da nam to gwarancie że gniazda sieciowe są właściwie i bezpiecznie zainstalowane

Strefy . Źródło: muratordom.pl Strefy . Źródło: muratordom.pl

Według przepisów: Wytyczne dotyczące rodzaju urządzeń elektrycznych, które można stosować w łazience, a także ich lokalizacji, określa norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Poszczególne rodzaje sprzętów elektrycznych w łazience można podłączać w strefach określonych w normach:

Zobacz również: Kolorowe fugi

Strefa 0- to przestrzeń w wewnątrz wanny bądź brodzika. Pamiętajmy że w tym obszarze można korzystać z urządzeń o maksymalnym napięciu do 12V

Strefa I- to przestrzeń do wysokości 2,25 m nad brodzikiem lub wanną. I tam mogą znajdować się urządzenia podgrzewające do wody, zabezpieczone blachą, objęte połączeniami wyrównawczymi.

Strefa II-to przestrzeń o szerokości 60 cm od granicy ze Strefą I – w jej obrębie mogą znaleźć się oprawy oświetleniowe.

Sterfa III- to przestrzeń i szerokości 240 cm od granicy ze Strefą II – w jej obrębie mogą znaleźć się gniazda wtykowe z uziomem, zabezpieczone wyłącznikiem różnicoprądowym, ponadto: puszki, odgałęźniki, rozgałęźniki, urządzenia rozdzielcze, sprzęt łączeniowy

Zasilanie pralki elektrycznej zaleca się montaż osobnego gniazdka wysokoprądowego, o natężeniu prądu 16 A. to samo tyczy się również sprzętów znajdujących się w kuchni.

Publikacja: czwartek, 18 października 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »