Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek.
Zobacz również- Jak zawiesić lustro w łazience?
Zaplanowanie gniazdek oraz punktów świetlnych jest na pierwszym planie przy urządzaniu łazienki. Jeżeli nie chcesz bez przerwy przepinać wtyczek zaplanuj lepiej wystarczającą ilość gniazdek. Zasilanie pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno znaleźć się w wygodnym miejscu.
Zapraszamy do naszego sklepu w naszej ofercie znajdziesz modne krzesła drewniane, krzesła tapicerowane jak i stoły i krzesła
Aby gniazdka znalazły się na odpowiednim miejscu powinniśmy wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie. Właściwe rozmieszczenie gniazdek sieciowych zapewni komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektrycznych. Powinniśmy pamiętać że gniazdka narażone są na częsty kontakt z wodą dlatego powinniśmy dopasować odpowiedni stopień ochrony. Musimy również wiedzieć że przepisy dotyczące lokalizacji i doboru kontaktu są bardzo restrykcyjne i powinien je wykonywać osoba do tego przeznaczona. Da nam to gwarancie że gniazda sieciowe są właściwie i bezpiecznie zainstalowane
Strefy . Źródło: muratordom.pl
Według przepisów: Wytyczne dotyczące rodzaju urządzeń elektrycznych, które można stosować w łazience, a także ich lokalizacji, określa norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Poszczególne rodzaje sprzętów elektrycznych w łazience można podłączać w strefach określonych w normach:
Zobacz również: Kolorowe fugi
Strefa 0- to przestrzeń w wewnątrz wanny bądź brodzika. Pamiętajmy że w tym obszarze można korzystać z urządzeń o maksymalnym napięciu do 12V
Strefa I- to przestrzeń do wysokości 2,25 m nad brodzikiem lub wanną. I tam mogą znajdować się urządzenia podgrzewające do wody, zabezpieczone blachą, objęte połączeniami wyrównawczymi.
Strefa II-to przestrzeń o szerokości 60 cm od granicy ze Strefą I – w jej obrębie mogą znaleźć się oprawy oświetleniowe.
Sterfa III- to przestrzeń i szerokości 240 cm od granicy ze Strefą II – w jej obrębie mogą znaleźć się gniazda wtykowe z uziomem, zabezpieczone wyłącznikiem różnicoprądowym, ponadto: puszki, odgałęźniki, rozgałęźniki, urządzenia rozdzielcze, sprzęt łączeniowy
Zasilanie pralki elektrycznej zaleca się montaż osobnego gniazdka wysokoprądowego, o natężeniu prądu 16 A. to samo tyczy się również sprzętów znajdujących się w kuchni.