Ozdoby świąteczne i ich symbolika

Wigilijny wieczór w Polsce jest dniem najbardziej uroczystym. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście wigilia Bożego Narodzenia. Geneza tego obrzędu sięga aż Starego Testamentu i obchodzono ją nawet przed każdym szabatem.

Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: mega.tapety.info Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: mega.tapety.info Zobacz również- Jak ustroić dom na nadchodzące święta Bożego Narodzenia

Słowo „wigilia” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza uczucie. W Polsce tradycja ta zapisała się na stałe dopiero w XVIII wieku. Wieczór oprócz prostych potraw ma na celu zjednoczenie rodziny przy jednym stole

Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: mega.tapety.info Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: mega.tapety.info

Najważniejszym momentem w wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem. Nawiązuje do uczt pierwszych chrześcijan. Ma na celu zachowanie pamięci o ostatniej wieczerzy. Zwyczaj ten również ma przypominać o poświęcaniu się dla drugiej osoby dzieląc się nawet ostatnim posiłkiem.

Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: tapetowo.eu Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło: tapetowo.eu Zobacz również: Jak ustroić dom na nadchodzące święta?

Mało kto wie, że w tradycji wigilijnej ważne jest, aby do stołu zasiadała parzysta ilość osób. Jeżeli warunki ten nie zostanie spełniony z zgodnie z przesądem jedna ze zgromadzonych osób dosięgnie nieszczęście. Zwyczaj ten sięga pradawnych dziejów i właśnie od niego wywodzi się tradycja zapraszania gości do stołu.

Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło:www.twoje.tapety.pl Znaczenie świąt i jego symbolika. źródło:www.twoje.tapety.pl

Drzewko świątecznie symbolizuje odrodzenie się a pojawiło się w polskich domach na przełomie XVIII i XIX wieku. Co ciekawe pierwsze drzewka świąteczne pojawiły się w Alzacji i nawiązywało do drzewa z raju. Tak samo jak dawnej dziś również przypisuje się symbolikę ozdobą tak więc:
- Gwiazda Betlejewska na szczycie drzewka ma wskazywać drogę do domu.
- Jabłka symbolizują urodę i zdrowie a także grzech pierwotny.
- Orzechy maja zapewnić siłę i dobrobyt.
- Dzwonki to oczywiście symbol dobrej nadziei.
- Anioły maja za zadanie zapewnić opiekę nad domem.
- Natomiast lampki wraz z babkami odstraszają złe duchy i osoby nam nieżyczliwe

Jeżeli szukasz trwałych i nietuzinkowych mebli to doskonale trafiłeś . W naszej ofercie znajdziesz meble które staną się ozdoba Twojego domu...

Publikacja: wtorek, 06 listopada 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »