Skąd wziął się święty Mikołaj?

Już niedługo, bo 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Święto to zostało ustalone na pamiątkę biskupa z Miry który przez swe czyny zapisał się w historii jako Święty Mikołaj.

Święty Mikołaj. Źródło: świętymikołaj.com Święty Mikołaj. Źródło: świętymikołaj.com Zobacz również: Ozdoby świąteczne i ich symbolika

Pomimo iż historia świętego Mikołaja jest dość uboga, zapewniamy, że osoba o tym imieniu na pewno istniała...

W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w parafii w Azji Mniejszej, służącym w miasteczku o nazwie Mira. Jego działalność charytatywna i bardzo częste nawracanie grzeszników przyczyniły się do znacznego rozsławienia jego imienia. Legendy głoszą, że uratował trzy dziewczynki od prostytucji, wrzucając przez okno trzy torby złota na ich posag, wyzwalał od śmierci niesłusznie skazanych mężczyzn, ratował żeglarzy od utonięcia, wskrzeszał chłopców... Tak też Mikołaj został symbolem w kulturze chrześcijańskiej, i ku jego pamięci obchodzimy święto nazwane jego imieniem czyli mikołajki. Ale nie tylko: św. Mikołaj z Miry stał się patronem nie tylko Miry, ale też Antwerpii, Aberdeen, Berlina, Rosji, Moskwy, Nowogrodu, dzieci, kobiet pragnących zamążpójścia (jak podają inne źródła – starych panien), żeglarzy, podróżnych, piekarzy, cukierników, właścicieli lombardów, celników, kupców, więźniów, a nawet złodziei.

Święty Mikołaj.  Źródło: echo istnienia Święty Mikołaj. Źródło: echo istnienia Zobacz również- Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego?

Ile kultur tyle nazw.

Znany w Polsce święty Mikołaj w innych krajach znany jest również ale pod inną nazwą tak wiec we Włoszech jest to Babbo Natale, w Anglii nazywany jest Fatale Christmas, w Czechach - Mikulas, USA okrzyknęło go Santa Claus, w Rosji uznaje się go jako Dziadka Mroza a w niedalekich Niemczech po prostu Heilige Nikolaus. Tak czy inaczej cały czas chodzi o tego samego człowieka, który w niedalekiej historii odznaczył się wielkim sercem.

Święty Mikołaj.  Źródło: O.pl Święty Mikołaj. Źródło: O.pl Zobacz również- Dlaczego bawimy się w karnawale?

Dzień 6 grudnia nie został wybrany przypadkowo bo to właśnie 6 grudnia obchodzona jest rocznica śmierci Mikołaja z Miry. I właśnie tego dnia powinniśmy obdarować najbliższych upominkami. Historia tego zwyczaju sięga aż do XVIII wieku zapoczątkowali je chrześcijanie zamieszkujący Polsce. Zwyczaj ten jednak z biegiem lat rozprzestrzenił się po całym świecie, i został przyjęty z niezwykłym entuzjazmem szczególnie u dzieci.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zestawy stoły i krzesła w Sam-Net

Publikacja: środa, 07 listopada 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »