Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne na co dzień mogą korzystać z tradycyjnych sprzętów. Jednak aby umożliwić normalne funkcjonowanie niektóre przedmioty powinny być dopasowane do ich możliwości.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: koło Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: koło Zobacz również: Czyste i zadbane meble bez środków chemicznych

Przystępując do projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnej stoimy przed pytaniami, na które musimy sobie odpowiedzieć.

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to ile miejsca potrzebujemy. Osoba niepełnosprawna, a w szczególności osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie potrzebowała więcej miejsca niż osoba zdrowa.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: instalacja Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: instalacja

Następny dylemat z którym przyjdzie nam się zmierzyć to jakie rozwiązanie architektoniczne zastosować, aby było optymalne dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Na końcu pozostanie nam dobranie akcesoriów (co tylko z pozoru wydaje się łatwe) przeznaczonych do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: rejsy.pl Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: rejsy.pl

Pamiętając o tym, że osoby niepełnosprawne potrzebują więcej przestrzeni do poruszania się możemy zrobić szkic na którym powinniśmy zaznaczyć wszystkie sprzęty które będą znajdować się w pomieszczeniu. Taki szkic nie tylko pozwoli nam określić wygląd łazienki ale i pozwoli na wykluczenie w miarę szybko tak zwanych niedoróbek.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: bizeo.pl Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: bizeo.pl Zobacz równie- Sypialnia, Feng Shui i spokojny sen

Gdy już uporamy się z projektem i rozmieszczeniem sprzętów zastanówmy się, jakiego typu poręcze zamontujemy. Wiele firm zajmuje się sprzedażą uchwytów zaprojektowanych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie umożliwi osobie niepełnosprawnej bezpieczne korzystanie z ustępów, umywalki czy prysznica. Jeżeli zdecydujemy się na wannę to należy ją wyposażyć w specjalne siedzisko które znacząco ułatwia, a czasami wręcz umożliwia korzystanie z niej.

Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.  Źródło: murator dom.pl Łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Źródło: murator dom.pl

Dobrym rozwiązaniem okazują się krany które wyposażone są w fotokomórki. Wówczas nie jest konieczne wychylanie się, żeby uruchomić baterię. Wystarczy że przyłożymy ręce w odpowiedniej odległości od sensora elektronicznego i woda sama zacznie płynąć. Dzięki takim udogodnieniom codzienne czynności związane z higieną osobistą nie będą takie trudne do wykonania.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą fotele tapicerowane

Publikacja: czwartek, 08 listopada 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »