Styl eklektyczny - nowy trend w aranżacji wnętrz

Jak czytamy na Wikipedii, eklektyzm to sposób na tworzenie czegoś nowego z rzeczy już istniejących. Dokładnie podają tak: eklektyzm, to „łączenie w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych”. W wydaniu definicyjnym, eklektyzm jest stylem architektonicznym. My spróbujemy jego charakterystyczne elementy przenieść do aranżacji wnętrz.

Styl eklektyczny. Źródło: meble.pl Styl eklektyczny. Źródło: meble.pl Zobacz również- Aranżacja lata 80-te

Chyba każdy kto kiedykolwiek robił jakieś dekoracje w pokoju czy mieszkaniu używał w pierwszej kolejności tego, co było pod ręką, bez specjalnego rozgraniczania z jakiego stylu ów przedmiot czy ozdoba pochodzi, prawda? Być może mamy do czynienia z eklektyzmem świadomym i eklektyzmem nieświadomym? W każdym razie, w tym tekście zajmiemy się eklektyzmem, jako czymś co zaczyna pojawiać się jako trend w dekorowaniu wnętrz.

Styl eklektyczny. Źródło: Jacob Studio Styl eklektyczny. Źródło: Jacob Studio Zobacz również: Styl afrykański

Eklektyzm w wystroju wnętrza najlepiej chyba oddaje określenie swobodna improwizacja i kreatywność z zachowaniem dobrego smaku i gustu. Po prostu, w momencie, gdy zaczynasz kombinować, łączyć często wykluczające się elementy, (np. elementy stalowe w drewnianym wystroju, cegła obok ścian kartonowo gipsowych) gdy starasz się odnaleźć swój własny, niepowtarzalny styl urządzenia wnętrza i nie dbasz jakoś szczególnie o poprawność stylistyczną, czyli „czy coś do czegoś koniecznie musi pasować”, uprawiasz eklektyzm. Pamiętaj jednak, że całość powinna być harmonijna i tworzyć jako taki spójny obraz. Przekombinowanie z nadmiarem tworzy chaos i po prostu źle to wygląda.

Styl eklektyczny. Źródło: www.decoodesign.com Styl eklektyczny. Źródło: www.decoodesign.com Zobacz również: Styl glamour

Eklektyzm w wystroju wnętrz staje się popularny, bo jest stylem relatywnie tanim. Pozwala łączyć różne elementy, nadając całości spójnego charakteru. Nadaje się do przemeblowań istniejących już aranżacji, co jest szczególnie przydatne osobom, które często potrzebują inspiracji w swoim wnętrzu.

Styl eklektyczny. Źródło: :www.decoodesign.com Styl eklektyczny. Źródło: :www.decoodesign.com Zobacz również- Styl włoski w salonie

Eklektyzm może objawiać się łączeniem różnych kolorów, różnych ozdób, wplataniem jednego stylu w drugi. Przejawia się również „upozorowaniem bałaganu”, dlatego upozorowaniem, bo w naszym eklektycznym wnętrzu wszystko ma swoje miejsce i nic nie znajduje się w danym miejscu przypadkowo.

Styl eklektyczny. Źródło: PROJEKTOSKOP Styl eklektyczny. Źródło: PROJEKTOSKOP Zobacz również- Styl duński w mieszkaniu

Możesz stosować dowolne konfiguracje ozdób i styli, ale zawsze miej na uwadze, że całość powinna być harmonijna, unikaj przesytu i nadmiaru. Najważniejszym arbitrem powinno być nasze poczucie estetyki i dobrego smaku. Tak więc…do dzieła!

Szukasz mebli na miarę swoich potrzeb? Jeżeli tak to koniecznie odwiedź nasz sklep

Publikacja: piątek, 09 listopada 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »