Podłoga drewniana w kuchni

W kuchni na podłogę spadają noże czy widelce, rozbijają się naczynia, rozlewają różne płyny. Do tego na podłogę spadają okruchy, czy to ze stołów czy krzeseł. Kuchnia jest często sercem domu i tutaj nierzadko bawią się dzieci, wchodzimy tu od razu po wejściu do domu, często jeszcze w butach przynosząc piasek i inne zabrudzenia a nie zawsze mamy czas dokładnie sprzątać. Dlatego obawy o drewnianą podłogę są uzasadnione, jednak można dokonać rozsądnego wyboru kierując się praktycznymi parametrami podłóg.

Podłoga drewniana w kuchni. Źródło:  e-floors.pl Podłoga drewniana w kuchni. Źródło: e-floors.pl Zobacz również: Zestawy stoły i krzesła

Jaki gatunek drewna do kuchni?

W kuchni i jadalni sprawdzą się gatunki drewna twardego i wytrzymałego to samo tyczy się zestawów kuchennych, czy zestawów złożonych ze stołów i krzeseł. Pierwszą z propozycji jest drewno bambusa skręcanego - w zasadzie jest to najtwardsza podłoga dostępna na rynku, a tym samym oznacza to, że jest najbardziej odporna na uszkodzenia. Szczególnie praktyczne są podłogi bambusowe postarzane, których powierzchnia jest lekko dłutowana i miejscowo bejcowana. Na takiej podłodze uszkodzenia i drobne zabrudzenia będą bardzo słabo widoczne. Podobny efekt gwarantują podłogi bambusowe wykonane z mieszaniny bambusa jasnego i ciemnego tzw. tygrysie. Najgorzej sprawdzają się podłogi jednolite o bardzo ciemnym kolorze (np. wenge) oraz bardzo jasne (np. klon). Na takich podłogach plamy, okruchy oraz inne zabrudzenia lub uszkodzenia będą najbardziej widoczne. Ciekawą opcją do zastosowania w kuchni jest także parkiet przemysłowy, który, jak sama jego nazwa wskazuje, jest przeznaczony do trudnych zastosowań. Parkiet przemysłowy jest najczęściej olejowany, więc uszkodzenia i tak nie są widoczne, a nawet dodają podłodze uroku. Ponadto taką podłogę można dość szybko odnowić, szlifując i nakładając nową warstwę oleju.

Drewniana podłoga. Źródło:  dom.pl Drewniana podłoga. Źródło: dom.pl

Właściwa pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja podłogi intensywnie użytkowanej jeszcze przedłuży jej żywotność i poprawi estetykę. Dlatego warto stosować odpowiednie specjalistyczne preparaty. Największą popularnością w ofercie Kopp cieszy się preparat do mycia podłóg lakierowanych oraz olejowanych. Taki płyn nie uszkadza warstwy wierzchniej podłogi a całkowicie usuwa wszelkie zabrudzenia.

Podłoga drewniana. Źródło: projektowanie wnętrz Podłoga drewniana. Źródło: projektowanie wnętrz Zobacz również: Podłoga ze skóry.

Poza tym szczególnie polecany jest preparat do zabezpieczania podłóg lakierowanych. Preparat ten nanosimy na podłogę w formie jednolitej powłoki i pozostawiamy do wyschnięcia. Plamy i uszkodzenia, które pojawiają się na podłodze osadzają się wówczas na utworzonej powłoce zamiast bezpośrednio na lakierze. Także do pielęgnacji podłóg olejowanych poleca się stosować specjalistyczne produkty składające się z mydła i naturalnych olejków, które usuwają zanieczyszczenia oraz dodatkowo pielęgnują podłogę

Zobacz również: Zestaw Z162

Musimy liczyć się z tym, że intensywne użytkowanie podłóg drewnianych, zwłaszcza w takich miejscach gdzie znajdują się np. krzesła powoduje, że na podłodze pojawiają się widoczne uszkodzenia. Jest to naturalne zjawisko, którego ciężko uniknąć. Jednak nie stanowi to wady podłogi drewnianej, a wręcz przeciwnie dodaje jej szlachetności. Drewniane podłogi od lat stosowane były na dworach, w pałacach czy restauracjach i ich widoczne długotrwałe użytkowanie nie ujmuje podłodze klasy.

Zobacz również- Krzesła sosnowe

Publikacja: poniedziałek, 21 lutego 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »