Stół do jadalni

Kilka słów o stołach do jadalni

Stół w kuchni lub jadalni jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego mieszkania i domu. Nie służy wyłącznie do spożywania na nim posiłków. Bardzo często spotykamy się przy nim z rodziną, przyjaciółmi, organizujemy przyjęci i prywatki. Zdarza się także, że wykonujemy przy nim różne prace. Przed zakupem stołu powinniśmy zastanowić się jaki mebel wybrać. Decyzja powinna zostać podjęta bardzo starannie i rozważnie, bo taki mebel będzie nam służył przez wiele lat.

Zestaw stół i krzesła Z144. Źródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z144. Źródło: Sam-Net

Wybór materiałów jest bardzo duży. Są stoły drewniane, metalowe, szklane i wykonane z tworzyw sztucznych. Najlepszym wyborem będzie drewno. Jest to surowiec trwały, wytrzymały, a przy tym zawsze modny i stylowy.

Na początku powinniśmy dokładnie wymierzyć miejsce, w którym będzie stał stół. Nie zapomnijmy, że przy stole będą stały krzesła. Dla nich także trzeba wygospodarować odpowiednią przestrzeń, tak aby można było bez problemu je odsunąć i wstać od stołu. W taki sposób powinniśmy mierzyć potrzebną przestrzeń – w sytuacji z odsuniętymi krzesłami. Jeśli okaże się, że poruszanie się w okolicy wybranego przez nas stołu będzie sprawiać kłopot zdecydujmy się na mniejszy wymiar. Jeśli potrzebujemy dużego stołu, ale nie mamy tyle miejsce zastanówmy się nad zakupem stołu rozkładanego. Taki stół będzie wyposażony w dodatkowe blaty, które będzie można wysunąć lub dołączyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Jego wadą może być trwałość. Dodatkowe zawiasy i inne systemy mocowania dodatkowych blatów mogą szybko się zużyć lub ulec uszkodzeniu (oczywiście dużo zależy od jakości wykonania takiego stołu). Ważny jest również kształt stołu. Okrągły zawsze będzie potrzebował większej przestrzeni niż prostokątny.

Zobacz również- Aranżacja salonu w tym kącika wypoczynkowego

Kiedy wygospodarujemy już odpowiednią przestrzeń, powinniśmy zastanowić się na wyglądem samego stołu. Mebel powinien pasować do innych sprzętów, w które wyposażona jest kuchnia lub jadalnia. Niektórzy styliści zalecają dobór stołu na zasadzie kontrastu – do lekkich nowoczesnych mebli dokupić ciężki i masywny stół. Pamiętajmy, że mimo tego taki mebel nadal powinien pasować do ogólnego wystroju mieszkania. Warto użyć wyobraźni i zachować umiar.

Jeśli już znajdziemy produkt, który będzie nam odpowiadał wypróbujmy go. Stół powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Najlepiej będzie jeśli przy nim usiądziemy i sprawdzimy jego wysokość – czy można swobodnie zmieścić pod nim nogi oraz czy blat nie jest za wysoko i można swobodnie, w wyprostowanej pozycji korzystać ze stołu. Blat powinien posiadać odpowiednią długość. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy osoby siedzące obok siebie będą zderzać się łokciami. Sprawdźmy także czy stół i krzesła posiadają odpowiednią masę i są dobrze wyważone. Taki mebel musi być stabilny.

Zestaw stół i krzesła Z116. Źródło: Zestaw stół i krzesła Z116. Źródło:

Stół do jadalni musi być także wygodny w użytkowaniu. Wykończenie blatu musi być takie, aby bez problemu można było go wyczyścić (usunąć plamy z wina i innych mocno brudzących substancji). Blat musi być także odporny na działanie wysokich i niskich temperatur.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą stoły i krzesła

Publikacja: czwartek, 12 maja 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »