Oświetlenie w łazience – podstawy

Oświetlenie w łazience ma duże znaczenie ze względu na rodzaj czynności, jakie w łazience wykonujemy: np. golenie, makijaż. Większość łazienek nie posiada naturalnego oświetlenia w postaci okien, dlatego szczególną uwagę należy przykuć do światła sztucznego.

Pamiętajmy jak ważna odgrywa oświetlenie. Źródło:  Megapedia Pamiętajmy jak ważna odgrywa oświetlenie. Źródło: Megapedia

Problem oświetlenia w łazience, można podzielić generalnie na:

-oświetlenie przy lustrze. Jest to szczególne miejsce, które wymaga dobrego oświetlenia. Sensowne rozwiązania to wprowadzenie kinkietów - światła punktowego lub opraw liniowych. Oświetlenie może być zamocowane u góry lub po bokach lustra. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne oświetlenie twarzy. Zadbać tutaj należy, aby światło było w jakiś sposób rozproszone lub stłumione, by nie oślepiało. Kinkiety lub panele mocowane nad lustrem powinny być montowane na wysokości ok 2 metrów, odległość od twarzy około 60 cm. Należy zadbać, by takie oświetlenie znajdowało się po obu stronach twarzy, by nie rzucało cieni.

Każda element wymaga odpowiedniego oświetlenia. Źródło: dom.eu Każda element wymaga odpowiedniego oświetlenia. Źródło: dom.eu Zobacz również: Jak ogrzać odpowiednio sypialnię?

-oświetlenie ogólne. To, gdzie je zamocujemy, zależy od wielkości naszej łazienki. W mniejszych pomieszczeniach, sensownym wyjściem jest mocowanie światła na środku sufitu, w większych pomieszczeniach oświetlenie ogólne zapewnić mogą tzw. punkty światła, czyli oświetlenie punktowe, umiejscowione w różnych punktach łazienki.

Oświetlenie łazienki. Źródło: budujesz.info Oświetlenie łazienki. Źródło: budujesz.info

Pamiętajmy, by odpowiednio oświetlić prysznic lub wannę. Tutaj obowiązuje zasada, by oświetlenie znajdowało się w odległości co najmniej 60 cm od wody oraz 2,25 m od ziemi licząc. Chodzi o to, by nie dotknąć urządzenia elektrycznego podczas kąpieli/prysznicu.

Ostatnim sposobem na oświetlenie łazienki to stosowanie światła dekoracyjnego. Stosuje się je głównie jako oświetlenie elementów dekoracyjnych jak rzeźb, półeczek w marmuru itp.

Zapraszamy do naszego sklepu! W naszej ofercie znajdziesz modne krzesła drewniane, krzesła tapicerowane jak i stoły drewniane z funkcją rozkładania

Publikacja: piątek, 21 grudnia 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »