1. Oświetlenie w łazience – podstawy • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

21

12.2012

Oświetlenie w łazience – podstawy

Oświetlenie w łazience ma duże znaczenie ze względu na rodzaj czynności, jakie w łazience wykonujemy: np. golenie, makijaż. Większość łazienek nie posiada naturalnego oświetlenia w postaci okien, dlatego szczególną uwagę należy przykuć do światła sztucznego.

Pamiętajmy jak ważna odgrywa oświetlenie. Źródło:  Megapedia

Pamiętajmy jak ważna odgrywa oświetlenie. Źródło: Megapedia

Problem oświetlenia w łazience, można podzielić generalnie na:

-oświetlenie przy lustrze. Jest to szczególne miejsce, które wymaga dobrego oświetlenia. Sensowne rozwiązania to wprowadzenie kinkietów - światła punktowego lub opraw liniowych. Oświetlenie może być zamocowane u góry lub po bokach lustra. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne oświetlenie twarzy. Zadbać tutaj należy, aby światło było w jakiś sposób rozproszone lub stłumione, by nie oślepiało. Kinkiety lub panele mocowane nad lustrem powinny być montowane na wysokości ok 2 metrów, odległość od twarzy około 60 cm. Należy zadbać, by takie oświetlenie znajdowało się po obu stronach twarzy, by nie rzucało cieni.

Każda element wymaga odpowiedniego oświetlenia. Źródło: dom.eu

Każda element wymaga odpowiedniego oświetlenia. Źródło: dom.eu

-oświetlenie ogólne. To, gdzie je zamocujemy, zależy od wielkości naszej łazienki. W mniejszych pomieszczeniach, sensownym wyjściem jest mocowanie światła na środku sufitu, w większych pomieszczeniach oświetlenie ogólne zapewnić mogą tzw. punkty światła, czyli oświetlenie punktowe, umiejscowione w różnych punktach łazienki.

Oświetlenie łazienki. Źródło: budujesz.info

Oświetlenie łazienki. Źródło: budujesz.info

Pamiętajmy, by odpowiednio oświetlić prysznic lub wannę. Tutaj obowiązuje zasada, by oświetlenie znajdowało się w odległości co najmniej 60 cm od wody oraz 2,25 m od ziemi licząc. Chodzi o to, by nie dotknąć urządzenia elektrycznego podczas kąpieli/prysznicu.

Ostatnim sposobem na oświetlenie łazienki to stosowanie światła dekoracyjnego. Stosuje się je głównie jako oświetlenie elementów dekoracyjnych jak rzeźb, półeczek w marmuru itp.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Styl Prowansalski w łazience
Styl prowansalski znany jest już od lat. Styl pochodzi z regionów Francji i natchniony jest otaczającą przyrodą, lazurowym wybrzeżem czy polami lawendowymi. Aranżując pomieszczenia w stylu prowansalskim skupmy się na delikatnych odcieniach żółci, czytaj więcej »
Łazienka dla kobiet
Zastanówmy się czy łazienka specjalnie przystosowana dla kobiet powinna być jakaś szczególna? czytaj więcej »
Wanna w podłodze
Wanna w podłodze wymaga dość dużo miejsca dlatego najlepiej już na pierwszym etapie budowy domu zamieścić ją w planach. czytaj więcej »
Bezpieczna łazienka
Bezpieczeństwo dzieci to dla każdego rodzica priorytet. Każde pomieszczenie w domu jest oceniane przez pryzmat bezpieczeństwa dla naszego bobaska. czytaj więcej »