Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego?

Co roku każda para obchodzi swoje małe święto, dzień ten przypada na 14 lutego. Najczęściej zakochani spędzają ten dzień w sposób dla siebie wyjątkowy, niecodzienny, obdarowując się upominkami. Jednak, kto z nas zna prawdziwe pochodzenie Walentynek? I czemu w ogóle je obchodzimy?

Zobacz również- Sypialnia na walentynki

Walentynki sięgają korzeni aż do średniowiecza. Już w starożytnym Rzymie obchodzono święto 14 lutego. Co prawda istniało pod inną nazwą i było to święto ku czci Fauna, bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Przy okazji tego święta urządzano przyjęcia i zabawy, na których kawalerzy wybierali partnerki na wieczór podczas losowania. Zwyczaj ten przetrwał aż do pojawienia się chrześcijaństwa. W późniejszych latach zwierzchnicy kościoła zdecydowali się przywrócić to święto, ale nie pod nazwą pogańskiego bożka lecz zasługującego na taki przywilej Walentego.

Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl

Postać Walentego jest dość okrojona w informacje historyczne, istnieje jednak wiele legend i przesądów dotyczącej całej historii Walentego. Wiemy jedynie, że święty Walenty był księdzem. Jedna z legend mówi, że w czasach cesarza legionistom zakazywano związków małżeńskich, jednak nie każdy legionista chciał zostać kawalerem. Potajemnie wraz ze swą wybranką udawali się do Walentego a ten w pełnej konspiracji udzielał im ślubu. Prawdopodobnie i za to zginął śmiercią męczennika.

Zobacz również: Jak ustroić dom na walentynki

Święto Walentego dość szybko zyskało na popularności zdobywając kolejnych zwolenników. Dziś w Święto Zakochanych wysyła się anonimowe kartki z wyznaniem miłosnym, obdarowuje się upominkami. Dziś Walentynki stały się świętem komercyjnym, jednak to od nas zależy w jak i w jaki sposób je przeżyjemy.

Publikacja: poniedziałek, 07 stycznia 2013r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »