1. Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

07

01.2013

Skąd się wzięło Święto Zakochanych 14 lutego?

Co roku każda para obchodzi swoje małe święto, dzień ten przypada na 14 lutego. Najczęściej zakochani spędzają ten dzień w sposób dla siebie wyjątkowy, niecodzienny, obdarowując się upominkami. Jednak, kto z nas zna prawdziwe pochodzenie Walentynek? I czemu w ogóle je obchodzimy?

Walentynki sięgają korzeni aż do średniowiecza. Już w starożytnym Rzymie obchodzono święto 14 lutego. Co prawda istniało pod inną nazwą i było to święto ku czci Fauna, bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Przy okazji tego święta urządzano przyjęcia i zabawy, na których kawalerzy wybierali partnerki na wieczór podczas losowania. Zwyczaj ten przetrwał aż do pojawienia się chrześcijaństwa. W późniejszych latach zwierzchnicy kościoła zdecydowali się przywrócić to święto, ale nie pod nazwą pogańskiego bożka lecz zasługującego na taki przywilej Walentego.

Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl

Dzień zakochanych czyli walentynki. Źródło : e-kartki.pl

Postać Walentego jest dość okrojona w informacje historyczne, istnieje jednak wiele legend i przesądów dotyczącej całej historii Walentego. Wiemy jedynie, że święty Walenty był księdzem. Jedna z legend mówi, że w czasach cesarza legionistom zakazywano związków małżeńskich, jednak nie każdy legionista chciał zostać kawalerem. Potajemnie wraz ze swą wybranką udawali się do Walentego a ten w pełnej konspiracji udzielał im ślubu. Prawdopodobnie i za to zginął śmiercią męczennika.

Święto Walentego dość szybko zyskało na popularności zdobywając kolejnych zwolenników. Dziś w Święto Zakochanych wysyła się anonimowe kartki z wyznaniem miłosnym, obdarowuje się upominkami. Dziś Walentynki stały się świętem komercyjnym, jednak to od nas zależy w jak i w jaki sposób je przeżyjemy.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu