Drewno - doskonały materiał budowlany

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od tysięcy lat

Przy odpowiedniej dbałości, drewno odwdzięcza się dużą trwałością. Właściwie wykorzystane drewno może przez dziesiątki, a nawet setki lat służyć jako trwały budulec konstrukcyjny. Drewno jest substancją organiczną, która jest budulcem roślin drzewiastych. Drewno zajmuje przestrzeń między rdzeniem, miazgą i korą, stanowiąc największą część objętości pnia. Jest materiałem nierównomiernym, jego właściwości fizyczne i mechaniczne zmieniają się w zależności od układu włókien. Wszystkie te elementy wpływają na to, żeby starannie selekcjonować drewno używane do jakichkolwiek konstrukcji.

Cechy drewna, które można zbadać bez naruszania jego struktury i składu chemicznego to jego właściwości fizyczne. Przyjrzyjmy się kilku właściwościom drewna

Dzięki fakturze drewna możemy wydobyć jego naturalne piękno.  : Leśnictwo Państwowe Dzięki fakturze drewna możemy wydobyć jego naturalne piękno. : Leśnictwo Państwowe

Wygląd czyli barwa i rysunek drewna.

Głębia i barwa drewna zależy w głównej mierze od warunków klimatycznych, w jakich wyrastało dane drzewo. Na barwę drewna wpływają przede wszystkim wilgoć i światło. Barwę można zmienić stosując różne zabiegi technologiczne, jak impregnację, lakierowanie czy malowanie.

Pęcznienie drewna

to proces powodujący zwiększenie objętości drewna poprzez wchłanianie wody z otoczenia. Wchłaniana woda dostaje się do porów błony komórkowej powodując puchnięcie zwane pęcznieniem drewna.

Kurczenie drewna

to proces odwrotny w stosunku do pęcznienia. Powstaje one wskutek wysychania drewna. Skala kurczenia zależy od gatunku i gęstości drewna.

Zapraszamy do naszego sklepu w naszej ofercie znajdziesz zestawy stoły i krzesła

Gęstość drewna jest pojęciem opisującym ilość masy przypadającej na jednostkę objętości drewna w stanie określonej wilgotności lub w stanie absolutnie suchym. Gęstość wyraża się w kilogramach na metr sześcienny. I tak dla przykładu metr sześcienny lipy waży 462 kilogramy, a metr sześcienny hebanu 1259 kilogramów.

Trwałość drewna

to jego zdolność do zachowania swoich właściwości fizycznych i mechanicznych w określonym czasie. W praktyce, trwałość drewna oznacza odporność drewna na wpływ warunków zewnętrznych. Największą trwałość wykazuje drewno pochodzące z drzew iglastych, lasów górskich lub północnych. Stare drzewo jest twardsze od młodego, ścięte w jesieni twardsze od ściętego latem. Do najtwardszych drzew należą: heban, drzewo grenadilowe i gwajakowe, następnie: bukszpan, drzewo berberysowe, głogowe, dereń, świdwa. Następnie: dąb, brzost, klon, dzika wiśnia, szakłak, jawor, grab, akacja, jesion, wiąz, jabłoń, grusza, orzech, buk, jarzębina. Miękkie drzewa to: lipa, topola, wierzba, brzoza, olcha, sosna, świerk, leszczyna, modrzew, kasztan i jodła.

Wytrzymałość drewna.

Jest to opór, jaki stawia drewno, gdy chcemy je podzielić na części czy to poprzez łupanie czy zginanie lub rozerwanie czy zgniecenie drewna. Najbardziej wytrzymałe drewna to: czereśnia, wiśnia, jarzębina. Nieco mniej wytrzymałe są akacja, brzoza, wiąz, klon, osika, śliwa. Najbardziej łupliwe są: modrzew, orzech, buk, olcha, świerk, lipa, kasztan, sosna, jodła.

Drewno jak już wspominałam wcześniej przetwarzane jest przez ludzi od tysięcy lat, tak też większość mebli produkowanych jest właśnie z tego materiału. Pamiętajmy, że meble wykonane z drewna są trwałe i nadają się do odnowy tak też meble takie jak stół, krzesła to zakup na paręnaście lat. Jeżeli w wyniku użytkowania meble stracą na swym uroku to w każdej chwili możemy je odświeżyć, wykonując proste czynności.

Zestaw stół i krzesła Z100. Źródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z100. Źródło: Sam-Net

Należy jednak pamiętać, że meble takie jak stół czy krzesła wykonane z drewna są zazwyczaj droższe niż meble wykonane z innych materiałów. Ponadto należy zwrócić uwagę z czego dany mebel jest wykonany: im trwalsze drewno, tym meble de facto będą droższe.

Zobacz również- Zestawy mebli

Publikacja: poniedziałek, 05 grudnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »