Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od tysięcy lat
Przy odpowiedniej dbałości, drewno odwdzięcza się dużą trwałością. Właściwie wykorzystane drewno może przez dziesiątki, a nawet setki lat służyć jako trwały budulec konstrukcyjny.
Drewno jest substancją organiczną, która jest budulcem roślin drzewiastych. Drewno zajmuje przestrzeń między rdzeniem, miazgą i korą, stanowiąc największą część objętości pnia. Jest materiałem nierównomiernym, jego właściwości fizyczne i mechaniczne zmieniają się w zależności od układu włókien. Wszystkie te elementy wpływają na to, żeby starannie selekcjonować drewno używane do jakichkolwiek konstrukcji.
Cechy drewna, które można zbadać bez naruszania jego struktury i składu chemicznego to jego właściwości fizyczne. Przyjrzyjmy się kilku właściwościom drewna
Dzięki fakturze drewna możemy wydobyć jego naturalne piękno. : Leśnictwo Państwowe
Wygląd czyli barwa i rysunek drewna.
Głębia i barwa drewna zależy w głównej mierze od warunków klimatycznych, w jakich wyrastało dane drzewo. Na barwę drewna wpływają przede wszystkim wilgoć i światło. Barwę można zmienić stosując różne zabiegi technologiczne, jak impregnację, lakierowanie czy malowanie.
Pęcznienie drewna
to proces powodujący zwiększenie objętości drewna poprzez wchłanianie wody z otoczenia. Wchłaniana woda dostaje się do porów błony komórkowej powodując puchnięcie zwane pęcznieniem drewna.
Kurczenie drewna
to proces odwrotny w stosunku do pęcznienia. Powstaje one wskutek wysychania drewna. Skala kurczenia zależy od gatunku i gęstości drewna.
Zapraszamy do naszego sklepu w naszej ofercie znajdziesz zestawy stoły i krzesła
Gęstość drewna jest pojęciem opisującym ilość masy przypadającej na jednostkę objętości drewna w stanie określonej wilgotności lub w stanie absolutnie suchym. Gęstość wyraża się w kilogramach na metr sześcienny. I tak dla przykładu metr sześcienny lipy waży 462 kilogramy, a metr sześcienny hebanu 1259 kilogramów.
Trwałość drewna
to jego zdolność do zachowania swoich właściwości fizycznych i mechanicznych w określonym czasie. W praktyce, trwałość drewna oznacza odporność drewna na wpływ warunków zewnętrznych. Największą trwałość wykazuje drewno pochodzące z drzew iglastych, lasów górskich lub północnych. Stare drzewo jest twardsze od młodego, ścięte w jesieni twardsze od ściętego latem.
Do najtwardszych drzew należą: heban, drzewo grenadilowe i gwajakowe, następnie: bukszpan, drzewo berberysowe, głogowe, dereń, świdwa. Następnie: dąb, brzost, klon, dzika wiśnia, szakłak, jawor, grab, akacja, jesion, wiąz, jabłoń, grusza, orzech, buk, jarzębina. Miękkie drzewa to: lipa, topola, wierzba, brzoza, olcha, sosna, świerk, leszczyna, modrzew, kasztan i jodła.
Wytrzymałość drewna.
Jest to opór, jaki stawia drewno, gdy chcemy je podzielić na części czy to poprzez łupanie czy zginanie lub rozerwanie czy zgniecenie drewna. Najbardziej wytrzymałe drewna to: czereśnia, wiśnia, jarzębina. Nieco mniej wytrzymałe są akacja, brzoza, wiąz, klon, osika, śliwa. Najbardziej łupliwe są: modrzew, orzech, buk, olcha, świerk, lipa, kasztan, sosna, jodła.
Drewno jak już wspominałam wcześniej przetwarzane jest przez ludzi od tysięcy lat, tak też większość mebli produkowanych jest właśnie z tego materiału. Pamiętajmy, że meble wykonane z drewna są trwałe i nadają się do odnowy tak też meble takie jak stół, krzesła to zakup na paręnaście lat. Jeżeli w wyniku użytkowania meble stracą na swym uroku to w każdej chwili możemy je odświeżyć, wykonując proste czynności.
Zestaw stół i krzesła Z100. Źródło: Sam-Net
Należy jednak pamiętać, że meble takie jak stół czy krzesła wykonane z drewna są zazwyczaj droższe niż meble wykonane z innych materiałów. Ponadto należy zwrócić uwagę z czego dany mebel jest wykonany: im trwalsze drewno, tym meble de facto będą droższe.
Zobacz również- Zestawy mebli