Drewno pochodzące z drzew iglastych

Sosna pospolita.

Sosna pospolita daje materiał wyborowy, o równomiernych, wąskich słojach rocznych, silnym rdzeniu, który wpada w kolor czerwonawy, gdy drzewo wyrosło w górach. Twardziel ma zabarwienie czerwonobrunatne i charakteryzuje się intensywnym zapachem żywicy. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno sosny z drzew ściętych w wieku 80-120 lat. W drzewach starszych drewno jest mniej spoiste. Drewno sosny jest średnio ciężkie, ma dobre właściwości wytrzymałościowe, a dzięki dużej zawartości żywicy jest stosunkowo trwałe, odporne na działanie umiarkowanej wilgoci i dobrze zachowuje sie pod wodą. Biel daje sie dobrze nasycać impregnatami, podczas gdy twardziel jest praktycznie nieprzesiąkliwa. Drewno sosnowe ma uniwersalne zastosowanie w budownictwie. Wykonuje sie z niego konstrukcje nośne (dachowe, stropy, ściany, słupy, ramy, kratownice itp.), tarcice jako surowiec do dalszego przerobu, stolarkę budowlana, podłogi, sklejki, okleiny, obłogi i wyroby drewnopochodne. Drewno sosnowe dobrze przyjmuje farby i lakiery z wyjątkiem miejsc żywicznych.

Zobacz równie: Drewno pochodzące z drzew liściastych

Jodła.

Jej drewno zawiera najmniej żywicy spośród wszystkich drzew iglastych. Kolor tego drewna jest jednolicie biały lub żółtawobiały różowiejący ku rdzeniowi, czasem z odcieniem szarym lub zielonkawo-szarym. Drewno jodły ma kwaśny zapach garbników. Wzrokowo trudno je odróżnić od świerka. Jest to miękkie drewno, jednocześnie trwałe i odporne na wpływy powietrza i wodę. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku ok. 100 lat. Drewno jodłowe ma średnie parametry wytrzymałościowe. Jest miękkie, łupliwe, ma wiele sęków wypadających z tarcicy, skłonność do pękania i paczenia. Jest twardsze i trudniejsze w obróbce od świerka, jednocześnie tańsza i trwalsza od sosny. Drewno jodłowe ma zastosowanie w budownictwie wodnym, mostowym i budownictwie ogólnym.

Faktura sosny pospolitej Faktura sosny pospolitej

Świerk.

Świerk rośnie w wilgotnym i zimnym klimacie nad brzegami mórz i w górach. Drewno świerka jest słabo żywiczne, ma twardziel białą z żółtym odcieniem u odmiany białej lub czerwonobiała u odmiany czerwonej. Ma wyraźne słoje roczne. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 80-120 lat. Drewno świerka jest lekkie, miękkie, ma średnie parametry wytrzymałościowe. Zawiera wiele żywicy, więcej niż jodła i sosna, jest też cięższym drewnem od nich. Jest łupliwe i „trudne” w obróbce mechanicznej. Przeważnie ma wiele sęków rozmieszonych w regularnych okółkach oraz pęcherze żywiczne. Drewno świerkowe jest materiałem trwałym, gdy jest stosowane w miejscach suchych i przewiewnych lub gdy stale znajduje sie pod woda. Świerk wysokogórski i północny ma lepsze właściwości wytrzymałościowe i jest trwalszy od świerka nizinnego. Nadaje sie do malowania i bejcowania, lecz nie do polerowania. Świerk ma zastosowanie podobne jak sosna, jest jednak materiałem od niej gorszym. Świerki często wykorzystuje się jako materiał do produkcji instrumentów muzycznych.

Zobacz również- Drewno doskonały materiał budowlany

Modrzew.

Modrzew. W przekroju poprzecznym modrzewia wyróżnia sie wąski, żółtawobiały biel, czerwonobrązowa twardziel oraz wyraźne słoje roczne z szeroka strefą drewna późnego. Najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 100-120 lat. Drewno modrzewiowe jest ciężkie, żywiczne, twarde i łupliwe. Jest trudne w obróbce i skłonne do pękania. Ma zapach silnie żywiczny i wyraźny połysk. Drewno modrzewiowe jest najlepszym i najtrwalszym drewnem budowlanym.

Zobacz stoły z naszej oferty

Publikacja: poniedziałek, 05 grudnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »