Co to jest fornirowanie?

Mówiąc o meblach, mamy do czynienia w dużej mierze z meblami pokrytymi fornirem. Nie oznacza to, że są one gorsze jakościowo od tych wykonanych z litego drewna, wręcz odwrotnie. Meble fornirowane dzięki naturalnemu wzornictwu oklein są nie tylko niepowtarzalne i unikatowe, ale też mniej narażone na uszkodzenia wynikające z pracy drewna.

Zobacz również- Drewno pochodzące z drzew iglastych

Fornirowanie to metoda uszlachetniania powierzchni mebli drewnianych poprzez naklejanie na nie cienkich płatów drewna grubości 0.2 - 0.8 mm zwanych fornirem. Po naklejeniu i oszlifowaniu forniru płaszczyzna zabezpieczana jest lakierem ekologicznym. Fornirowanie polega na okładaniu desek cienkimi plastrami drewna innego gatunku. Proces ten ma szereg zalet, zarówno ekonomicznych jak i wizualnych. Można droższym drewnem, pociętym w bardzo cienkie deszczułki, oklejać całe płaszczyzny, nie zużywając nawet części materiału, jaki byłby potrzebny do roboty masywnej. Można poprzez umiejętne układanie fornirów otrzymać rysunki ze słojów, których inaczej nigdy by się nie odtworzyło. I wreszcie ostatnia, bardzo duża zaleta, stosowania tej metody w meblarstwie, to możliwość łączenia ze sobą drewna twardego z miękkim, co w efekcie daje obniżenie wagi całego mebla co ma duże znaczenie w przypadku wytrzymałości mebli. Dlatego w przypadku czyszczenia i konserwacji mebli fornirowanych należy postępować podobnie jak z meblami wykonanymi z drewna litego.

Drewno fornirowane Drewno fornirowane

Przy fornirowaniu, drewno ma które ma być oklejane nazywane jest drewnem ślepym, a drewno które będzie oklejać jest nazywane obłogiem lub fornirem. Jako drzewo ślepe najczęściej wybierane są miękkie gatunki drzew, jak jodła, lipa, topola. Podkładem jest drewno konstrukcyjne mebla, zwykle jest to sosna, rzadziej dębina, brzoza czy też inne mało dekoracyjne gatunki drewna. Wstępne przygotowanie powierzchni polega przede wszystkim na jej wyrównaniu, uzyskaniu jednorodnej płaszczyzny. Zależnie od rodzaju forniru, jaki będzie kładziony, powierzchnia podkładu może wymagać dodatkowych zabiegów. Podstawowa różnica wynika z rodzaju forniru, który będzie przyklejany.

Zobacz również: Drewno pochodzące z drzew liściastych

Wskutek niedokładnego przylegania okładki lub słabszej warstwy kleju w jakimś miejscu, powstają na fornirze górki, wzdęcia lub wreszcie fornir nie przylepia się do drzewa ślepego. Wszystkie takie usterki należy bezwzględnie naprawiać, by nie doprowadzać do sytuacji, w której wadliwy produkt uzyskuje etap zatwierdzeń.

Do czyszczenia mebli fornirowanych najlepiej stosować miękką szmatkę lub gąbkę zwilżoną delikatnie wodą z mydłem. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających typu Pronto. Nie należy również używać mokrych, szorstkich ścierek lub tych z długimi włóknami. Nie wolno stosować środków czyszczących na bazie amoniaku, które mogą zniszczyć lub odbarwić powierzchnię mebla. Podobny efekt mogą wywołać substancje zawierające alkohol lub rozpuszczalniki chemiczne (np. benzynę, aceton). Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany środek można zastosować do czyszczenia mebla drewnianego, lepiej zrezygnować z jego użycia.

Zobacz fotele tapicerowane z naszej oferty

Publikacja: piątek, 16 grudnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »