Barwa drewna

Definicja barwy

Barwa ciała jest następstwem selektywnego odbijania i rozpraszania promieni świetlnych o charakterystycznej dla danego ciała długości fal. Ciało ma barwę odpowiadającą składowi widmowemu odbitych i rozproszonych promieni; reszta promieni wchodzących w skład widma ulega pochłonięciu przez ciało, więc nie dociera do oka i nie wywołuje wrażeń barwnych.
Drewno, w zależności od gatunku, ma barwę zbliżoną do białej, żółtej, brunatnej, czerwonej, zielonej lub czarnej. Drewno białe odbija, drewno czarne pochłania prawie wszystkie barwy występujące w białym świetle.
Drewno drzew beztwardzielowych jest na całym przekroju poprzecznym jednolicie jasno zabarwione. Na tle zabarwienia zarysowują się jedynie różnice między jaśniej zabarwionym drewnem wczesnym a ciemniej zabarwionym drewnem późnym oraz odchylenia spowodowane obecnością fałszywej twardzieli.
Na przekroju poprzecznym drzew twardzielowych, zaznacza się wyraźna różnica między ciemniej zabarwioną twardzielą a jasno zabarwionym bielem. Różnica ta występuje powyżej granicy wieku, zależnej od gatunku i warunków wzrostu. Poniżej tego wieku gatunki twardzielowe, zawierają drewno wyłącznie bielaste i mają jednolite zabarwienie. Ciemniejsze zabarwienie twardzieli spowodowane jest obecnością gum, barwników, i innych związków twardzielowych. Intensywność zabarwienia jest różna.

Zobacz również: Zapach drewna

Warunki klimatyczne a barwa drewna

Barwa drewna zależy od wielu czynników, wśród których największą rolę odgrywają warunki klimatyczne. W lasach północnej części strefy umiarkowanej przeważają gatunki o drewnie jasno zabarwionym, jak świerk, brzoza, osika; jedynie sosna ma zabarwione drewno twardzielowe. W południowej części strefy umiarkowanej drzewa odznaczają się większym bogactwem barw i odcieni. Obok drzew iglastych występuje tu szereg gatunków liściastych o wyraźnie zabarwionym drewnie, jak dęby, wiązy, jesion, a zwłaszcza niektóre gatunki owocowe, jak orzech i śliwa. Z gatunków iglastych intensywne zabarwienie ma cis, jałowiec i modrzew.
W miarę posuwania się na południe drzewa mają coraz lepsze warunki bytowania, co wpływa na bardziej intensywne zabarwienie drewna. Za sprawdzian może służyć drewno orzecha, które w warunkach polskich ma barwę popielatą, natomiast w Turcji i Iranie ma kolor zbliżony do czarnego. Zjawisko to osiąga szczytowe nasilenie w lasach strefy podzwrotnikowej, które charakteryzują się dużą liczbą gatunków o intensywnie zabarwionym drewnie oraz największą skalą i rozpiętością zabarwienia.

Rodzaje barw

W drewnie naszych gatunków drzew i krzewów wyróżniać można 6 głównych barw:
1.Barwa zbliżona do białej: jodła, świerk, osika, grab, buk, klon, jawor, olcha.
2.Barwa żółta: brzoza, kwaśnica, bukszpan, limba.
3.Barwa brunatna: dęby, jesion, wiązy.
4.Barwa zbliżona do czerwonej: modrzew, sosna, wiśnia, trześnia, śliwa.
5.Barwa zielonawa: grochodrzew.
6.Barwa zbliżona do czarnej: orzech.

Między tymi zasadniczymi grupami zabarwienia istnieje duża skala trudnych do rozgraniczenia odcieni. Barwa drewna niektórych gatunków drzew zależy od warunków siedliskowych. Szeroką skalą barw odznacza się np. dąb, mający zależnie od siedliska barwę od piaskowej przez brązową i brunatną do czerwonej. Te różnice barwy uważane są za wskaźnik jakości drewna. Szkutnictwo np. wysoko ceni drewno dębowe, które bezpośrednio po przetarciu ma czerwoną barwę (zanikającą w miarę wysychania), uważając, że drewno takie dobrze nadaje się do gięcia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Sam-Net

Publikacja: piątek, 23 grudnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »