Dekoracja wnętrz - wprowadzenie

Wystrój mieszkania, podobnie jak sztuki piękne danej epoki, odzwierciedla położenie społeczne ludzi, świadczy wymownie o ich praktycznych i estetycznych potrzebach. Człowiek od zawsze szukał w swym domu schronienia przed nieprzewidywalnością pogody. Dom i jego wystrój wskazywał na pozycję społeczną właściciela. Wystrój mieszkania był pochodną wartości użytkowych i artystycznych. Na jego ostateczny kształt wpływały: materiał, jakość pracy rzemieślnika i artysty, funkcjonalność oraz potrzeba reprezentacyjności.

Kilka najbliższych artykułów poświęconych będzie historii dekorowania wnętrz. Przyjrzymy się głównym charakterystycznym trendom w każdej z epok historycznych.

Zobacz również:Jak dobrze wybrać stół do salonu

Zacznijmy od czasów najdawniejszych. Człowiek tworzył sobie domostwo, pierwsze wystroje wnętrz, na długo przed powstaniem pierwszych budowli. W epoce wspólnoty pierwotnej, w okresie starszego paleolitu (500 tys do 50 tysięcy lat p.n.e.) koczownicy, wydzierający naturze tylko to, co było im niezbędne do życia, chronili się w skalnych skałach lub dołach kopanych w ziemi dla ochrony przed wiatrem. W epoce młodszego paleolitu, z której pochodzą pierwsze ślady okresowego osadnictwa, plemiona łowcy i zbieraczy mieszkały w namiotach ze skór zwierzęcych lub w chatach o rzucie okrągłym albo owalnym, zbudowanym z gałęzi i osłanianych matą. Dopiero w okresie przejściowym między mezolitem i neolitem (do ok. 5000 roku p.n.e.), kiedy zaczęto uprawiać ziemię i hodować bydło, co wymagało osiadłego trybu życia, powstała budowla czworoboczna: stabilny dom kalenicowy, z prostopadłą ścianą frontową oraz ukośnie nachylonymi ścianami bocznymi i tylną.

Plemiona rozrastały się tworząc rody, wiejskie wspólnoty zamieszkujące osady. Na starożytnym Wschodzie, jeszcze w tej samej epoce, zaczęły pojawiać się pierwsze społeczeństwa klasowe, wraz z nimi państwa i miasta. Oznaczało to wzrost różnorodności budowli, co za tym idzie i wystroju wnętrz.

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Południowa Europa wcześnie stała się skupiskiem prądów biorących początek z dorzecza Eufratu i Tygrysu. Za czasów prehistorycznych kultur VI - IV tysiąclecia p.n.e. rozwinęło się osadnictwo również na Bałkanach i wyspach Morza Śródziemnego. Ludność tych ziem budowała głównie jednoizbowe domy z paleniskiem, otwartym przedsionkiem i dwuspadowym dachem. Z biegiem czasu oddzielono pomieszczenie kuchenne od mieszkalnego. Materiałem budowlanym było drewno, glina, cegły, i piasek.

W północno-zachodniej Europie przez długi czas preferowano typ dużego domu, mieszczącego pod jednym dachem ludzi, bydło i spichlerz. Obok nowych rodzajów domów, nadal funkcjonowały stare, jak np. domy na palach.

Pierwszymi meblami były skóry i maty. Nie zachowały się żadne inne sprzęty ani przedstawienia wnętrz, które dałyby nam wyobrażenie o ówczesnych wystrojach. Za naczynia służyły drewniane naczynia, a grubo ciosane kloce za siedziska i ławy. Dopiero, gdy wyodrębniły się klasy posiadających i nieposiadających, powstały rzemiosła, handel i wystrój wnętrz stał się zwierciadłem sposobów produkcji i stosunków własności, jakości życia człowieka.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zestawy stoły i krzesła w Sam-Net

Publikacja: wtorek, 27 grudnia 2011r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »