Trwałość drewna

Trwałość drewna jest to odporność na działanie czynników powodujących rozkład drewna. Jako trwałość rozumie się także opór, jaki drewno stawia czynnikom rozkładowym. Trwałość drewna zależy od rodzaju i stanu drewna oraz od czynników zewnętrznych, które hamują lub przyspieszają proces degradacji drewna.

Czynniki niszczące drewno dzielimy na trzy grupy: czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne. Jako przykład niszczących czynników chemicznych można przytoczyć przykład działania żrącego roztworów o odczynie kwaśnym lub alkalicznym. Światło i tlen zawarty w powietrzu powodują starzenie drewna. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zniszczenie drewna są warunki atmosferyczne: zmiany temperatur oraz opady. Czynniki te wpływają również na pęcznienie lub kurczenie się drewna. W konsekwencji tych procesów drewno pęka, przyspieszając proces rozkładu drewna. Do najważniejszych czynników biologicznych zalicza się grzyby, owady i bakterie.

Surowość drewna. Źródło:GieldaRolna24.pl Surowość drewna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Trwałość drewna zależy od gatunku i wieku drzewa, od rodzaju drewna (biel lub twardziel) oraz od jego gęstości. Drewno drzew twardzielowych ma większą trwałość niż drewno drzew beztwardzielowych. Wśród polskich gatunków modrzew i dąb mają intensywnie zabarwioną twardziel i wąski biel. W parze z tym idzie trwałość tych gatunków drewna. Trwałość twardzieli jest wielokrotnie większa od trwałości bielu: np. twardziel drewna dębowego zachowuje trwałość przez długie lata, podczas, gdy biel gnije w ciągu roku. Trwałość drewna zależy również od wieku drzewa. Najtrwalsze są drzewa ścinane w wieku od 100 do 140 lat.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Sam-Net

Skład chemiczny a trwałość drewna. Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na trwałość drewna jest obecność ligniny. Lignina okrywa celulozę i utrudnia dostęp grzybom. Sama celuloza jest mało odporna i łatwo ulega uszkodzeniom. Większa trwałość drewna iglastego wynika w dużej mierze ze zwiększonego udziału ligniny w porównaniu z drewnem liściastym. Twardziel drzew iglastych zawiera rozpuszczalne substancje o cechach toksycznych. Duża trwałość drewna iglastego jest jedną z przyczyn szerokiego stosowania w budownictwie.

Sosna czarna. Źródło:GieldaRolna24.pl Sosna czarna. Źródło:GieldaRolna24.pl

Wpływ czynników zewnętrznych na trwałość drewna. Drewno wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i związane z tym wahania temperatury i wilgotności zabezpieczone przed zaciekami może być użytkowane ok. kilku do kilkunastu lat. Drewno na wolnym powietrzu osłonięte dachem - od 20 do 50 lat. Drewno w okrytych dachem lecz nieogrzewanych budynkach, zabezpieczone przed zaciekami, może przetrwać kilkaset lat. Drewno znajdujące się w mniej więcej stałej temperaturze może zachować swoje właściwości przez okres 1000-2000 lat. Dużą trwałością odznacza się drewno znajdujące się na stałe pod wodą lub w ziemi.

w ziemi. Z punktu widzenia trwałości na wolnym powietrzu można drewno podzielić na trzy grupy: - drewno bardzo trwałe, jak modrzew, dąb, wiąz, cedr, cyprys, daglezja, grochodrzew, kasztan, orzech czarny, heban, eukaliptus, -drewno o średniej trwałości: jodła, sosna, świerk, jesion, -drewno o małej trwałości: brzoza, buk, jawor, kasztanowiec, lipa, olcha, osika, topola, wierzba. Trwałość drewna zanurzonego w wodzie przedstawia się następująco: -drewno bardzo trwałe (ponad 500 lat): modrzew, sosna, dąb, grab, grochodrzew, kasztan, wiąz -drewno o średniej trwałości (50-100 lat): świerk, jodła, buk, olcha. -drewno o małej trwałości (poniżej 20 lat): brzoza, jawor, jesion, kasztanowiec, lipa, topola, wierzba. W wodzie morskiej trwałość drewna jest mniejsza niż w wodzie słodkiej.

Zobacz również: Aranżacja w stylu arabskim

Publikacja: piątek, 06 stycznia 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »