Pielęgnacja mebli drewnianych | Internetowy sklep z meblami: Salon Meblowy

Pielęgnacja mebli drewnianych czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Czy możesz powiedzieć że wiesz już wszystko o pielęgnacji mebli drewnianych?

Jeżeli tak to możesz sobie odpuścić dalsze czytanie tego artykułu. Jednak jeżeli masz wątpliwości poświeć pięć minut i dowiedz się wszystkiego o pielęgnacji mebli drewnianych.

Zobacz również: Konserwacja mebli skórzanych

Meble drewniane na lata

Drewno należy do materiałów, które są najczęściej wybierane spośród mebli dostępnych na rynku. Są powszechnie uważane za jedne z najlepszych, oczywiście nie każdy rodzaj drewna cechuje się podobną wytrzymałością. Meble wykonane z lepszego gatunku drewna taki jak buk czy dąb jak i bardziej egzotyczne są odporne na uszkodzenia. Dodatkowo, odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć się długo nienagannym wyglądem.

Stół rozkładany S9. Zrodło: Sam-Net Stół rozkładany S9. Zrodło: Sam-Net

Już na etapie zakupu mebli powinniśmy się upewnić, z czego meble są wykonane. Jeżeli kupujemy meble na zamówienie możemy wybrać rodzaj drewna, z jakiego maja być wykonane. Tu proponuję skupić się na meblach bukowych, dębowych czy z modrzewiu lub bardziej egzotycznego surowca. Pamiętajmy: im lepszy gatunek drewna, tym meble będą droższe. Jednak w tym przypadku nie oszczędzajmy na jakości, meble wykonane z mocnego trwałego drewna będą służyć przez długie lata.

Zobacz również: Jak pielęgnować tapicerkę mebli?

Lakier też ma znaczenie

Dla trwałości mebli ma znaczenie również bejca, jaka została użyta do wybarwienia naszych mebli. Bejca i warstwa lakieru bezbarwnego dodatkowo chroni nasze meble przed uszkodzeniem. Oprócz funkcji ochronnej lakier uwydatnia kolor mebli. Większość lakierów jest przyjazna dla alergików, co za tym idzie nie powoduje u osób obciążonych alergia odczucia dyskomfortu.

Stół rozkładany S2 biały. Zrodło: Sam-Net Stół rozkładany S2 biały. Zrodło: Sam-Net

Pielęgnacja to podstawa

Nie ma jednak materiału, który bez odpowiedniej pielęgnacji będzie się cieszył swoim blaskiem przez lata, żeby tak się stało musimy odpowiednio o nie zadbać. Najczęściej do uszkodzenia mebli dochodzi przez naszą własną głupotę, wiem wiem mi też się to nie podoba. Jednak mogę przytoczyć kilka przykładów, które wpływają negatywnie na nasze meble. Jednym z nich jest nie używanie podkładek na blacie stołu. Pozostawianie mokrych naczyń na blatach drewnianych, wylane napoje, a i tez twórczość naszych dzieci. Do złej kondycji mebli może doprowadzić jeszcze zła pielęgnacja czy też jej brak. Dlatego dziś postanowiliśmy napisać a raczej przypomnieć jak pielęgnować meble drewniane.

Stół rozkładany S5. Zrodło: Sam-Net Stół rozkładany S5. Zrodło: Sam-Net Zobacz również: Jak pielęgnować meble drewniane?

Regularne pielęgnacja

Żeby nasze meble po roku nie wyglądały jak wysłużone stare meble musimy o nie zadbać. Regularne czyszczenie to jedna z form dbania o meble. Pamiętajmy żeby co jakiś czas dokładnie wycierać meble wilgotną ścierką, dzięki temu pozbędziemy się kurzu. Po wyczyszczeniu mebli musimy je dokładnie osuszyć najlepiej ręcznikiem papierowym. Powinniśmy robić to dokładnie, żeby meble nie były mokre bo nie ma nic gorszego od wody czy wilgoci dla mebli drewnianych. Po wyczyszczeniu mebli możemy je zabezpieczyć odpowiednimi środkami które dodatkowo dadzą im ładny świeży połysk. Na rynku jest dostępnych kilkanaście produktów do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych. Jeżeli masz jednak wątpliwości to co do środka który chcesz używać zapytaj po prostu sprzedawcę.

Szukasz stołu i zastawiasz sie jaki wybrać? Jeżeli tak to doskonale trafiłeś u nas znajdziesz stoły jak i gotowe zestawy

Publikacja: czwartek, 19 marca 2015r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »