Buk- najbardziej modne drewno ostatnich lat

Buk należy do rodziny z klasy dwuliściennych, w tej samej linii ważność jest oczywiście dąb i kasztan.

Szukasz odpowiedniego zestawu stołu i krzeseł? Jeżeli tak to doskonale trafiłeś u nas znajdziesz stoły jak i gotowe zestawy

Buk należy do rodziny z klasy dwuliściennych, w tej samej linii ważność jest oczywiście dąb i kasztan. Buk wraz z dębem jest najczęściej występującym drzewem liściastym, występującym w obszarze Europy Środkowej. Drzewo bukowe w idealnych warunkach osiąga wysokość 35 m i do 1,5 m pierśnicy. Charakterystycznym dla drzewa bukowego jest wysoko osadzona korona, kora pnia -gładka, szarobrązowa do srebrnej, często z występującymi na niej "chińskimi bródkami", przerostami zwanymi tak ze względu na podobieństwo do chińskiej bródki. Buk jest dość odporny na susze jak i mocne porywy wiatru, czego nie lubi to przymrozków i stałych niskich temperatur.

Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net

Buk jako jeden z mocniejszych surowców

Drewno bukowe uważane jest za jedno z twardszych, bardziej wytrzymałych gatunków drewna. Drewno bukowe jest twarde o jasnym zabarwieniu (żółtawy), do tego w skutek parzenia kolor staje się bardziej intensywny. Inne wybarwienia które nieraz występują świadczą o złym składzie chemicznym drewna, które niewątpliwie wpływają negatywnie na estetykę drewna. Słoje na drewnie bukowym zazwyczaj są regularne, a pojawiające się brunatne sęki podkreślają wartość drewna.

Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net

Właściwości techniczne drewna

Drewno bukowe znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle meblarskim, drewno bukowe wykorzystuje się również do pakietów a nawet do wyrobu węgla drzewnego.

Drewno bukowe cenione jest za swoja wytrzymałość do tego nie sprawia za dużej trudności w obróbce. Dość dobrze przyjmuje lakierowanie i politurowanie. Buk ceniony jest dodatkowo za swoja gęstość. Z gęstością drewna związana jest jego wytrzymałość, ścieralność oraz trwałość. Tu w porównaniu z innymi gatunkami drewna buk wychodzi dość dobrze. Buk w porównaniu z innymi gatunkami drewna wyróżnia się duża trwałością tuż obok buku porównywalny jest: grab, robinia, palisander, heban. Trzeba jednak pamiętać ze buk jak i inne gatunki drewna nie lubią wilgoci i nagłych zmian klimatycznych, dlatego polecany jest w przypadku mebli do użytku domowego.

Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net

Krótka historia

Historia buku sięga już okresu kredy, jednak popularność zyskał w okresie średniowiecza. W tym czasie buk był wykorzystywany w budownictwie, stolarstwie, i w gospodach. W wiek XVIII i pierwszą połowę XIX buk stracił na popularności i wykorzystywany był głownie jako opał. Wraz z nową techniką produkcji mebli (czyli mebli giętych) w drugiej połowie XIX w buk wrócił do łask. Powstały nowe fabryki mebli jak i również wzrosło zapotrzebowanie na meble bukowe. Dziś drewno bukowe znajduje swoje zastosowanie głównie w przemyśle meblarskim, tam gdzie do wyrobu mebli jest potrzebne mocne lite drewno. Czyli buk stosuje się przede wszystkim do wyroby ław, stołów i krzeseł oraz foteli. Jest to dobry i sprawdzony surowiec i nie zapowiada się na to żeby w najbliższym czasie drewno bukowe miało by być czymś zastąpione.

Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z112. Zródło: Sam-Net

Niezwykłe bo wykonane z drewna bukowego

Jak już wcześniej napisałam drewno bukowe to jeden z najlepszych materiałów na wyroby meblarskie. Dlatego i u nas w salonie do produkcji mebli wykorzystywane jest właśnie drewno bukowe. Tym samym chciałabym zaproponować Państwu zestaw w którym największą popularnością cieszą się krzesła. Mowa tu o krzesłach „Alena” krzesła te od początku cieszą się dużą popularnością. Fenomen krzesła Alena jest ich prosty kształt oraz staranne wykonanie. Trwałość buku oraz nienachalny Design krzesła sprawił ze nie można się im oprzeć. Dodatkowo dużym atutem jest wybór kolorystyki czy tapicerki krzesła w przypadku krzesła tapicerowanego, macie Państwo możliwość wyboru rodzaju jak i koloru tapicerki. Krzesło oprócz walorów estetycznych jest bardzo wytrzymałe dlatego wykorzystywane jest również do placówek czy w restauracjach. Krzesło Alena nie wymaga specjalnej aranżacji w mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym też się dobrze odnajdzie. Także zapraszam Państwa do zapoznania się z opisem krzesła Alena, może akurat to krzesło idealne dla Ciebie.

Krzesło Alena- opis

Publikacja: czwartek, 14 maja 2015r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »