Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu.
O ile zdobycie i wyeksponowanie np. fotografii bliskich nie będzie problemem, to już nie każdego stać na efektowne, a przy tym estetyczne stare meble i dekoracje. Czy jednak aranżacje w stylu retro muszą mieć meble z epoki? A może do wytworzenia odpowiedniego wystroju wystarczą detale i połączenie retro mebli ze współczesnymi wykończeniami wnętrz? Sprawdź nasze pomysły na aranżacje retro z odpowiednio dobranymi meblami!
Meble w aranżacjach retro
Po pierwsze: wybierz styl, który jest Ci bliski
Jeżeli myślisz o aranżacji wnętrza z inspiracją dawnymi stylami, to przede wszystkim musisz się zastanowić, jaka interpretacja stylu retro Cię interesuje. Nie chodzi tu jedynie o wymiar wizualny, ale również o nastrój, jak się wiąże z typem wykończenia, kolorystyką czy generalnie z klimatem epoki, z której się wywodzi. I tak barokowe, złote zdobienia przypadną do gustu osobom, które lubią silne akcenty i przepych – nawet na tle subtelnych pasteli, jak blady róż czy błękit. Zafascynowani bohemą mogą z kolei sięgnąć po stare i zniszczone meble, odnowione własnymi siłami i zestawione z pozostałymi elementami wystroju w sposób bardzo mieszany i dowolny. Z kolei design inspirowany latami sześćdziesiątymi z pewnością przypadnie do gustu minimalistom, którzy szukają w przeszłości oryginalnych form dla swoich nowoczesnych wnętrz.
Meble w aranżacjach retro
Nowe i stare, czyli szybki i tani sposób na aranżację retro
Projektowanie całego pomieszczenia lub domu w jednym retro stylu jest o tyle niebezpieczne, że trudniej będzie wprowadzić później jakieś modyfikacje, które nie byłyby kosztowne lub monotonne. Dużo łatwiej będzie osiągnąć nostalgiczny charakter mieszając styl współczesny ze stylem retro. Zatem po co warto sięgnąć, jeśli dysponujesz np. prostym, skandynawskim wnętrzem? Bardzo efektownie będą się prezentowały meble i ozdoby inspirowane stylem wiktoriańskim lub Ludwika XVI. Już samo wprowadzenie złota czy mosiądzu w postaci mebli lub dodatków – żyrandoli, ram luster, ozdobnych lamp stojących – może być wystarczającym elementem nadającym wnętrzu nostalgiczny charakter. Również grafiki, takie jak plakaty przedstawiające stare mapy lub historyczne zdjęcia, gdy zawisną na białej ścianie od razu odmienią wnętrze.
Meble w aranżacjach retro
Co do kuchni, a co do łazienki?
Jeśli myślisz o retro aranżacji dla jednego pomieszczenia, rozważ style niejako im dedykowane. Dla przykładu, styl lat pięćdziesiątych nigdzie nie wygląda tak dobrze, jak w kuchni! Charakterystyczne cukierkowe kolory w połączeniu z czarno-białą szachownicą, meble o opływowym kształcie, a nawet stylizowane małe AGD odnaleźć możemy w barach mlecznych z epoki.
Łazienka należy do tych pomieszczeń w domu, gdzie nowoczesne rozwiązania są nie tylko przydatne, ale i wymagane, chociażby ze względów higienicznych. Stąd też retro charakter będzie musiał zostać osiągnięty przez stylizowane dodatki i budzące jednoznaczne skojarzenia zestawienia barw. W łazience inspirowanej stylem retro koniecznie powinna się znaleźć wanna wolnostojąca osadzona na nóżkach, baterie umywalkowe pokryte brudnym złotem oraz meble – najlepiej drewniane – których projekt nawiązuje do mebli z epoki wiktoriańskiej.
Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkowego i pasjonatka aranżacji wnętrz.
Styl Prowansalski w łazience