Jak urządzić małą łazienkę? w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

Obecny termin realizacji zamówień to połowa stycznia 2019 roku.

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

13

03.2018

Jak urządzić małą łazienkę?

Większość mieszkań w starym budownictwie ma małe łazienki. Problem ten dotyczy nawet nowych domów. W niektórych, na powierzchni 2,5 kwadratowych, muszą pomieścić się toaleta, prysznic i umywalka. Jak to zrobić?

Na początku powinniśmy przyjrzeć się ścianom. Zdarza się, że ścianę działową można bez większych kłopotów przesunąć. Wtedy zyskujemy kolejne centymetry kwadratowe. Pamiętajmy jednak, że na niektórych ścianach biegną instalacje, a z tym jest już więcej zabawy.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jeśli nie ma możliwości zmian w architekturze, musimy skorzystać z tego, co oferuje rynek. A wybór jest na szczęście ogromny. Producenci mają w swojej ofercie niemal każdy sprzęt. Są więc kabiny prysznicowe o nietypowych wymiarach – np. 70 na 100 cm. Jeśli i ta się nie mieści, można kupić ściętą kabinę 80 na 80 cm. Wanny można kupić niewiele większe od umywalki. Nie ma też problemu, by kupić krótsze miski toaletowe.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie prysznica. Obecnie można kupić niemal każdą wielkość. źródło: jankowskadesign.pl

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie prysznica. Obecnie można kupić niemal każdą wielkość. źródło: jankowskadesign.pl

W sytuacji, gdy zależy nam na wannie i prysznicu, możemy wybrać wannę z parawanem prysznicowym. Jest to kompromis, ale całkiem udany.

Oszukaj oko

Łazienkę możemy też powiększyć... optycznie. Projektanci wnętrz radzą, by projektując łazienkę uniknąć ekstrawagancji. Krzykliwe ściany sprawiają wrażenie chaosu i przeładowania. Lustra i inne gładkie powierzchnie optycznie powiększają pomieszczenie. Meble powinny być proste i jasne z lakierowanymi frontami.

Kolory ścian powinny być jasne i chłodne. To znany trik, który optycznie oddala ściany od siebie. Idealnie nadają się biel, szarość, błękit i beż. Warto też wykorzystać duże kafle. Jeśli będą one ułożone w odpowiedni sposób, pomieszczenie wyda nam się większe. Pewnym rozwiązaniem są płytki rektyfikowane. Układa się je z wykorzystaniem bardzo cienkiej fugi. Podsumowując: korzystajmy przede wszystkim z jasnych i zimnych kolorów, a jako dodatki wykorzystajmy kolory ciemne.

Wykorzystanie jasnych zimnych kolorów to doskonała myśl. Powiększają one znacznie pomieszczenie.  źródło: HomeSquare

Wykorzystanie jasnych zimnych kolorów to doskonała myśl. Powiększają one znacznie pomieszczenie. źródło: HomeSquare

Dobrym pomysłem jest także wzbogacenie łazienki o ozdobniki, na przykład świece czy kadzidełka.

Zadbaj o porządek

Bardzo źle wyglądają środki czystości, wystawione na zewnątrz. Sprawiają one wrażenie chaosu. Jak najwięcej kosmetyków, środków czystości, buteleczek powinno być schowanych w szafkach. Ich wybór jest obecnie ogromny. Jeśli jest miejsce, ustawmy w łazience słupek naścienny. Istnieją modele z koszem na bieliznę – to świetne rozwiązanie.

Jedną z zasad, dotyczących małej łazienki, jest pochowanie niepotrzebnych w danej chwili rzeczy (kosmetyki, środki czystości) do szafek. źródło: homebook

Jedną z zasad, dotyczących małej łazienki, jest pochowanie niepotrzebnych w danej chwili rzeczy (kosmetyki, środki czystości) do szafek. źródło: homebook

Szuflady można wyposażyć w organizatory. Pozwolą one na uporządkowanie drobnych kosmetyków. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie półkami miejsca nad miską toaletową. Możemy także wykorzystać przestrzeń za lustrem – wybierając wersję z szafką.

Aranżacja w pigułce:

lustro – powiększa optycznie pomieszczenie, dlatego im większe, tym lepsze; najlepiej bez ramy

kolor – jasne barwy, najlepiej chłodne

oświetlenie – nie poprzestawaj na jednej lampie, lepszych jest kilka, za to mniejszych

płytki – postaw na duże i jasne z jak najwęższymi fugami

naroża – postaw w narożniku szafkę lub umywalkę

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu