1. Powiększ mieszkanie... kolorami • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

W dniu 20 kwietnia sklep nieczynny. Wesołych Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

05

04.2018

Powiększ mieszkanie... kolorami

Jeśli masz za małe mieszkanie, najlepiej kupić większe. Sęk w tym, że nie każdy ma w skarpetce fundusze na taką inwestycję. Za promil ceny większego „M” możesz optycznie powiększyć mieszkanie. Jak? Kolorami!

Istnieje wiele zabiegów, by za pomocą farb powiększyć optycznie pomieszczenia. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Unikaj wielu różnych kolorów

Pierwszym błędem, popełnianym przez właścicieli niewielkich mieszkań, jest wykorzystanie różnych, skrajnych kolorów. Pomijając fakt, że trzeba mieć niebywałe poczucie estetyki, by taki zabieg miał sens, zupełnie różne kolory pomniejszają optycznie całość.
Najlepiej zastosować jeden kolor dominujący i dodawać do niego kolory dodatkowe. Ważne, by mieszkanie było jasne. Może to być na przykład ponadczasowa biel. W każdym pomieszczeniu można pomalować jedną ścianę w zupełnie innym klimacie. Całość będzie spójna i estetyczna.

Im jaśniejsze, tym większe

Dawno już udowodniono, że jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenia. Są jednak inne sztuczki, które dają ten sam efekt. Rozróżnienie na jasne/ciemne to nie wszystko. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że wpływ na postrzeganie wielkości pomieszczeń ma także temperatura kolorów.

I tak chłodne kolory niejako odsuwają od siebie ściany. Efekt taki można uzyskać malując pomieszczenie na delikatny popiel. Z ciepłymi kolorami jest na odwrót. Pomieszczenia pomalowane takimi farbami są optycznie mniejsze.

Temperatura światła może zupełnie zaburzyć odbiór koloru / źródło: deccoria.pl

Temperatura światła może zupełnie zaburzyć odbiór koloru / źródło: deccoria.pl

Zrób z prostokąta kwadrat

Kolorami można nie tylko powiększać lub pomniejszać pomieszczenia. Jeśli je odpowiednio dobierzemy, możemy zmienić nieco proporcje pokoju czy łazienki. Często bowiem zdarza się, że pomieszczenie ma kształt tramwaju – jest długie i wąskie.
Co wtedy zrobić? Wziąć wałek do ręki, farbę do kuwety i... pomalować krótsze ściany na ciepły lub ciemny kolor. Jeśli użyjemy na „długich” ścianach odwrotnego zabiegu – pomalujemy je na kolor jasny lub chłodny – efekt będzie zdumiewający. „Krótkie” ściany się zejdą, a „długie” rozsuną. Pomieszczenie będzie wydawało się „bardziej kwadratowe”.
W pewnych sytuacjach ciemnymi kolorami możemy także poprawić perspektywę. Jeśli na przykład pomalujemy wnękę na ciemno (np. śliwka węgierka), wyda się ona głębsza.

Pomalowanie krótkiej ściany na ciemny kolor może powiększyć optycznie pomieszczenie / źródło: murator

Pomalowanie krótkiej ściany na ciemny kolor może powiększyć optycznie pomieszczenie / źródło: murator

Kolor to nie wszystko

Mogłoby się wydawać, że kolor to kolor. Czarne jest czarne, białe jest białe. Niestety, tak nie jest. Olbrzymią rolę w postrzeganiu barw ma światło. Ten sam kolor w jasnym świetle będzie wyglądał inaczej niż w półmroku. Zwykle pomieszczenia o wystawie zachodniej i południowej są oświetlane światłem o żółtym zabarwieniu. Dlatego nawet zimne kolory mogą w takich pokojach wydawać się jaśniejsze. Z pomieszczeniami północnymi i wschodnimi jest na odwrót.

To samo pomieszczenie może zupełnie inaczej wyglądać, gdy zapalimy żarówkę. Od jej barwy zależy, jaki odcień będzie miał kolor. Na szczęście w ofercie są źródła światła o różnej temperaturze barwowej – każdy może wybrać coś dla siebie. My polecamy, by w pomieszczeniach zachodnich i południowych montować żarówki ciepłe, w pozostałych – zimniejsze (np. neutralne). Pozwoli to na podobny odbiór koloru zarówno świetle słonecznym, jak i przy włączonej lampie. Tak naprawdę tutaj trudno znaleźć regułę. Dlatego najlepiej kupić próbki kolorów, które nam się podobają i spróbować ich „na żywym organizmie”. Wtedy wszystko widać jak na dłoni.

Ciepłe kolory mogą dodatkowo optycznie pomniejszyć wąski pokój / źródło: deccoria.pl

Ciepłe kolory mogą dodatkowo optycznie pomniejszyć wąski pokój / źródło: deccoria.pl

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu