1. Historia mebli z drewna • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

W dniu 20 kwietnia sklep nieczynny. Wesołych Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

06

04.2018

Historia mebli z drewna

Meble można robić z wszystkiego – stali, aluminium, kartonu, szkła. Pytanie: po co, jeśli pod ręką mamy tak doskonały materiał jak drewno. Od kiedy właściwie robi się meble z drewna? Trudno podać konkretną datę. Pewne jest, że ludzie nauczyli się obrabiać drewno bardzo dawno temu. Pierwsze oszczepy robiono prawdopodobnie już 600 tysięcy lat temu, kiedy po Ziemi poruszali się przodkowie homo sapiens.

Jeśli chodzi o meble, można je zobaczyć rysunki, pokazujące stoły, krzesła i łóżka sprzed ok. 5000 lat. Widać je na malowidłach, znalezionych w Egipcie. Oczywiście meble wykonywano z drewna.

Co ciekawe, także w tym kraju odkryto dzieła, wykonane w technice forniry. Na czym ona polegała? Na wykorzystaniu cienkich płatów drewna, które pozyskiwało się metodą skrawania. Pokrywało się nimi inne powierzchnie, by podnieść ich wartość wizualną. Było to już 4900 lat temu. Także Egipcjanie wprowadzili lakierowanie, by zakonserwować meble.

Drewno w Biblii

A kiedy pojawił się zawód stolarza? Tego też dokładnie nie wiadomo. W Biblii – konkretniej w Księdze Rodzaju – opisano postać stolarza Noe. Miał on wybudować arkę, na której schronią się wybrani. O konstrukcji wiadomo tyle, że wykonano ją z drzewa żywicznego, pokrytego smołą. Miała długość 300 łokci i szerokość 50. Kubatura okrętu miała wynosić 55 000 metrów sześciennych.

Biblia informuje nas też o ulubionym gatunku drewna z tamtych czasów. Był to cedr, importowany z dzisiejszego Libanu. Odporny na działanie wody i insekty występuje nawet w godle kraju. Używano go między innymi do produkcji statków.

Replika Arki Noego wykonana w USA. To naprawdę ogromna konstrukcja, a do jej zrobienia potrzeba było mnóstwo talentu / źródło: Trendy Rynku i Kultury

Replika Arki Noego wykonana w USA. To naprawdę ogromna konstrukcja, a do jej zrobienia potrzeba było mnóstwo talentu / źródło: Trendy Rynku i Kultury

A co z meblami?

Meble drewniane produkowano na pewno w Japonii. W kraju tym potrafiono wytwarzać narzędzia ze stali wysokowęglowej. Później służyły one do obróbki drewna. Japońscy stolarze opanowali sztukę konstruowania mebli bez użycia kleju i gwoździ. W Europie sztukę robienia mebli opanowali Rzymianie w czasach istnienia imperium. Podobnie jak dziś, także i w Rzymie nastąpił transfer technologii z wojska do świata cywilnego. Najpierw nauczono się robić okręty, tarany, wieże oblężnicze, a potem... meble.

Co ciekawe, archeolodzy odkryli niemal nienaruszony sklep meblowy. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sklep funkcjonował do roku 79 n.e., kiedy to Wezuwiusz zalał lawą Pompeje. Jakie były rzymskie meble? Bardzo często zdobiono je scenami z życia ludzi i mitologicznych bestii. Robiono je z wielu gatunków drewna. Były to między innymi wiąz, klon czy buk, oczywiście z podbitych terytoriów. Najdroższe w Rzymie było drewno afrykańskie – cyprzyk czteroklapowy. Rzymianie i Grecy wykorzystywali go do produkcji luksusowych mebli. Niestety Imperium Rzymskie przyczyniło się także do pierwszej katastrofy ekologicznej w dziejach świata. Drzewa wykorzystywano do różnych celów, znikały całe lasy.

Tak wyglądało siedzisko rzymskie. Na zdjęciu replika. / źródło: CudneMeble

Tak wyglądało siedzisko rzymskie. Na zdjęciu replika. / źródło: CudneMeble

Stolarz to był i jest gość

Jeśli szukacie dobrego stolarza, musicie na niego poczekać. Tak samo było kiedyś. W okresie średniowiecza stolarz był „zarobiony”. W całym domu wykorzystywano drewno, nie tylko na meble. Miał więc pełno roboty i pieniędzy.
Dlaczego meble z drewna to dobry pomysł? Bo drewno to fantastyczny materiał. Łatwy w obróbce, ekologiczny, odnawialny, naturalny, pachnący. Ale o tym już w osobnym wpisie...

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu