1. Styl art deco • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

W dniu 20 kwietnia sklep nieczynny. Wesołych Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

10

04.2018

Styl art deco

Art deco to styl, który zawsze jest modny. Nic w tym dziwnego – łączy w sobie nowoczesność i tradycję. A to bardzo zgrany mariaż.

Jak właściwie można scharakteryzować styl art deco? Najpierw funkcja, potem forma. Nie oznacza to, że przedmioty art deco są brzydkie. Można wśród nich zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki, które osiągają zawrotne ceny. Pomimo tego są to zwykle rzeczy praktyczne.

Styl art deco zawsze oznacza jedno – szyk i elegancję

Styl art deco zawsze oznacza jedno – szyk i elegancję

Art deco, czyli co?

Styl art deco jest połączony z geometrią, jak gin z tonikiem. Ale nie zawsze są to kształty proste. Mamy więc nie tylko kwadrat, ale także okrąg i prostokąt. Meble mają ścięte i ostre krawędzie, nie brakuje też okrągłości (bębnowe szafki, okrągłe blaty). Można nawet odnieść wrażenie, że część sprzętów została zaprojektowana z użyciem cyrkla i ekierki.

Ale proste kształty nie powinny nas zwieźć. Materiały, z których kiedyś robiono meble, były z najwyższej półki. Często wykorzystywano drogie drewno (na przykład mahoń). Forniry lakierowano na wysoki połysk. Tapicerki wykonywano z drogich skór (w modzie były rękodzieła ze skór rekina czy krokodyla). To wszystko uzupełniano marmurem i onyksem.

Jeśli dodamy do tego chromowe, złocone i mosiężne wykończenia, czasami nawet kość słoniową, wiemy, dlaczego ceny muszą być wysokie.

Od czego zacząć?

Urządzanie wnętrza w stylu art deco możemy zacząć od podłóg i ścian. Pierwszą zasadą jest zaprojektowanie tych elementów w zgodzie z funkcjami pomieszczeń. Pamiętajmy, że art deco charakteryzuje się funkcjonalnością.

W pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, możemy zastosować płytki. Oczywiście muszą być one wysokiej jakości. Płytki są bardzo praktyczne – są długowieczne i łatwo się je czyści. Niezłym pomysłem jest użycie płytek drewnopodobnych. Podniosą one prestiż lokum i będą idealnie pasowały do mebli. Inną możliwością jest wykorzystanie mozaiki.

Ściany w stylu art deco powinny mieć mocno kontrastujący element kolorystyczny, w postaci pięknie zdobionej tapety, nietypowego koloru farby np. ciemnego brązu, czerni czy czerwieni. Ten element zaskoczenia kolorystycznego w pięknym wyważonym i jakże eleganckim wnętrzu dodaje smaku i oryginalności.

W stylu art deco jest także miejsce na dodatki

W stylu art deco jest także miejsce na dodatki

Nie tylko funkcja

Ale art deco dopuszcza także zastosowanie dodatków. Niegdyś na konsolach, biurkach czy kominkach stawiano figurki, przedstawiające na przykład sportowców. Ważne, żeby były one dynamiczne. Innym pomysłem było wykorzystanie miniaturek samochodów czy samolotów (jako symboli postępu).

Początki art deco to czas upowszechniania elektryczności. Lampy także nawiązywały do wystroju całości. Klosze były zwykle kuliste, a podstawy miały kształt na przykład kobiety w akrobatycznej pozie. Na biurkach można było także zobaczyć srebrne popielniczki czy przybory piśmienne.Historia art deco

Art deco sięga niemal początków ubiegłego wieku. Trudno określić, kiedy dokładnie powstał. Wiadomo, że przed I wojną światową. Jego początków można doszukiwać się w opozycji do przesadnych form secesji. Rozkwitał w latach 20. Można powiedzieć, że to pierwszy trend, który podbił cały świat. Wnętrza projektowane w stylu art deco można było zobaczyć zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Moskwie.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu