Styl klasyczny w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

07

05.2018

Styl klasyczny

Choć styl klasyczny powstał w XVII wieku, nadal cieszy się niemałą popularnością. Inspirowanie sztuką starożytną, prostota i jasność reguł wyróżniają go spośród innych. Styl klasyczny rządzi się ścisłymi regułami, ale w każdym kraju urządzano wnętrza na swój sposób. Można przyjąć, że styl ten tworzy kilka elementów głównych.

Klasyka ogólnie...

Styl klasyczny można poznać po obecności łuków czy kolumn, co jest nawiązaniem do sztuki Grecji i Rzymu. W kolorach często stawia się na pastele, a ozdoby przedstawiają liście (np. dębu czy laurowe). We wnętrzach są marmurowe kominki, często ozdobione. Podobnie jest z meblami – zwykle mają postać graniastosłupa na podstawie prostokąta, ale nie brakuje zmyślnych detali.

Styl klasyczny to szyk i elegancja / źródło: e-aranzacje

Styl klasyczny to szyk i elegancja / źródło: e-aranzacje

..i szczegółowo

Za styl klasyczny trzeba płacić. Niemało. Materiały, wykorzystane w tych wnętrzach, powinny być naturalne. Sztukaterie wykonuje się ręcznie, a kolumny zwykle są z marmuru. Naturalne drewno zdobi podłogi i fragmenty ścian. Wyjątkiem są niektóre pomieszczenia (np. łazienki), gdzie dopuszcza się stosowanie bardziej praktycznych okładzin podłogowych. Kamienne czy marmurowe płytki nie są niestety nic tańsze niż drewno, więc ulgi dla portfela nie przyniosą.
Jeśli chodzi o kolory, dominują kolory dostojne. Szyku będą dodawać szary, perłowy, bordo, beżowy, złoty, srebrny i wiele innych. Najlepiej, jeśli pochodzą się z palety pasteli. W klasyce nie powinno się stosować zbyt kontrastowych zestawień, dlatego kolory dodatków nie powinny być zbyt krzykliwe. Niebieska, zielona czy piaskowa tapicerka kanap będą jak znalazł.
Jakich materiałów używa się w stylu klasycznym? Najlepiej oryginalnych i... drogich. Jedwab i satyna nadają się idealnie. Można je stosować do zdobienia okien, ścian czy podłóg. Na tą ostatnią świetnie się nada także ręcznie tkany dywan. Oświetlenie to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów klasycznego wnętrza. Żyrandol często jest prawdziwym dziełem sztuki, a jego ceny mogą osiągać setki tysięcy złotych. Do jego wykończenia często używa się przezroczystych kamieni lub drogiego szkła. Niezłym pomysłem jest uzupełnienie centralnego oświetlenia kinkietami, wzorowanymi na świecznikach.

Ludwik jak z tamtej epoki

Symetria i proste linie są bardzo często spotykane w klasycznych wnętrzach. Dotyczy to także mebli. Mało kogo stać na oryginalne sprzęty z czasów Ludwika XIV, więc lepiej skupić się na tym, co jest dostępne. Na przykład na nowoczesnych meblach, stylizowanych na klasykę. Przykładem może być krzesło drewniane Ludwik, jeśli już przy królu Francji jesteśmy.
Ważne, żeby meble były dobrej jakości. Lite drewno, dobra okleina, najlepsze materiały użyte do obicia są gwarantami długowieczności.
Myślisz wnętrze klasyczne, widzisz wiele ozdób. To jak najbardziej trafne skojarzenie. Z dekoracjami trzeba jednak uważać. Powinno się z nich korzystać z umiarem. A wybór mamy naprawdę ogromny. Figurki z marmuru czy brązu, porcelana, antyki, obrazy – jest w czym wybierać. Te ostatnie zwykle przedstawiają pejzaże lub portrety. Obrazy muszą być obowiązkowo oprawione w drewniane ramy.

Krzesło drewniane Ludwik idealnie wpisuje się w ten klimat

Krzesło drewniane Ludwik idealnie wpisuje się w ten klimat

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu