Jak czyścić krzesła tapicerowane? w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

09

05.2018

Jak czyścić krzesła tapicerowane?

Krzesła tapicerowane to doskonałe meble. Pasują do niemal każdego pomieszczenia i są wygodne. Mają tylko jedną wadę – łatwo je ubrudzić. Krzesła tapicerowane możemy podzielić według rodzajów obicia. Mogą być pokryte tapicerką ze skóry, ekoskóry lub materiału. Zwykle te dwa pierwsze materiały dzielniej znoszą plamy, ale są wyjątki. W sklepie salonmeblowy.net.pl można wybrać pokrycie na przykład mirą, tkaniną plamoodporną.

Liczy się czas reakcji

Ważną zasadą jest, by krzesła tapicerowane czyścić regularnie. Używanie specjalistycznych środków chroni meble, przynajmniej częściowo, przed plamami. Poza tym warto zaimpregnować tapicerkę przed pierwszym użyciem mebla. W przypadku poplamienia najważniejszy jest czas reakcji. Jeśli substancja jeszcze nie wsiąkła, należy użyć miękkiej ściereczki lub ręcznika papierowego. Chodzi o to, by substancja została wchłonięta przez ściereczkę czy papier, a nie krzesło. Nie można zbyt mocno trzeć. W taki sposób materiał może nieodwracalnie zmienić wygląd.
Jeśli jest już za późno, musimy sięgnąć po specjalny środek. Na rynku jest ich bardzo dużo. Mogą to być pianki, płyny czy proszki. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy środek nie jest zbyt agresywny. W tym celu należy na niewidocznym fragmencie wypróbować go przed „zasadniczą operacją”. Na przykład pod spodem siedziska.
Nanosi się go na powierzchnię np. krzesła tapicerowanego i pozostawia na pewien czas. Jest on zwykle określony na opakowaniu środka. Trzeba go przestrzegać – w innym razie efekt może być odwrotny do zamierzonego. Następnie, za pomocą ściereczki, ściera się środek z powierzchni mebla.

Krzesło Alex możemy kupić w wielu wariantach. Tkanina może być z „klasycznego” materiału, plamoodpornego albo ekoskóry

Krzesło Alex możemy kupić w wielu wariantach. Tkanina może być z „klasycznego” materiału, plamoodpornego albo ekoskóry

Krzesła tapicerowane z ekoskóry

To, czy plama zejdzie, zależy od źródła jej pochodzenia, rodzaju pokrycia i czasu, jaki upłynął od zabrudzenia. Plamy są najmniej widoczne na ciemnych, wzorzystych obiciach. Za to na jasnym i gładkim materiale widać je, jak na dłoni. Stosunkowo łatwo czyści się krzesła tapicerowane z ekoskóry. Ten materiał to specjalnie spreparowane tworzywo sztuczne. Do wywabiania plam można użyć miękkiej szmatki i roztworu z delikatnego mydła. Powinno się unikać mocnych detergentów, używanych w kuchni. Środki te mogą uszkodzić obicie. Niektóre plamy, na przykład zafarbowania od dżinsów, należy wywabiać specjalnymi środkami.
Jeśli posiadamy krzesła tapicerowane obite materiałem z włoskami (na przykład welur), możemy wypróbować roztworu amoniaku. Wystarczy łyżka na pół litra wody. Powinniśmy jednak pocierać materiał zgodnie w kierunkiem, w którym układają się włókna. Po tym zabiegu materiał można delikatnie wysuszyć za pomocą suszarki do włosów.

Krzesła tapicerowane zdecydowanie dodają szyku

Krzesła tapicerowane zdecydowanie dodają szyku


Rady w pigułce

Czyszcząc krzesło tapicerowane nie można używać zbyt dużej ilości wody, w przeciwnym razie może rozwinąć się pleśń
Nie należy stosować agresywnych odplamiaczy. W takiej sytuacji jedna plama zastąpi drugą
Czasami wystarczają „babcine” sposoby. Kwasek cytrynowy to doskonały sposób na plamy z kawy czy czerwonego wina. Zabrudzenia pożywieniem dobrze usuwa gąbka, nasączona delikatnym środkiem piorącym
Jeśli ubrudziłeś tkaninę długopisem, kreski można zmazać za pomocą gliceryny
Plamy z herbaty można wywabiać rozpuszczonym proszkiem do prania

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu