1. Jak wybrać piekarnik? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

24

05.2018

Jak wybrać piekarnik?

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń w naszej kuchni. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli z ogromną liczbą funkcji. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jaka wielkość piekarnika?

Na początku musimy zdecydować, czy chcemy kupić piekarnik zintegrowany z płytą grzewczą, czy nie. Ten drugi ma tę przewagę, że można go umieścić w słupku na wysokości wzroku. Poza tym jeśli zepsuje się np. płyta, możemy wymienić tylko ten element, a nie całość. Kolejna sprawa to sposób zasilania. W tym wpisie zajmiemy się grzejnikami elektrycznymi, gazowe są coraz rzadziej spotykane.
W ostatnim czasie modne są piekarniki kompaktowe. Ich wysokość ograniczona jest na przykład do 45 centymetrów. Takie urządzenie szybciej się nagrzewa. Zaletą „klasycznego” piekarnika jest to, że można w nim więcej zmieścić.

Prowadnice teleskopowe znacznie ułatwiają przyrządzenie potraw / źródło: WP Tech

Prowadnice teleskopowe znacznie ułatwiają przyrządzenie potraw / źródło: WP Tech

Funkcje piekarników

Obecnie producenci oferują mnóstwo rozwiązań. Jednym z nich są prowadnice. Dzięki prowadnicom teleskopowym potrawę można wysunąć bez konieczności przytrzymywania blachy drugą ręką. To bardzo praktyczne rozwiązanie. W droższych modelach można spotkać termosondę. Jeśli pieczemy na przykład indyka wiemy, jaką temperaturę w środku ma mięso. Podwójna komora umożliwia równoczesne pieczenie dwóch potraw, na przykład w różnych temperaturach.
Znaczna większość piekarników ma funkcję rozmrażania – potrawa dochodzi do pokojowej temperatury tylko dzięki wentylatorowi. Szybkie nagrzewanie umożliwia uzyskanie zadanej temperatury w krótkim czasie. Spora część piekarników ma również funkcję grilla. Dzięki niej można np. przygotować kiełbaski.
Funkcja mikrofali jest raczej rzadko spotykana. Pozwala na szybkie podgrzanie potrawy. Znacznie częściej można spotkać termoobieg powietrza. Dzięki niemu można przygotować potrawy na kilku poziomach piekarnika.

Czyszczenie piekarnika

W starszych modelach piekarnik należy czyścić ręcznie. Często to udręka, szczególnie jeśli przygotowujemy kurczaka, strzelającego tłuszczem. W nowych piekarnikach jest znacznie łatwiej. Czyszczenie może obywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to pyroliza. Polega ona na nagrzaniu piekarnika do temperatury do 500 stop. C i spaleniu wszystkich zanieczyszczeń. Na końcu wystarczy usunąć pył.
Druga metoda to czyszczenie katalityczne. Działa ono podobnie jak pyroliza, tyle że piekarnik nagrzewa się do temperatury 350 stop. C. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wymiany wkładów i mniej dokładne czyszczenie.

Wyposażenie

Jeszcze kilkanaście lat temu piekarniki były wyposażone zwykle w dwa pokrętła. Obecnie można spotkać wyświetlacz i pokrętła, ale chowane. Dzięki temu łatwiej utrzymać całość w czystości. Piekarnik jest najczęściej sprzedawany z blachą i rusztem. Czasami można kupić urządzenie z dodatkową blachą, znacznie rzadziej z naczyniami żaroodpornymi. Dziś sprzedawane piekarniki często mają „chłodny front”. Oznacza to, że obudowa nie powinna się nagrzać bardziej niż do 50 stop. C.

Jak już ugotujemy...

Zestawu stół i krzesła Z153 bardzo dobrze pasuje do wielu aranżacji

Zestawu stół i krzesła Z153 bardzo dobrze pasuje do wielu aranżacji

…możemy zasiąść do stołu, aby zjeść posiłek. Na przykład Zestawu stół i krzesła Z153. Pasuje on do wielu aranżacji. W wersji białej to doskonały wybór do kuchni w stylu skandynawskim.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu