1. Drewniana podłoga (część 2) • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

07

06.2018

Drewniana podłoga (część 2)

Drewniana podłoga pasuje do wielu rodzajów wnętrz. Można ją ułożyć w niemal każdym pomieszczeniu. Prezentuje się okazale, ale trzeba zdawać sobie sprawę z jej wad. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się deskom i parkietowi. W części pierwszej pisaliśmy o panelach podłogowych. Są tanie, łatwo je położyć i o nie zadbać. Mają też wady – łatwo przenoszą dźwięki, przyciągają kurz.

Z czego robi się drewniane podłogi?

Deski z merbau prezentują się naprawdę okazale. / źródła: Ładny dom

Deski z merbau prezentują się naprawdę okazale. / źródła: Ładny dom

Podłogi z pełnego drewna – deski i parkiet – to zupełnie inna bajka. Dodają uroku każdemu wnętrzu, zwykle robione są z wysokiej jakości drewna. Do tego w zależności od pory dnia mogą zupełnie inaczej wyglądać. Naturalne drewno daje klimat, nieporównywalny z niczym innym.
Bardzo dużą zaletą desek i parkietu jest możliwość renowacji. W przypadku porysowania wystarczy poddać podłogę zabiegowi cyklinowania. W ten sposób – w dość tani sposób – można przywrócić jej dawną świetność.
Z czego się robi deski i parkiety? Świetnie nadają się na to rodzime gatunki drzew, na przykład dąb, jawor, czereśnia, akacja, klon czy jesion. Bardzo chwalone są też gatunki egzotyczne – palisander, teak, jatoba czy merbau.

Jeśli deski, to jakie?

O tym, co wybrać, decydują nasz gust, potrzeby i wielkość pomieszczenia. O dwóch pierwszych rzeczach się nie dyskutuje, skoncentrujmy się na trzeciej. Jeżeli chcemy położyć deski w małym pomieszczeniu, lepiej postawić na te z litego drewna. Są one stosunkowo wąskie, przez co nie ma wrażenia, że deski nie pasują do całości.
W przypadku dużych pomieszczeń, możemy ułożyć podłogę warstwową (panele drewniane), czyli szerokie deski. Mogą mieć one nawet 20 centymetrów szerokości. O wyborze podłogi decyduje także rodzaj ogrzewania. W przypadku „podłogówki” lepiej zdecydować się na podłogę warstwową. Jest ona zbudowana nieco podobnie do paneli podłogowych z laminatu. Warstwa podkładowa jest zwykle zrobiona z wodoodpornej sklejki, dzięki czemu całość nie reaguje przesadnie na zmiany wilgotności i temperatury.

Kto powiedział, że drewniana podłoga pasuje jedynie do wnętrz w starym stylu? / źródła: Bel-Pol

Kto powiedział, że drewniana podłoga pasuje jedynie do wnętrz w starym stylu? / źródła: Bel-Pol

Podłoga z drewna – zalety

Najważniejszą cechą drewnianych podłóg jest trwałość. Kładzie się je na dziesięciolecia. Jedna z osób, zapytana o piękną podłogę z dębu torfowego, powiedziała: Być może kiedyś się z tego mieszkania wyprowadzę. Ale parkiet wezmę ze sobą. Tak jak pisaliśmy wcześniej, proces cyklinowania pozwala podłogę przywrócić do stanu pierwotnego. W przypadku paneli podłogowych z laminatu podłogę trzeba w całości wymienić.
Drewno świetnie pasuje do wielu wnętrz, choćby stylu skandynawskiego, ale nie tylko. Nawet chłodne aranżacje z drewnianą podłogą wyglądają dużo cieplej. Parkiet i deski nadają pomieszczeniu szyku, którego nie można porównać z niczym innym.

Podłoga z drewna – wady

Niestety, deski i parkiety mają swoje wady. Odstraszyć może wysoka cena. Nie chodzi tylko o materiał, ale także koszt położenia. Na drewnie nie można oszczędzać. To niskiej jakości potrafi się odkształcać. Drewno naturalne bardzo łatwo uszkodzić. Na pocieszenie można dodać, że niemal równie łatwo to uszkodzenie wyeliminować.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu