Pasterska Chata - najlepszy dom zaprojektowano w Polsce w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

15

06.2018

Pasterska Chata - najlepszy dom zaprojektowano w Polsce

Red Dot Award to taki Oskar designu. Tę prestiżową nagrodę zdobyła właśnie pracowania, która zaprojektowała Pasterską Chatę. Jak ona jest zrobiona, czy warto czerpać z niej inspirację? Pasterska Chata to dom położony na południu Polski. Jezioro Czorsztyńskie tworzy niesamowity klimat dla budynku. Za koncepcję odpowiadają Monika i Adam Bronikowscy z Grupy Projektowej HOLA.

Drewno w roli głównej / źródło: urzadzamy.pl

Drewno w roli głównej / źródło: urzadzamy.pl

Największy sukces twórców Pasterskiej Chaty

Dla twórców projektu budynek jest ważny z co najmniej kilku powodów. Architekci odpowiadali nie tylko za wnętrza, ale także za bryłę. Pasterską Chatę stworzyli od początku do końca. - Zaprojektowaliśmy ją z poszanowaniem dla lokalnej tradycji i krajobrazu – powiedzieli w rozmowie z dziennikarką Onetu. - Sama nagroda zaś (tak zwane wyróżnienie czerwoną kropką) to nasz największy sukces.

Paserska Chata – cała z drewna

Pasterska Chata to doskonałe połączenie nowoczesności i natury / źródło: urzadzamy.pl

Pasterska Chata to doskonałe połączenie nowoczesności i natury / źródło: urzadzamy.pl

Zwycięska górska chata położona jest na malowniczym półwyspie Stylchyn. Jej wygląd nawiązuje do domów, które są w sąsiedztwie. Zabytkowe drewniane wille i zagrody z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku uratowano przed zalaniem. Nie dziwi więc fakt, że głównym materiałem, z którego wybudowano dom, jest drewno. Nawet dach i fasada zostały nim pokryte (a konkretniej wiórem osikowym). Nawiązania do miejscowej tradycji można znaleźć we wzorach, którymi ozdobiono dom. Już na „dzień dobry” witają nas drzwi z lokalnym ornamentem.
Podobnie jest w środku. Motyw ten powtórzono na schodach, meblach i drzwiach. W kuchni można zobaczyć znak kwiatu życia, wycięty w stalowej płycie. Odniesienia do lokalnej tradycji znajdziemy nie tylko we wzorach. Sufity i ściany przyozdobiono postarzonymi drewnianymi deskami, często stosowanymi w domach tamtejszych okolic. Niemal wszystkie sprzęty, które stoją w środku, zostały zaprojektowane przez architektów.

Pasterska Chata – niebanalna koncepcja

Samo położenie domu jest sielskie i ekscytujące / źródło: urzadzamy.pl

Samo położenie domu jest sielskie i ekscytujące / źródło: urzadzamy.pl

Z przodu dom wygląda na niedostępny, front został bowiem całkowicie pozbawiony okien. Bez obaw – w chacie nie jest ciemno. Przeciwległa elewacja bogata jest w bardzo duże przeszklenia. To przez nie można podziwiać piękny krajobraz. Świetnie pasuje on do nowoczesno-ludowego wnętrza.
- Jednym z głównych założeń było, aby chata wyglądała tak, jakby znajdowała się tam od dawna - tłumaczy Monika Bronikowska w portalu www.natemat.pl. - Znalezienie odpowiednich materiałów i rozwiązań, które łączyłyby w sobie nowoczesność i tradycję, zajęło co prawda trochę czasu, ale było warto. Udało się nam uzyskać pożądany efekt.

Warto wiedzieć:
Red Dot Design Award to nagroda, która przyznawana jest od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Co roku do udziału w konkursie zgłasza się kilka tysięcy firm i pracowni.

Drewno w połączeniu z betonem ociepla łazienkę / źródło: urzadzamy.pl

Drewno w połączeniu z betonem ociepla łazienkę / źródło: urzadzamy.pl

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu