Jak sprzątać mieszkanie? w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

25

06.2018

Jak sprzątać mieszkanie?

Sprzątanie mieszkania to niezbyt przyjemna czynność. Potrafi zepsuć wizję sielskiego weekendu. Jeśli tego nie zrobisz, będzie tylko gorzej. Dziś podpowiadamy, jak przejść przez porządki szybko i bezboleśnie. Nieważne, czy masz duży dom, czy małe mieszkanie. Mało kto lubi sprzątać. Dlatego porządki najlepiej zaplanować na koniec tygodnia, na przykład piątek. Tak, by przez weekend można się było cieszyć niezmąconym spokojem i... czystym mieszkaniem.

Jak sprzątać mieszkanie raz w tygodniu?

Im częściej i bardziej dokładnie będziemy sprzątać, tym mniej rzeczy nam się odłoży na później. Sprzątanie zapuszczonego mieszkania (nazwijmy je: studenckiego) to prawdziwy koszmar. „Ogarnięcie” mieszkania możemy zacząć od pokojów. Na pierwszy ogień powinno pójść ścieranie kurzu i odkurzanie – od góry do dołu. W innym razie porządki nie będą miały większego sensu.
Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wszystkim bibelotom. Niektórzy odkurzają wszelkie karafki, filiżanki, porcelanę i figurki raz na jakiś czas, ale to błąd. To właśnie na nich ochoczo gromadzi się kurz z roztoczami. Najgorsze są wszelkie rzeczy, z których trudno usunąć kurz – dywany, wykładziny, pluszowe maskotki. Te ostatnie powinniśmy raz na jakiś czas wyprać. Szczególną uwagę musimy poświęcić kuchni i łazience.
Zakładając, że o tą pierwszą dbamy codziennie, pozostaje łazienka. Najpierw skupmy się na wyczyszczeniu umywalki, wanny i kabiny (niepotrzebne skreślić). Brodzikiem zajmiemy się na końcu. Osady z mydła i kamienia można wyczyścić wodą z octem lub jednym z popularnych środków. Ostatnim punktem w łazience jest muszla klozetowa. Na koniec powinniśmy umyć podłogi w całym mieszkaniu. Dopiero wówczas będzie widać efekt mieszkania z programu Małgorzaty Rozenek-Majdan.

Trudno w to uwierzyć, ale przedstawiony na zdjęciu robot sam czyści okna. Cena: około 1500 złotych. / źródło: KomputerSwiat

Trudno w to uwierzyć, ale przedstawiony na zdjęciu robot sam czyści okna. Cena: około 1500 złotych. / źródło: KomputerSwiat

Jak sprzątać mieszkanie – mycie okien

Mycie okien to czynność, której chyba nikt nie lubi. A to właśnie od niej najlepiej zacząć gruntowne porządki. Jak często powinniśmy myć okna? Wszystko zależy od tego, jak szybko się brudzą. Aby porządnie umyć okna, należy zdjąć firany i zasłony. Jeśli są brudne, należy je wyprać. Jeśli nie, można je odłożyć na bok. Każdy ma swoje patenty na mycie okien. Jedni wybierają magiczne maszyny, inni polegają na babcinych metodach. Z tych ostatnich najpopularniejsze jest użycie starych gazet, którymi się wyciera wodę z płynem, naniesioną wcześniej na okna za pomocą szmatki. W ten sposób można zapobiec powstawaniu smug.
Skuteczne są też dwustronne szmatki, które nie wymagają używania detergentów. Namacza się je w wodzie i dokładnie wyciska. Jedną stroną czyścimy, a drugą wycieramy do sucha. Podczas mycia okien trzeba także przetrzeć ramy i parapety. Po dokładnym wyczyszczeniu całości, w naszym domu zawita jasność!

Ciemność widzę, ciemność

Przynajmniej raz na kilka miesięcy warto przejrzeć szafki kuchenne w poszukiwaniu przeterminowanych produktów. Powinniśmy też zająć się lodówką. Ta już, prawdopodobnie, nie wymaga zbyt częstego odmrażania jak modele sprzed kilku dekad. Lodówkę trzeba dokładnie wyczyścić, a szklane półki najlepiej umyć w wannie albo pod prysznicem.
Mało kto przywiązuje uwagę do lamp. A przez brudne oprawy przedostaje się mniej światła, co znacznie zmniejsza sprawność źródła oświetlenia. Oprawy powinniśmy raz na kilka miesięcy zdemontować i oczyścić z kurzu. Lampy z materiału można jedynie odkurzyć.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu