Styl wabi-sabi – nowość 2018! w SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

06

07.2018

Styl wabi-sabi – nowość 2018!

Styl wabi-sabi to nowość na rok 2018 z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego podstawowe założenie to pokazać naturalne piękno, które wynika z upływu czasu. Rok wcześniej we wnętrzach panowała moda na hygge i lagom. Wszystkie te style – włącznie z wabi-sabi – łączy jedna rzecz. Odnoszą się one nie tylko do wnętrz, ale są pewną filozofią.

Wabi-sabi – stare i prawdziwe

Wnętrza w stylu wabi-saby wyglądają, jakbyśmy przenieśli się w czasie/źródło:Est Living

Wnętrza w stylu wabi-saby wyglądają, jakbyśmy przenieśli się w czasie/źródło:Est Living

Wabi-sabi to japońska filozofia, która swoje początki ma w XV wieku. Jest ona dość prosta do wytłumaczenia. Wyraz wabi oznacza prostotę, a sabi – piękno, które wynika z upływu czasu. Główne założenia tej filozofii to autentyczność, docenienie rzeczy prostych i surowości. Do tego można dorzucić fascynację rzeczami, po których widać upływ czasu. Stąd docenia się każdą oznakę starzenia, jak choćby rysę na meblu. Tutaj nie ma miejsca na nowe rzeczy. Liczy się to, co stare i autentyczne. Styl wabi-sabi powstał w opozycji do dzisiejszego konsumpcjonizmu i masowych produktów.

Odpadający tynk? Jak najbardziej!

A czym się charakteryzuje styl wabi-sabi we wnętrzach? Zgodnie z tą nauką wnętrza powinny być pozbawione zbędnych dekoracji, skromne, bez ozdobników i fajerwerków. Japończycy stawiają na autentyzm i minimalizm wyrażający się w tym, że w naszym otoczeniu powinny być tylko rzeczy potrzebne. Urządzając wnętrze w stylu wabi-sabi powinniśmy wybierać zdecydowanie naturalne materiały. Podobnie jest z kolorami – trochę jak w stylu skandynawskim. Prym wiodą podniszczone meble, odpadający ze ściany tynk i tapeta, która do końca nie przylega... Nie można jednak wnętrza postarzać sztucznie – proces ten musi wynikać z upływu czasu.

Jak urządzić wnętrze według wabi-sabi?

W stylu tym dominują zdecydowanie kolory ziemi. Brązy, beże, szarości, zielony, stłumione pomarańcze i czerwienie idealnie pasują do wabi-sabi. Jeśli chodzi o wyposażenie, postaw na materiały naturalne. Jeśli drewno, to najlepiej surowe z widocznymi pęknięciami i słojami. Jeśli kamień – najlepiej nieoszlifowany. Bardzo dobrze sprawdzą się naturalne tkaniny (len czy wełna), oczywiście ręcznie wyplatane i lekko sfatygowane. Cenione są też plecionki, wytwarzane domowymi sposobami, z bambusa wikliny czy słomy.

Kintsugi – ożyw zepsuty przedmiot

Przykład naczynia naprawionego metodą kintsugi /źródło: Jennifer Hazi

Przykład naczynia naprawionego metodą kintsugi /źródło: Jennifer Hazi

Jak już wspomnieliśmy, styl wabi-sabi charakteryzuje się także praktycznością. Dlatego przedmioty codziennego użytku są bardzo ważne i służą za dekorację. Przykładem jest porcelana, najlepiej ręcznie robiona. Może być też posklejana, co jest zgodne ze sztuką kintsugi (więcej o niej piszemy poniżej). Urządzając wnętrze w stylu wabi-sabi warto sięgnąć po motywy dalekowschodnie. W końcu to stamtąd pochodzi ten trend.

Warto wiedzieć

Kintsugi oznacza tyle, co „naprawiać złotem”. To japońska technika naprawy potłuczonych naczyń ceramicznych. Polega na łączeniu elementów za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych (srebro, złoto czy platyna). W efekcie naczynie wygląda, jakby było ozdobione żyłami szlachetnych metali. Co ciekawe tak naprawiony przedmiot jest zwykle bardziej ceniony niż przed naprawieniem.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu