1. Sposoby na upały • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

Do Świąt został miesiąc, nie warto czekać do ostatniej chwili. Złóż zamówienie Dziś z gwarantowaną dostawą do Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

20

07.2018

Sposoby na upały

Kiedy powstaje ten tekst, za oknem jest 30 stopni Celsjusza. W cieniu. Mniej więcej takie tropiki, z krótkimi przerwami, panują niemal od trzech miesięcy. Co zrobić, by choć odrobinę schłodzić dom czy mieszkanie? Klimatyzacja – to pierwsze, co przychodzi do głowy. Problem w tym, że nie każdy chce inwestować kilka tysięcy złotych w jej instalację. Poza tym nie wszystkim ona służy. Do tego dochodzi regularny serwis i... większe rachunki za prąd. Spróbujmy obniżyć temperaturę za darmo albo prawie za darmo.

Przeciąg

To sposób powszechnie znany. Widok kręcących się wiatraków znany jest niemal każdemu. Wystarczy wspomnieć kultowy film „Rambo II” i przesłuchiwanego Sylwestra Stallone. Tak na poważnie, nie musimy inwestować w drogie wiatraki, montowane na stałe. Wystarczą te przenośne, najlepiej kilka. Dzięki ich pracy ciepłe powietrze w pomieszczeniu zostanie rozproszone, co umożliwi utrzymanie niższej temperatury. Wiatraki można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Duży wiatrak pobiera około 50 watów energii. Oznacza to, że godzina jego pracy kosztuje 3 grosze. Nawet jeśli będziemy mieli cztery takie wiatraki, ich uruchomienie na pięć godzin dziennie będzie nas kosztowało jedynie 60 groszy (na dzień pracy).

Okna

Rolety zewnętrzne to świetny pomysł, by nie wpuszczać do domu promieni słonecznych / źródło: Vidok

Rolety zewnętrzne to świetny pomysł, by nie wpuszczać do domu promieni słonecznych / źródło: Vidok

Okna w domu czy mieszkaniu podczas upałów powinny być zdecydowanie zamknięte. Na zewnątrz jest przecież cieplej niż w środku, więc nie ma co wpuszczać gorącego powietrza. W idealne sytuacji są posiadacze rolet zewnętrznych. Są one zbudowane m.in. z pianki, która izoluje okno. Latem – od słońca, zimą – od chłodu z zewnątrz. Zresztą jakąś skuteczność mają też zwykłe drewniane okiennice, znane ze śródziemnomorskich domów. Można też wyposażyć okna w rolety wewnętrzne, które mają warstwę, odbijającą promienie słoneczne. Nie są tak skuteczne, jak te zewnętrzne, ale podczas upałów dają radę. W niektórych sklepach można też kupić specjalną folię, naklejaną na szyby. Jej celem jest również odbijanie promieni słonecznych.

Woda w wannie

To dość oryginalna metoda, ale podobno skuteczna. Do wanny należy napuścić zimną wodę i otworzyć drzwi do łazienki. Tworzymy w ten sposób coś na kształt grzejnika, tyle że z zimną wodą. Taki „wymiennik” pochłania ciepło i chłodzi powietrze. Pewną wariacją na temat tej metody jest rozwieszenie w domu zmoczonych ręczników.

Zrezygnuj z gotowania i żarówek

Wiatraki, nawet te przenośne, dają odrobinę wytchnienia / źródło: Arenapl

Wiatraki, nawet te przenośne, dają odrobinę wytchnienia / źródło: Arenapl

Gotowanie i pieczenie zwiększa temperaturę w pomieszczeniu. Kuchenka działa jak gigantyczny grzejnik, w dodatku o sporej mocy (1 kW-2 kW). Dlatego lepiej zrezygnować z gotowania i pieczenia. Podczas upałów lepiej nie jeść zbyt rozgrzewających potraw. Chłodnik to znacznie lepszy pomysł niż pikantna gulaszowa. Gdy jest ciepło, nie powinniśmy też oświetlać pomieszczeń tradycyjnymi żarówkami. 95 procent energii zamieniana jest w nich na ciepło. Znacznie lepiej oświetlać pomieszczenia LED-ami.

Otwórz okna... wieczorem!

Wieczorem na zewnątrz robi się chłodniej. Dlatego przed spaniem warto otworzyć okna. Należy tylko uważać, żeby nie powpuszczać wszystkich komarów z okolicy. Idealnie sprawdzą się w tym celu moskitiery, montowane na oknach.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu