1. Suszarka do ubrań -warto? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

Do Świąt został miesiąc, nie warto czekać do ostatniej chwili. Złóż zamówienie Dziś z gwarantowaną dostawą do Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

23

07.2018

Suszarka do ubrań -warto?

Są kraje, w których suszarka do ubrań to obowiązkowy sprzęt AGD. W Polsce sprzęt ten jest wciąż mało popularny. Czy warto w niego zainwestować? Jeśli ktoś był nad ciepłym morzem, na przykład Morzem Śródziemnym wie, jak wszystko długo schnie. Wysoka wilgotność sprawia, że pomimo tropikalnych temperatur nawet lekkie rzeczy po wypraniu są mokre godzinami. W Polsce tego kłopotu nie ma, jednak suszarek do ubrań z każdym rokiem przybywa.

Suszarka do ubrań – jak to działa?

Ogólnie możemy wyróżnić suszarki i pralkosuszarki. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze wyłącznie suszą ubrania, drugie także piorą. W obu tych urządzeniach strumień ciepłego powietrza w czasie 60-120 minut omiata ubrania. Niektóre modele na końcu cyklu wykorzystują zimne powietrze, by „ciuchy” nie były pogniecione. Zwykle do suszarki można załadować od 3 do 6 kilogramów ubrań. Najczęściej mają dwa podstawowe programy – do odzieży bawełnianej i syntetycznej. Można też wybierać między dwiema opcjami: suszenie kompletne (np. bieliznę można schować od razu do szafy) i skrócone (odzież pozostaje lekko wilgotna i można ją po wyjęciu prasować).

Suszarka do ubrań – ile kosztuje używanie?

Wiele zależy od tego, z jakiego odwirowania w pralce korzystamy. Jeśli założymy, że ubranie jest odwirowane „na 800 obrotów”, suszarka pobierze ok. 3,5 kWh. Mowa o kompletnym suszeniu. Oznacza to, że cała operacja będzie nas kosztowała ok. 2 zł (1 kWh to ok. 60 groszy). Pełen cykl trwa zwykle około 100 minut. Przy założeniu, że będziemy używać suszarki trzy razy w tygodniu, korzystanie z niej przez rok kosztuje ok. 350 złote. Jeśli ktoś płaci rachunek za prąd co dwa miesiące, suszarka to dodatkowe 60 złotych.

Suszarka do ubrań wyglądem przypomina pralkę /  źródło: dopl

Suszarka do ubrań wyglądem przypomina pralkę / źródło: dopl

A może pralkosuszarka?

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to łączy w sobie dwa sprzęty – pralkę i suszarkę. Korzystanie z niej nieco utrudnione, bowiem suszyć można połowę maksymalnego wkładu, który pierzemy. Jeśli więc wkładamy pięć kilogramów prania, po zakończonym cyklu połowę wyjmujemy. Druga połowa czeka aż pranie się wysuszy. Wadą pralkosuszarki jest także duży pobór wody. Pralkosuszarki sprzedawane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej. Stąd też pralkosuszarka podczas jednego cyklu zużyje ok. 80-150 litrów wody (w zależności od konkretnego modelu). Dlatego, jeśli mamy możliwości, lepiej zainwestować w dwa rozdzielne urządzenia.

Suszarka – do czego się nie nadaje

Co do zasady, w suszarkach nie suszymy bardzo delikatnych tkanin, dużych rzeczy oraz ubrań, które mają w sobie gąbkę. Producenci odradzają także suszenie odzieży, która miała kontakt np. ze środkami na bazie rozpuszczalników do prania na sucho. Wtedy może... nastąpić wybuch.

Jedną z głównych zalet suszarki jest pozbycie się z mieszkania widoku suszonych ubrań / źródło: Niebałaganka

Jedną z głównych zalet suszarki jest pozbycie się z mieszkania widoku suszonych ubrań / źródło: Niebałaganka

Warto wiedzieć

Rodzaje suszarek do ubrań:
Suszarka wywiewowa – podłącza się ja do kanału wentylacyjnego
Suszarka kondensacyjna – nie trzeba jej podłączać do wentylacji, ale pobiera znacznie więcej wody

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu