1. Jak dbać o basen ogrodowy? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Szanowni Państwo!

Do Świąt został miesiąc, nie warto czekać do ostatniej chwili. Złóż zamówienie Dziś z gwarantowaną dostawą do Świąt!

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

03

08.2018

Jak dbać o basen ogrodowy?

W jednym z poprzednich wpisów (można go znaleźć pod tym linkiem:) pisaliśmy o tym, jak wybrać basen ogrodowy. W tym skupimy się na dbaniu o wodę. Utrzymanie czystej wody możliwe jest w każdym basenie. Oczywiście potrzeba trochę czasu i wiedzy.

Pamiętaj o przykryciu

Na rynku dostępna jest bogata oferta akcesoriów do basenów. Jednym z ważniejszych jest mata do przykrycia. Może być ona wykonana w formie plandeki, którą należy przytroczyć z zewnątrz. Są też maty zrobione z folii bąbelkowej. Ich producenci twierdzą, że dzięki przezroczystej powłoce woda w basenie się szybciej nagrzewa. Wytwórcy basenów ogrodowych zalecają, by co tydzień uzupełniać wodę w basenie o pięć procent. Oczywiście starą trzeba odlać, ale można ją wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Pod warunkiem, że nie jest zbyt mocno chlorowana.

Aby wyczyścić dno basenu, musimy użyć odkurzacza. / źródło: Intex

Aby wyczyścić dno basenu, musimy użyć odkurzacza. / źródło: Intex

Chlor to nie wszystko

Kolejnym ważnym urządzeniem jest pompa filtrująca. Zwykle składa się ona z pompy z filtrem oraz rurek, przez które jest pobierana i odprowadzana woda. Ważne, by urządzenie miało odpowiednią wielkość. Zbyt małe nie będzie pompowało odpowiedniej ilości wody. W ten sposób ciecz jest jedynie oczyszczana. Aby ją uzdatnić, należy wykorzystać chlor. Jest on bardzo skuteczny i dość tani. Tabletki z tą substancją wrzuca się do dozowników, które pływają po wodzie. Dzięki temu zabiegowi, tworzywo, z którego zrobiony jest basen, się nie odbarwia.
Chlor ogranicza działanie takich pierwiastków jak: magnez, żelazo czy miedź. Woda jest bardziej przejrzysta i nie ma w niej większości bakterii. Także wszelkie owady są na straconej pozycji w walce z chlorem. Producenci chloru podają, co ile należy wrzucać tabletki do basenu. Substancja ta jest bowiem nietrwała. Można wydłużyć jej działanie poprzez zastosowanie kwasu cyjanurowego. To właśnie z uwagi na jego stosowanie powinno się wymieniać co tydzień pięć procent wody. Przy standardowym basenie o średnicy ok. 3,5 metra jest to około 250 litrów (całkiem sporo).

PH wody

Aby woda nie szkodziła naszej skórze, musi mieć prawidłowy odczyn pH. Idealnie, jeśli mieści się on między 7,0 a 7,4. Wysokość pH można sprawdzić testerem. Jeśli odczyn naszej wody jest poniżej 7,0, należy go zwiększyć. Można to zrobić za pomocą środka pH Plus. Jeśli jest przeciwnie, należy go obniżyć. Tu z pomocą przychodzi środek pH Minus. Niezłym pomysłem jest zastosowanie tabletek multifunkcyjnych.

Do zanieczyszczeń powierzchniowych wystarczy siatka / źródło: megadyskont

Do zanieczyszczeń powierzchniowych wystarczy siatka / źródło: megadyskont

Jak czyścić basen?

Wszystkie powyższe zabiegi na nic by się nie zdały, gdybyśmy basenu nie czyścili. Wystarczy odrobina wiatru i piasek wpada do środka. Jeśli mamy blisko drzewa, syf w wodzie murowany. Producenci akcesoriów basenowych o tym wiedzą. W sprzedaży jest mnóstwo sprzętu, który pomaga w czyszczeniu. Podstawa to siatka z drobnymi oczkami na długim wysięgniku. Za jej pomocą możemy wyłowić np. liście.
Do czyszczenia dna i ścian wykorzystuje się natomiast odkurzacze basenowe, które działają na zasadzie przepływowej. Odkurzacz musi być podłączony do pompy wody. Zasysa w ten sposób wodę przy dnie lub obok ściany, zbiera brud z tych elementów, a ten osadza się na filtrach i w pojemniku we wnętrzu urządzenia. Warunkiem koniecznym jest odpowiedniej mocy pompa.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu