1. Krzesła drewniane – starsze niż Ci się wydaje! • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

18

10.2018

Krzesła drewniane – starsze niż Ci się wydaje!

Krzesła drewniane są częstym gościem w naszych mieszkaniach. Klasyczne, ekologiczne, ładne i pasujące do każdego wnętrza – trudno ich nie lubić! Krzesła mają bogatą historię. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z neolitu. Trójnogie stołki nie były zbyt wygodne, ale spełniały swoją funkcję. W Grecji w V w. p. n. e. popularne były „klismos” - drewniane krzesła z odgiętym oparciem.

Krzesła drewniane do salonu

Krzesła w stylu Ludwika XVI najlepiej pasują do wnętrz klasycznych. / źródło: urzadzamy.pl

Krzesła w stylu Ludwika XVI najlepiej pasują do wnętrz klasycznych. / źródło: urzadzamy.pl

Mebel, który był protoplastą krzesła drewnianego do salonu, można było spotkać w Egipcie, Grecji i Rzymie. Na początku taborety zdobione kością słoniową były ozdobą bogatych komnat. Ale wkrótce trafiły „pod strzechy”. Od tego czasu zdobione krzesła stały się popularne w zwykłych domach. Zastąpiły skromne meble drewniane i pełniły, poza funkcją praktyczną, rolę ozdobną.
I tak już zostało. W średniowieczu krzesła zdobiono drogimi kamieniami. Można było na nich znaleźć motywy zwierzęce. Dalszy rozwój meblarstwa kojarzony jest z królem Ludwikiem XVI. To właśnie w czasach tego władcy powstały krzesła tapicerowane. Były one pozbawione przepychu, ale wykonywano jest z najwyższą dbałością o szczegóły.
Co ciekawe, do dziś meble stylizowane w ten sposób nazywane są „ludwikami”. Bardzo wiele współczesnych krzeseł drewnianych do salonu jest jakby żywcem przeniesiona z tamtych czasów. Idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu pałacowym czy glamour.

Krzesła drewniane antyki

O popularności mebli w starym stylu świadczą krzesła drewniane antyki. To bardzo chętnie wybierana przez klientów grupa mebli. Oczywiście krzesła drewniane antyki są jedynie stylizowane na produkty z czasu starożytnej Grecji czy Rzymu. W rzeczywistości w grupie krzeseł drewnianych antycznych można znaleźć meble w stylach Ludwika XV, Ludwika XVI czy nawet XIX-wiecznej secesji. Ważne, że wyglądają jak stare. Co ciekawe, oryginalne meble z XIX wieku nie osiągają jeszcze absurdalnych cen. Za komplet 6 krzeseł w stylu biedermeier trzeba zapłacić około 4-6 tysięcy złotych.
Jeszcze tańsze są krzesła z pierwszych dekad XX wieku. Za jedno trzeba zwykle zapłacić od 100 do 300 złotych. Dzięki zachowawczej stylistyce, pasują one idealnie do domów w stylu dworkowym. Inwestycja w drewniane krzesła antyczne może być bardzo opłacalna. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że tańsze meble niemal zawsze musimy poddać renowacji. Ważne, by szkielet był w dobrym stanie – obicie zawsze można zmienić. I nie jest to operacja aż tak bardzo kosztowna.

Najdroższe krzesło świata

Tron cesarza Qiunlonga – który z przymrużeniem oka można nazwać krzesłem – „poszedł” za 11 milionów dolarów (ok. 40 mln zł). Jego pierwotnym właścicielem był władca Chin. Pochodzi z XVIII wieku i został zrobiony z drzewa zitan. Fachowcy pracowali nad nim przez osiem lat. Nie wiadomo, kto kupił mebel.

Tak wygląda najdroższe krzesło świata, wycenione na 40 mln zł. / źródło: dziennik.pl

Tak wygląda najdroższe krzesło świata, wycenione na 40 mln zł. / źródło: dziennik.pl

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu