1. Jak wybrać stół i krzesła do jadalni? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

22

10.2018

Jak wybrać stół i krzesła do jadalni?

Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł to trudna sprawa. Zwykle przy tych meblach kręci się nasze życie codzienne i towarzyskie. Przy stole jemy, rozmawiamy, rozwiązujemy łamigłówki i lekcje, organizujemy wieczorne spotkania. Idealnie, jeśli główny stół z krzesłami możemy wstawić do osobnego pomieszczenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, są inne sposoby. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak urządzić idealną jadalnię.

Opcja pierwsza: mała kuchnia

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego będzie nam służył stół z krzesłami? Jeśli nasz kącik jadalny będziemy wykorzystywali głównie spożywaniu posiłków, możemy go urządzić w kuchni. Taka lokalizacja ma dwie podstawowe zalety. Nie musimy wędrować z naczyniami i jedzeniem przez pół domu czy mieszkania. To bardzo praktyczne – nie dość, że przenoszenie jedzenia i zastawy trwa sporo czasu, zawsze może coś spaść na podłogę. Poza tym pokój dzienny (zwykle największy w mieszkaniu) możemy urządzić bez martwienia się o to, gdzie postawić stół.
Jeśli mamy małą kuchnię, dobrym pomysłem jest stół prostokątny. Nie musi on stać centralnie – jak okrągły – i możemy go dosunąć do ściany. Dla rodziny czteroosobowej powinien wystarczyć stół o wymiarach 120 cm na 80 cm. Nawet jeśli będzie dosunięty do ściany, dość swobodnie mogą przy nim usiąść cztery osoby. I na szczycie jest jeszcze miejsce dla gościa. Na przykład w Wigilię.

Dość odważne połączenie klasycznego masywnego stołu z drewna i nowoczesnych krzeseł. / źródło:  Trebord

Dość odważne połączenie klasycznego masywnego stołu z drewna i nowoczesnych krzeseł. / źródło: Trebord

Opcja druga: salon

Co innego, jeśli zamierzamy spędzać przy stole wolny czas, na przykład grając w karty i popijając ten teges... W takiej sytuacji warto pomyśleć o ustawieniu stołu w salonie. Warunkiem jest pokój „z oddechem”. Dziś nawet w mieszkaniach można spotkać pokoje dzienne o powierzchni większej niż 25 m kw. Taka wielkość jest odpowiednia, by pomyśleć o stole okrągłym.
„Na warsztat” wzięliśmy stół okrągły o średnicy 90 cm. Powierzchnia blatu, a więc miejsce, gdzie musimy postawić potrawy i zastawę, wynosi 0,63 m kw. Do tego trzeba doliczyć miejsce, które zajmują krzesła. Aby goście mogli spokojnie usiąść przy stole okrągłym, potrzebujemy koła o średnicy 1,8 metra, czyli 2,54 m kw. W praktyce kwadrat o wymiarach 2 metry na 2 metry powinien być wystarczający. 5 metrów kwadratowych to już spora wygoda. Trzeba pamiętać, że tyle miejsca musimy wydzielić z salonu, by postawić do niego stół okrągły na 4-6 osób.

Klasyczny drewniany okrągły stół idealnie łączy się z tapicerowanymi krzesłami. / źródło: Nowoczesne mieszkanie

Klasyczny drewniany okrągły stół idealnie łączy się z tapicerowanymi krzesłami. / źródło: Nowoczesne mieszkanie

Stół Rozkładany czy nie?

Nie oszukujmy się, że w najlepszej sytuacji są osoby, które mają jadalnię w osobnym pomieszczeniu. Jeszcze lepiej, jeśli pomieszczenie to ma sporą powierzchnię. Wybór jest wtedy oczywisty – stawiamy tam stół 300 cm na 100 cm i możemy robić małe wesele. No, może to drobna przesada, ale miejsca dla 12 osób będzie aż nadto. Tylko kto może sobie na to pozwolić?
Dlatego dla większości śmiertelników, pracujących od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, lepszym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Przyjmijmy, że w wersji złożonej ma wielkość 120 cm na 80 cm. Swobodnie usiądą przy nim cztery osoby, z lekkim ściskiem sześć. Ale po dołożeniu dwóch blatów o łącznej powierzchni 80 cm na 70 cm stół przechodzi metamorfozę. Osiem osób spędzi czas w dużym komforcie, ale jak przyjdzie para sąsiadów z pierwszego piętra też będzie OK. Pod warunkiem, że mamy tyle krzeseł.

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Sam stół to nie wszystko. Najlepiej, jeśli uda nam się kupić cały komplet – stół plus krzesła. Wtedy mamy pewność, że wszystko pasuje do siebie. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jak powinny wyglądać krzesła do jadalni? Przede wszystkim muszą mieć siedzisko na odpowiedniej wysokości. Idealnie, jeśli wartość ta mieści się w przedziale 45-49 centymetrów nad podłogą. Krzesło zajmuje około 60 centymetrów.
Jeśli podzielimy długość stołu przez tę wartość, otrzymamy liczbę krzeseł, które będziemy mogli ustawić przy stole (zostaną jeszcze „do obsadzenia” szczyty). Przykładowo jeśli nasz stół ma długość 240 centymetrów (spora kobyła), zmieści się przy nim 10 krzeseł – osiem po bokach i dwa na szczytach.

Stół i krzesła zrobione na wzór mebli z włoskiej Toskanii. / źródło: Steinhafels

Stół i krzesła zrobione na wzór mebli z włoskiej Toskanii. / źródło: Steinhafels

Stół i krzesła – z jakiego materiału?

Wybór stołów i krzeseł jest ogromny. Możemy więc kupić produkty z drewna, metalu, szkła oraz tworzyw sztucznych. Większość osób bierze pod uwagę jedynie względy estetyczne, a to błąd. Powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o funkcjonalności. Najważniejsze, by stół posiadał twardy blat. Jeśli jest on wykonany z sosny, będzie go można łatwo zarysować nawet paznokciem. Idealnie, by blat pokrywała płyta fornirowana z dodatkiem naturalnej okleiny z twardego drewna, na przykład buku lub dębu. Taka konstrukcja daje gwarancję trwałości. Nogi stołu to sprawa bardziej estetyczna. Ważne, żeby całość była stabilna.
Krzesła powinny być mocne i stabilne. Oczywiście bez przesady – powinno się je bez problemu przenosić. Drewno wydaje się odpowiednim budulcem. Do łask wracają krzesła tapicerowane, które dzięki odpowiednim tkaninom plamoodpornym są znacznie łatwiejsze w konserwacji. Niektórzy idą dalej i wybierają wygodne krzesła pikowane. Nawiązują one swoim wyglądem do mebli w stylu Chesterfield, zdobiących angielskie pałace, kluby dla dżentelmenów i bogate posiadłości.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu