1. Czy stół okrągły jest bardziej praktyczny od prostokątnego? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-18, sb 9-14 (bezpł.)

pn-pt 8-18, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Nowość! Meble z nadrukami - wybierz swój unikalny wzór

14

11.2018

Czy stół okrągły jest bardziej praktyczny od prostokątnego?

Stoły okrągłe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Są eleganckie, a umiejętnie dobrane powiększają optycznie pomieszczenie. Styliści polecają stoły okrągłe przede wszystkim do małych mieszkań. Łatwiej dla nich znaleźć kąt, choć nie ma ich co przysuwać do ściany, jak stoły prostokątne. Nie bez znaczenia jest także bliskość biesiadników. Osoby siedzące przy okrągłym stole są do siebie zwrócone twarzami. Dlatego też okrągły stół to synonim pojednania i kompromisu.

Stoły okrągłe do jadalni – ile miejsca potrzebują?

Stół okrągły do jadalni to świetny wybór pod warunkiem, że dysponujemy osobnym pomieszczeniem do spożywania posiłków. Alternatywnym rozwiązaniem jest duży salon. W nim też możemy postawić taki mebel. Ile miejsca zajmuje stół okrągły do jadalni? Przyjmijmy, że chcemy kupić stół o średnicy 90 cm. Mieszczą się przy nim cztery osoby. Podobną „pojemność” ma stół prostokątny o wymiarach 120 cm na 80 cm.
Aby usiąść wygodnie przy stole, musimy przewidzieć ok. 45 cm szerokości podłogi na każdego biesiadnika (w pozycji siedzącej). W przypadku stołu okrągłego do jadalni potrzebujemy więc 2,54 m kw. (powierzchnia stołu plus miejsce dla czterech gości). Dla stołu prostokątnego musimy zapewnić niemal tą samą powierzchnię (2,55 m kw.).

...albo do nieco bardziej klasycznego.

...albo do nieco bardziej klasycznego.

Ile osób mieści się na stole okrągłym?

Obliczenia w tym przypadku będą teoretycznie proste. Wystarczy policzyć powierzchnie blatów i gotowe. Czyżby? Stół okrągły, który najpraktyczniejszy jest w jadalni, ma średnicę 90 cm. Powierzchnia blatu wynosi więc 0,63 m kw. Stół prostokątny i wielkości 120 cm na 80 cm wypada pod tym względem lepiej. Blat ma aż 0,96 m kw. Jest jedno ale. Stół okrągły jest bardziej ustawny. Przez to, że nie ma rogów, możemy wykorzystać większą powierzchnię.
A co z miejscem dla gościa? Obwód stołu okrągłego to 2,8 m kw. Każdy z gości ma więc do dyspozycji ćwiartkę – 0,7 m. Osoba siedząc przy stole prostokątnym ma 0,6 m (nie liczymy krótkich boków). Z pozoru to mała różnica, jednak w praktyce przekłada się na znacznie swobodniejsze operowanie sztućcami. Podsumowując: oba rodzaje stołów – okrągły i prostokątny – zajmują podobną powierzchnię podłogi. Choć na prostokątnym mieści się teoretycznie więcej potraw, jest on mniej ustawny, bo musimy zrezygnować ze stawiania potraw na rogach. Do tego osobie, która siedzi przy stole okrągłym, łatwiej sięgnąć po potrawę. Ma też więcej miejsca niż gdyby siedziała przy stole z rogami.

Stół okrągły jest... lżejszy

Stół okrągły na jednej nodze polecany jest przez architektów wnętrz do pomieszczeń niedużych. Jego podstawową zaletą jest to, że powiększa optycznie pokój. Podobny efekt uzyskamy, jeśli do blatu będą przytwierdzone finezyjne nogi. To oczywiście złudzenie optyczne, ale dzięki takim trikom możemy zupełnie zmienić odbiór wnętrza.

Zapraszamy również do obejrzenia naszych zestawów z okrągłym stołem:
Z171
Z207
Z207

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu