1. Jak przygotować wigilijny stół? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

10

12.2018

Jak przygotować wigilijny stół?

Stół w naszym pokoju dziennym to centralny mebel nie tylko w Wigilię, ale także na co dzień. Jednak podczas świąt jego znaczenie rośnie jeszcze bardziej. To przecież przy stole z krzesłami spędzamy mnóstwo czasu, jemy, dyskutujemy (oby nie o polityce), śmiejemy się, kłócimy i godzimy.

Świąteczny stół w stylu skandynawskim. Skromnie, ale ładnie. Tylko ile potraw z tradycyjnych 12 tam wejdzie? Źródło: lovingit.pl

Świąteczny stół w stylu skandynawskim. Skromnie, ale ładnie. Tylko ile potraw z tradycyjnych 12 tam wejdzie? Źródło: lovingit.pl

Stół i krzesła – w centrum wydarzeń

Przede wszystkim świętom należy nadać uroczystą oprawę. Biały obrus przykrywający stół to zdecydowanie za mało. Nie powinno zabraknąć miejsca dla eleganckiej zastawy i sztućców. Nie zapomnijmy o świecach i ozdobach świątecznych. To wszystko sprawia, że poczujemy prawdziwą magię świąt. Należy jednak uważać, by nie przegiąć z ozdobami. Ładnie przygotowany stół i krzesła powinny wystarczyć. Aniołki, gwiazdorki, żłóbki rozrzucone po całym domu mogą wyglądać tandetnie.

Dekorowanie świątecznego stołu krok po kroku

Specjaliści z Almi Decor twierdzą, że stół świąteczny można udekorować na wiele sposobów. W celu wytworzenia podniosłej atmosfery możemy postawić na głębokie i stonowane kolory oraz dodatki dobrej jakości. Jeśli zależy nam na ciepłym klimacie, wybierzmy słoneczne kolory. Dzięki nim rozświetlimy mroki Wigilii. Jak to zrobić krok po kroku? Zacznijmy od stołu. Najpierw przykryjmy go obrusem lub serwetą. W niektórych aranżacjach to właśnie tkaniny „robią” za dekorację. Dlatego obrus czy serweta na tę jedyną noc w roku powinny być wyjątkowe. Tkaniny w białych kolorach będą pasowały do wielu wnętrz – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Co ciekawe, jeśli mamy stół dobrej jakości możemy zrezygnować z całościowego nakrycia na rzecz serwety, która obejmie tylko cześć blatu. Odświętna zastawa jest kolejnym ważnym elementem. Nie muszą to być talerze, pomalowane w choinki. Mogą to być naczynia białe, które mamy zachomikowane na szczególne okazje. Inne ważne detale to sztućce, szklanki i kieliszki. Na świątecznym stole powinny znaleźć się dodatki, z których korzystamy rzadko. Wiadomo, że te stosowane na co dzień będą nadgryzione zębem czasu. Trudno sobie wyobrazić święta bez serwetek, stroików, łańcuchów czy szyszek. Wigilijny nastrój może też podkreślić ozdobna bombka, zdobiąca stół. Nieodzownym elementem świątecznego stołu są świece lub lampiony. To one dodają magii, której nigdy nie wytworzą elektryczne odpowiedniki.

Wigilia to niejedyny posiłek. Prosty pomysł, jak podać świąteczny podwieczorek. Szyku nadają krzesła typu Chesterfield. Źródło: mamkuchnie.pl

Wigilia to niejedyny posiłek. Prosty pomysł, jak podać świąteczny podwieczorek. Szyku nadają krzesła typu Chesterfield. Źródło: mamkuchnie.pl

Diabeł tkwi w szczegółach

Świąteczny stół może być udekorowany na wiele sposobów. Ważne jednak, by kolory pasowały do siebie. Jakie więc można stosować połączenia? Odświętnie i świątecznie wygląda połączenie białego obrusu i złotych dodatków. To wersja bardzo klasyczna. Podobnie jak zestawienie bieli i czerwieni czy granatu. Nieco bardziej ekstrawagancki duet to srebro i błękit czy też biały i szary. Ważne, by nie wprowadzać zbyt wielu kolorów. W przeciwnym razie zamiast miłej atmosfery świąt stworzymy w domu marketowy miszmasz. A chyba nikomu nie zależy na sztucznej atmosferze, która obecna jest w sklepach już od listopada.

Zrób ozdoby własnoręcznie!

Taki świecznik można wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci. Źródło: miastodzieci.pl

Taki świecznik można wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci. Źródło: miastodzieci.pl

To dość ryzykowna teza, ale zamiast uganiać się po sklepach warto na chwilę przystanąć. I wykonać ozdoby własnoręcznie. To doskonała zabawa dla całej rodziny, idealnie, jeśli wciągniemy w nią dzieci. Możliwości są nieograniczone. W sieci można znaleźć mnóstwo poradników, które krok po kroku instruują, jak samemu zrobić ozdoby. Jednym z pomysłów jest świecznik z pomarańczy (przepis na niego można znaleźć pod tym linkiem: https://miastodzieci.pl/zabawy/wigilijny-swiecznik-z-pomaranczy-dla-dzieci/). Co będziemy potrzebować? Pomarańczę, świeczkę, przyprawę goździki i nóż. Zaczynamy. Nożem owoc delikatnie nacinamy tak, by ściągnąć „czapeczkę”. Ze środka musimy wydrążyć wnętrze tak, by została tylko skórka. Owoc z Wigilia – jak się świętuje w Polsce? W kościele łacińskim, do którego przynależność deklaruje znaczna większość Polaków, Wigilię obchodzi się 24 grudnia. Nie jest to jednak takie oczywiste. Na Kielecczyźnie nadal obowiązuje tradycja (choć rzadko się ją praktykuje) przesuwania wieczerzy, jeśli przypada ona na niedzielę. W takiej sytuacji kolację urządza się w sobotę, a celebrowanie świąt trwa trzy dni. Związane jest to z przysłowiem „niedziela nie przyjmuje postu”. W polskich domach Wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Według tradycji wieczerza powinna być poprzedzona czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzeniu Jezusa. Od XIX wieku obowiązuje zwyczaj pozastawiania jednego miejsca dla niezapowiedzianego gościa. Z Wigilią wiążą się też inne zwyczaje – wspólne śpiewanie kolęd, stół przykryty białym obrusem z sianem pod spodem, prezenty pod choinką, które przynosi gwiazdor lub św. Mikołaj (w zależności od regionu). Nagłówek H2 (Usuń element) zewnątrz dekorujemy goździkami. Do środka wkładamy świecę. Gotowe! Jeśli ktoś nie ma czasu albo chęci, ozdoby może kupić w sklepie lub na świątecznym jarmarku.

Połączenie białego i złotego chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Klasyka w czystej postaci. Źródło: greencanoe.pl

Połączenie białego i złotego chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Klasyka w czystej postaci. Źródło: greencanoe.pl

Wigilia – jak się świętuje w Polsce?

W kościele łacińskim, do którego przynależność deklaruje znaczna większość Polaków, Wigilię obchodzi się 24 grudnia. Nie jest to jednak takie oczywiste. Na Kielecczyźnie nadal obowiązuje tradycja (choć rzadko się ją praktykuje) przesuwania wieczerzy, jeśli przypada ona na niedzielę. W takiej sytuacji kolację urządza się w sobotę, a celebrowanie świąt trwa trzy dni. Związane jest to z przysłowiem „niedziela nie przyjmuje postu”. W polskich domach Wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Według tradycji wieczerza powinna być poprzedzona czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzeniu Jezusa. Od XIX wieku obowiązuje zwyczaj pozastawiania jednego miejsca dla niezapowiedzianego gościa. Z Wigilią wiążą się też inne zwyczaje – wspólne śpiewanie kolęd, stół przykryty białym obrusem z sianem pod spodem, prezenty pod choinką, które przynosi gwiazdor lub św. Mikołaj (w zależności od regionu).

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu